Pracownicy z Azji

Pracownicy z Azji

3 stycznia, 2019 0 przez Prezydent Portalu

Zatrudnianie cudzoziemców- nowa moda czy konieczność dotykająca polskich pracodawców? W Polsce obserwujemy stały wzrost pracowników ze wschodu. Zatrudnianie cudzoziemców powoli staje się nie tylko modne, ale także konieczne. O 2015 roku liczba pracowników zza granicy rośnie, w tym roku liczba oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy Ukraińcom oscylowała w okolicy 373 tysięcy, natomiast w 2017 roku takich wniosków było już 1,715 miliona!

Pracownicy z Azji

Pracownicy z Ukrainy są doceniani i chętnie widziani w kraju, jednak coraz częściej spotykani są także pracownicy z Azji. Mogą oni stanowić uzupełnienie luki siły roboczej, która jest coraz wyraźniejsza w naszym kraju. W końcu bezrobocie spada, a pracodawcy muszą walczyć o zainteresowanie pracowników.

Sami Ukraińcy nie wystarczą!
Statystyki wskazują, że pracownicy z Ukrainy nie są w stanie zabezpieczyć potrzeb rozwijające się polskiej gospodarki. Wielu pracodawców pyta o to, jak zatrudnić cudzoziemca, ponieważ Polacy nie chcą podejmować się pewnych zajęć lub mają coraz wyższe wymagania finansowe. Pracownicy ze wschodu łatwo znajdują zatrudnienie w naszym kraju, jednak pracodawców ograniczają formalności związane z ich przyjmowaniem. Chodzi między innymi o to, że pracownicy z Ukrainy mogą być zatrudniani na 180 dni, co nieco utrudnia wzajemną współpracę, szczególnie jeśli obie strony zainteresowane są stałym zatrudnieniem. Polscy pracodawcy zmuszeni są szukać innych rozwiązań – mogą być nimi pracownicy z Azji, których na naszym rodzimym rynku pojawia się coraz więcej. Pracownicy z Azji pochodzą z państw takich jak Nepal, Filipiny, Indie czy Wietnam i uważają polskie warunki pracy za całkiem przystępne.

Azjaci to pracownicy wykwalifikowani
Zatrudnianie cudzoziemców rodem z Azji okazuje się całkiem korzystne dla polskich pracodawców. Pracownicy ze wschodu są sumienni, chętnie pracują w ramach nadgodzin i wykazują chęci do podnoszenia kwalifikacji. Wśród Azjatów nie brakuje prawdziwych specjalistów z branży budowlanej, tkackiej czy osób znających się na handlu. Nawet jeśli pracownicy ze wschodu nie posiadają wyuczonego zawodu, wielu pracodawców oferuje możliwość przyuczenia do wykonywanych zajęć, co jest korzystne dla obu stron. Zatrudnianie cudzoziemców okazuje się szansą na zapełnienie braku pracowników, którzy polscy pracodawcy odczuwają coraz mocniej.

Dlaczego Azjaci chcą u nas pracować?
Może wydaje się to dziwne, że w naszym kraju chce pracować tak wiele osób z odległych zakątków Azji. Zwykle przybywają oni ze słabo rozwiniętych państw, gdzie nie mogą liczyć na dobre zaplecze socjalne oraz wysokie zarobki. Praca w Polsce wydaje się dla nich spełnieniem marzeń, dlatego są zainteresowani nie tylko zajęciem tymczasowym, ale również pracą na stałe. Pracodawcy są zainteresowani tym, jak zatrudnić cudzoziemca z Azji również z racji tego, że procedury i formalności są mniej skomplikowane, niż przy zatrudnianiu Ukraińców. Pracownicy z Azji często na bilet do Polski wydają wszystkie zgromadzone środki, dlatego są mniej zainteresowani zmianą miejsca zamieszkania i pracy, niż sami Ukraińcy.

Gdzie szukać pracowników ze wschodu?
Pracownicy ze wschodu są bardzo poszukiwani. Wielu pracodawców zastanawia się jak zatrudnić cudzoziemca, dzięki czemu nie ma problemów z ograniczeniem produkcji czy obniżaniem jakości świadczonych usług. Ciekawą opcją jest agencja pracy tymczasowej, taka jak europework. Placówka zajmuje się rekrutacją pracowników ze wschodu, dzięki czemu pracodawcy łatwo i szybko mogą pozyskać nowych pracowników. Agencja pracy tymczasowej oferuje wykwalifikowaną kadrę i nowych pracowników zgodnie z preferencjami klienta. Jest to szansa dla pracodawców na cięcie kosztów i szybkie uzupełnienie braków kadrowych. Co ważne, agencja pracy tymczasowej pomaga w załatwianiu formalności związanych z zatrudnianiem pracowników ze wschodu. Agencja pracy to idealne rozwiązanie dla pracodawców, którzy nie mają czasu na samodzielne procesy rekrutacyjne. W końcu stworzenie konkursów na kilkadziesiąt stanowisk to nie tylko dodatkowe koszty, ale również pracochłonne zajęcie dla każdego pracodawcy.

 

Źródło artykułu Pracownicy z Azji

0 0 votes
Daj ocenę