
Świdnickie szkoły i władze godnie upamiętniały uroczystość rocznicy odzyskania niepodległości.
11 listopada, 201811 listopada jest świętem ważnym zawsze, lecz w tym roku setna rocznica niepodległości była szczególna. O uroczystości nie zapomniał także Świdnik i zorganizował ciekawy plan upamiętniający to wydarzenie.
Świdnickie szkoły i władze godnie upamiętniały uroczystość rocznicy odzyskania niepodległości.
W bieżącym roku 11 listopada obchodzona była aż setna rocznica, odkąd Rzeczpospolita Polska po 123 latach w 1918 stała się krajem niepodległym i niezależnym, tym samym uwalniając się od zaborców.
W zeszły piątek, czyli ostatni dzień szkolny przed nadchodzącym świętem państwowym uczniowie wszystkich szkół uroczyście upamiętniali te niezwykłe chwile wraz z przedstawicielami i opiekunami placówek, brali udział w niesamowitym wydarzeniu “Rekord dla Niepodległej”, które polegało na śpiewaniu hymnu Polski “Mazurka Dąbrowskiego” równo o godzinie 11:11 co upamiętniało tę historyczną i bardzo znaczącą dla naszego kraju datę.
Do akcji przyłączyła się również placówka szkolna Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej imienia Zygmunta Puławskiego w Świdniku i znalazła się w gronie ponad 22 tysięcy placówek biorących udział w akcji śpiewania hymnu. Szkoła zorganizowała również z własnej inicjatywy bardzo ciekawe atrakcje artystyczne, w której uczestniczyli najzdolniejsi uczniowie z pomocą nauczycieli.
To nie koniec upamiętniania wydarzenia rocznicy stulecia odzyskania niepodległości przez świdniczan. Mieszkańcy lubelskiego Świdnika o 10 wzięli udział we mszy świętej na cześć tego historycznego wydarzenia w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, następnie wyruszyli na uroczysty marsz niepodległościowy wzdłuż placu Konstytucji 3-ciego maja, zaś od godziny 13:00 do 16:00 przygotowali specjalny festiwal, wraz z uroczystym dziewiętnastym Biegiem Niepodległości, w których chętni pokonywali dystans symbolizujący datę odzyskania niepodległości przez Polskę, czyli 1918 metrów. Świętowanie świdniczanie zakończyli artystycznym występem z udziałem muzyków i aktorów w Spółdzielczym Domu Kultury Świdnik.
Lubelska miejscowość wyjątkowo godnie i uroczyście odbyła ten ważny dla Polaków dzień i właściwie uczciła to niezwykle szczególne dla rodaków wydarzenie, dzięki któremu jesteśmy dziś wolnymi ludźmi w niepodległym narodzie polskim. W sąsiednich miastach również nie zabrakło czci dla 11 listopada, między innymi w stolicy województwa — Lublinie hucznie obchodzono ten piękny dzień.
Artykuł powstał dzięki portalowi Agencja pracy Tymczasowej