Rewolucja w podatkach –  Koniec ze składaniem PIT

Rewolucja w podatkach – Koniec ze składaniem PIT

15 października, 2018 0 przez Prezydent Portalu

Rewolucja w podatkach. Koniec ze składaniem PIT-zrobi to za wszystkich urząd skarbowy. Jak to będzie wyglądało? Kiedy ustawa wejdzie w życie? Kto będzie zajmował się rozliczaniem zeznania podatkowego? Zapraszam do przeczytania artykułu w którym znaleźć można odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Rewolucja w podatkach. Koniec ze składaniem PIT

Rewolucja w podatkach: 15.10.2018. Koniec ze składaniem PIT-zrobi to za wszystkich urząd skarbowy.

Rzeczywiście jest to naprawdę niezwykła rewolucja i to naprawdę w dosłownym znaczeniu. 4 października Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli ustawa ta wejdzie w życie dla wielu osób będzie to niesamowicie istotna informacja, ponieważ nie będą musieli się już zajmować rozliczaniem PIT-u. Ponadto, jeżeli ustawa wejdzie w życie to, że trzeba będzie składać żadnego wniosku o rozliczenie PIT przez fiskusa-jak to jest obecnie, ani przesyłać wypełnionych osobiście deklaracji PIT przez internet albo składać w urzędzie.

Będzie to wyglądało w ten sposób, że dosłownie mówiąc wszystko zrobi to za nas fiskus i w dodatku bez żadnego proszenia wypełni zeznania dosłownie mówiąc wszystkich podatników. Podatnik będzie miał prawo do zachowania korekty, ale z własnej inicjatywy. PIT-37 i PIT-38 w ten sposób rozliczone zostaną już w odniesieniu do dochodów tegorocznych, inne deklaracje: PIT-36, PIT-36L czy PIT-38, począwszy od dochodów za 2019 rok.

Wiele osób czeka na to, aby ustawa ta weszła w życie, ponieważ chciałaby się raz na zawsze pożegnać z pitami, dla wielu osób rozliczenie pitów było nie tylko uciążliwe, ale również przez to, że byli ciągle zabiegani nigdy nie mieli na to czasu i zazwyczaj zostawiali to na sam koniec, przez co w urzędzie skarbowym powstawały ogromne kolejki. 28 sierpnia Rada Ministrów zdecydowała o skierowaniu do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Ustawa ta byłaby nowym sposobem rozliczania PIT, dzięki temu nowemu sposobowi ludzie nie mieliby już obowiązku składania zeznań rocznych, między innymi w tym najpopularniejszych PIT-37 i PIT-36 przez podatników.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw został przyjęty przez Radę Ministrów, który został przedłożony przez ministra finansów, także Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych miało to miejsce 4 października. Jednak został on jeszcze skierowany przez Sejm do prac w Komisji Finansów Publicznych.

Wiadomo również, że właśnie ten projekt przewiduje również kolejne uproszczenia, które będą związane z rozliczaniem zeznań podatkowych PIT. (KAS) a dokładniej mówiąc Krajowa Administracja Skarbowa szykuje ogromne udogodnienie dla wszystkich podatników, ponieważ przygotuje wypełnione roczne zeznanie podatkowe bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku przez podatnika.

Oczywiście każdy podatnik będzie miał prawo zapoznać się z wypełnionym przez KAS zeznaniem, będzie mógł to zrobić od 15 lutego.
Także Krajowa Administracja Skarbowa zajmie się wypełnieniem dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych zeznania podatkowe, oczywiście jak wiadomo, aby móc wypełnić poprawnie takie zeznanie będą potrzebne w tym celu odpowiednie dane, dlatego też Krajowa Administracja Skarbowa podczas wypełniania zeznania będzie bazowała na informacjach od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok ubiegły (np. ulga na dzieci, nr KRS Organizacji Pożytku Publicznego, której w ubiegłym roku przekazał 1 proc. podatku) oraz danych, które się tam znajdują. Także takie właśnie dane będą po prostu wręcz niezbędne do wypełnienia zeznania.

To nowe rozwiązanie będzie idealnym rozwiązaniem dla około 25 procent podatników, ponieważ taki procent podatników, którzy rozliczają się indywidualnie i nie korzystają z żadnych ulg i odliczeń nie będą się musieli dosłownie mówiąc o nic martwić i nic nie będą musieli robić, aby rozliczyć PIT za ubiegły rok. Jeżeli chodzi o kolejne 25 procent podatników, czyli w tym przypadku chodzi o osoby, które rozliczają się razem ze współmałżonkiem i nie korzystają z żadnych ulg i odliczeń to oni również w bardzo szybki sposób będą mogli się rozliczyć, ponieważ będą mogli to wykonać za pomocą dwóch kliknięć, czyli w trakcie sprawdzenia wyliczenia dokonanego przez skarbówkę udostępnionego na Portalu Podatkowym.

Osoby, które będą mogły właśnie z takiej możliwości skorzystać to:
1) osoby indywidualnie,
2) wspólnie z małżonkiem,
3) w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.
Oczywiście osoby te będą miały prawo sprawdzić wypełnione zeznanie przez KAS, będzie takie wypełnione już zeznanie podatkowe udostępnione na Portalu Podatkowym w wersji elektronicznej. Jeszcze innym udogodnieniem dla podatników jest to, że w rejestrach Szefa KAS znajdują się dane kontaktowe podatnika, czyli między innymi takie jak adres e-mail lub numer telefonu, to podatnicy otrzymają wiadomość o sporządzonym dla niego zeznaniu podatkowym.

Krajowa Administracja Sądowa, która zajmie się przygotowaniem zeznania podatkowego to również w taki przypadku podatnicy jak najbardziej będą mieli prawo wglądu takiego zeznania, a także możliwość weryfikacji numeru rachunku osobistego, jaki mają zgłoszony w urzędzie skarbowym do zwrotu nadpłaty. Oczywiście, jeżeli u podatnika nastąpi zmiana numeru rachunku bankowego lub całkowity jego brak to będą mogli taki rachunek zaktualizować w zeznaniu podatkowym, lub wskazać w nim numeru rachunku osobistego właściwy do jej zwrotu, jeżeli wcześniej nie zgłosili rachunku osobistego w urzędzie skarbowym.

Koniec z pitami. Podatnik sporządzone przez KAS zeznanie podatkowe będzie mógł:
Po pierwsze zweryfikować i zaakceptować bez zmian.
Po drugie zmodyfikować (np. ma możliwość wyboru formy opodatkowania, a mianowicie wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci; wskazania nr KRS OPP, której chce przekazać 1 proc. podatku należnego) lub/i uzupełnić o dane, których nie posiada KAS (uzupełnienia o kwotę przychodu uzyskaną z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, poniesione koszty uzyskania przychodu związane z prowadzoną działalnością gospodarczą czy też np. odliczenia: darowizny na cele kultu religijnego, darowizny na cele krwiodawstwa, poniesionych wydatków na cele rehabilitacyjne, poniesionych wydatków z tyt. Użytkowania sieci Internet, wpłat dokonanych na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego) i następnie je zaakceptować.

Po trzecie w przypadku zeznań PIT-37 i PIT-38 osoby takie całkowicie nic nie muszą robić i o nic się nie muszą martwić, ponieważ z upływem terminu do składania zeznań rocznych, zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT.

Po czwarte podatnik ma możliwość całkowitego odrzucenia i ma prawo rozliczyć się samodzielnie.

Artykuł powstał dzięki portalowi Opinie Gowork

0 0 votes
Daj ocenę