Wszystkie informacje na temat nowych przepisów, , ustawy Prawo o ruchu drogowym,

Wszystkie informacje na temat nowych przepisów, , ustawy Prawo o ruchu drogowym,

4 października, 2018 0 przez Prezydent Portalu

Wszystkie informacje na temat nowych przepisów, , ustawy Prawo o ruchu drogowym, które weszły dnia 1 października 2018 roku. Opisujemy temt zmian przepisów, ustawy Prawa o ruchu drogowym, które weszły w życie 1 października 2018 roku. Każdy kierowca znajdzie tutaj cenne informacje związane niekoniecznością posiadania dowodu rejestracyjnego i OC.

Sprawdź, co zmieniło się w przepisach.

Od 1 października, weszło w życie ogromne udogodnienie dla kierowców, a dokładniej mówiąc, zmieniły się przepisy, ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zmiana ta polega na tym, że wszyscy kierowcy nie muszą się już martwić o to, że zapomnieli dowodu rejestracyjnego czy dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC pojazdu. Jak wiadomo jest wielu zapominalskich, którzy bardzo często zapominali właśnie o tych dokumentach, dlatego też od 1 października mogą czuć się już spokojni. Kiedy dojdzie do kolizji na drodze, nie trzeba w takiej sytuacji, wzywać policji, jest to po prostu niekonieczne a dlaczego? Ponieważ podczas spisywania oświadczenia przez obydwie strony uczestniczące w kolizji, dane, które są potrzebne do spisania właśnie takiego oświadczenia, które są potrzebne dla ubezpieczyciela, swobodnie można znaleźć w prawie jazdy.
Jednak o innych dokumentach trzeba będzie pamiętać, by zawsze podczas kierowania pojazdem posiadać je przy sobie. Kiedy zostaniemy zatrzymani przez policję, podczas rutynowej kontroli musimy pamiętać, że policjanci zawsze będą nas prosić o nasze prawo jazdy, jest to dokument niezbędny, w celu sprawdzenia uprawnienia do kierowania pojazdem. Bardzo ważną informacją jest to, że mimo tego, że mimo tego, że podczas jazdy nie jest już wymagany dowód rejestracyjny, to jednak należy pamiętać o tym, że nie należy się go ot tak pozbywać, ponieważ tak naprawdę jest bardzo ważnym dokumentem dlaczego? Między innymi dowód rejestracyjny będzie od nas wymagany, na przykład podczas kontroli naszego pojazdu, a dokładniej mówiąc podczas badania technicznego, jeszcze innym przykładem jest to, że kiedy będziemy chcieli wymienić nasz pojazd na inny a obecny pojazd, którym jeździmy, będziemy chcieli sprzedać, to również podczas sprzedaży dowód rejestracyjny w takiej sytuacji, jest wręcz niezbędny i konieczny, jeszcze innym przykładem jest to, że dowód rejestracyjny jest konieczny, kiedy na przykład chcemy wybrać się na wycieczkę za granicę, w tak dalekie trasy jest on również konieczny.

Zapewne wielu osobom nasuwa się pytanie, gdzie w takim razie nasze dane o pojeździe będą sprawdzane? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, ponieważ kiedy zostaniemy zatrzymani przez policjantów podczas podróży, na taką zwykłą rutynową kontrolę, nasze dane o pojeździe policjanci będą weryfikować w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. W życie weszły jeszcze inne zmiany, które dotyczą zatrzymywania i zwrotu tego dokumentu. Do tej pory wyglądało to w ten sposób, że kiedy pojazd nie spełniał odpowiednich wymogów, był on zatrzymywany w sposób fizyczny. Teraz wygląda to zupełnie inaczej w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia mowa tutaj o tym, kiedy na przykład pojazd będzie zagrażał bezpieczeństwu itp. to policjant w odpowiedni sposób, zanotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Cała ta informacja zostanie przekazana dalej, a mianowicie do Centralnej Ewidencji Pojazdów, natomiast osoba, która kierowała pojazdem, otrzyma pokwitowanie.

Mimo tego, że dnia 1 października weszło w życie, że kierowcy nie mają już obowiązku, posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego, to jednak mimo wszystko warto go przy sobie nosić. Jak wiadomo, życie przynosi nam różne niespodzianki i nie jesteśmy czasami w stanie określić, co tak naprawdę może się wydarzyć na drodze, nie jesteśmy w stanie również przewidzieć tego, czy będziemy świadkami jakiegoś wypadku, czy też nie. Dlatego też, kiedy jednak jesteśmy świadkiem wypadku, warto mieć przy sobie dowód rejestracyjny. Nie zmienił się art. 44 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, gdzie w ust. 1 pkt 4, który wyraźnie mówi: „Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu, oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku”.

Bardzo ważną informacją dla wszystkich kierowców jest to, że od 1 października 2018 roku jest to, że dowód rejestracyjny i dokument potwierdzający zawarcie ubezpieczenia OC muszą posiadać przy sobie wszyscy ci, których pojazd został zarejestrowany poza granicami Polski.
Osoby uczestniczące w kolizji muszą pamiętać, że nie zawsze w takiej sytuacji jest wymagane wzywanie patrolu Policji. Strony, które decydują się na spisanie oświadczenia, muszą wiedzieć o tym, że wszystkie niezbędne dane do spisania właśnie takiego oświadczenia są zawarte w prawie jazdy. Polisa OC nie jest wymagana, ponieważ bardzo dużym udogodnieniem jest to, że można ją sprawdzić na podstawie numeru rejestracyjnego pojazdu na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego pod adresem www.ufg.pl.

 
Artykuł powstał dzięki portalowi PKO BP
 

 

 

0 0 votes
Daj ocenę