Projekty budżetu obywatelskiego w Świdniku

Projekty budżetu obywatelskiego w Świdniku

3 października, 2018 0 przez Prezydent Portalu

Projekty budżetu obywatelskiego w Świdniku — na jakie budowy bądź zajęcia zostaną zainwestowane pieniądze? Świdnik uzyskał możliwość inwestycji pieniędzy z budżetu obywatelskiego na wybrany cel. Sprawdź na jakie zajęcia, budowy i inne projekty mogą przeznaczyć mieszkańcy Świdnika!

Propozycji na wykorzystanie budżetu obywatelskiego przeznaczonego dla Świdnika jest od groma, od rehabilitacji dla inwalidów, przez dodatkowe zajęcia dla młodzieży, po modernizacje miasta. Istnieje również wiele koncepcji budowy dróg rowerowych, stref rozrywki i rekreacji czy też inwestycje w place dla dzieci.

Ustanawianie celu, na który zostaną wykorzystane pieniądze w wysokości 1 miliona złotych pochodzące z budżetu obywatelskiego w toku i jego kres nadejdzie mniej więcej około 12 godziny do 8 października. Głos oddać można na internetowej witrynie miasta — Świdnik.pl, jest to proces krótki i mało uciążliwy, istnieje również możliwość stacjonarnego wyrażenia opinii w Urzędzie Miasta Świdnik i przy ulicy Niepodległości 13 w jednej z bibliotek. Warto dodać, że miasto umożliwia uczestnictwo w głosowaniu o przeznaczeniu nie tylko pełnoletnim, a także osobom powyżej 13 roku życia.

Głosy można wyrażać na następujące projekty:

1. Zajęcia taneczne — Propozycja letnich zajęć, w których mieszkańcy Świdnika mogliby szlifować swoje umiejętności w zakresie tańca i spędzić przy nich aktywnie i przyjemnie czas. Projekt jest o wartości 56 tysięcy złotych. Zajęcia miałyby trwać się 3 godziny pomiędzy 17:00 a 20:00.

2. Przyrządy rehabilitacyjne — Warta 50 tysięcy złotych  inwestycja budżetu obywatelskiego w zestawy narzędzi usprawniających emerytów i rencistów. Seniorzy mogliby pracować nad poprawieniem swojej kondycji i stanem układów stawowo-kostnych czy mięśniowych.

3. Zajęcia edukacyjne — Idea polegająca na zorganizowaniu dobrowolnych zajęć poprawiających zdolności społeczno-humanistyczne młodzieży w gminnych świdnickich szkołach, które odbywałyby się po lekcjach obowiązkowych. Koszt projektu wynosi 70 tysięcy złotych.

4. Półkolonie feryjne dla dzieci — Kolejny projekt polegający między innymi na tańcu i zajęciach muzycznych, tym razem jednorazowy i młodzieżowy. Proponowany termin mieściłby się w 4 dniach od 11.02 do 15.05 w przyszłym roku. W trakcie projektu planowane jest także wyjście na seans filmowy czy też warsztaty plastyczne. Koszt propozycji to 18 tysięcy i 650 złotych.

5. Terapie dla dyslektyków — Terapeutyczna pomoc dla dzieci ze Świdnika i okolic cierpiących na zaburzenia dyslektyczne umożliwiające prawidłowy rozwój równomierny do zdrowych rówieśników. Inwestycja budżetu obywatelskiego w ten typ projektu wyceniony jest na 70 tysięcy złotych.

6. Nauka pierwszej pomocy — Warty 19.825 złotych projekt godny pochwały. Świdniczanie na zajęciach nabyliby i rozwijali zdolności reanimacji ratującej życie przed przyjazdem karetki pogotowia.

7. Ćwiczenia sportowe — O wartości 70 tysięcy złotych, kolejny projekt inwestycji mający na celu zwiększenie aktywności fizycznej u młodzieży, uczniowie po lekcjach mogliby spędzać czas na sportowo, uczestnicząc w zajęciach, zamiast grać na konsolach.

8. Boks w Świdniku — Coś, co na pewno spodoba się fanatykom boksu i sportów walki, czyli projekt zakładający modernizację obiektu umieszczonego przy ulicy Sportowej 2 i otworzenie hali przeznaczonej do treningów bokserskich. Koszt rozbudowy wynosi 200 tysięcy złotych.

9. „Na dobry początek IV” — Następny projekt pomagający dzieciom cierpiących na zaburzenia, w tym przypadku pomoc zyskałyby dzieci niepełnosprawne i posiadające niepoprawności w zakresie SI. Terapie stanowczo poprawiłyby ich niewłaściwości. Cena inwestycji pieniędzy budżetu obywatelskiego na ten cel wynosi 70 tysięcy złotych.

10. Projekcje kinowe — Projekt o wartości 70 tysięcy złotych zakładający dwukrotne w miesiącu odtwarzanie filmów świdniczanom z przedszkoli i podstawówek, a ponadto liczne zabawy i zajęcia  z nagrodami czy fakultety.

11. Terapie psychologiczne — Pomoc dla rodzin oferująca psychologiczne dla dzieci borykających się z problemami wychowawczymi i trudnościami w opanowywaniu emocji. Cena projektu wynosi 70 tysięcy złotych.

12. Coś dla zwolenniczek sztuki teatralnej i kina — Pokazy filmowe, wystawy i skecze teatralne, zabawy w przebieranie za aktorów oraz wiele innych atrakcji i zajęć — czyli projekt „Kino na obcasach” przeznaczony dla świdniczanek w każdym wieku, warty 70 tysięcy złotych.

13. Edukacja moja pasja — Zajęcia edukacyjne dla dzieci —  Inwestycja budżetu obywatelskiego w darmowe korepetycje grupowe dla dzieci, będą mogli oni podszkolić swoje umiejętności języków obcych, zrozumieć matematykę i wiele innych. Lekcje i egzaminy obcojęzyczne, matematyczno-przyrodnicze nie będą już stanowiły żadnego kłopotu. W tym przypadku z budżetu obywatelskiego pobrana zostałaby kwota 68 500 tysięcy złotych.

14. Kastracja i sterylizacja zwierząt — Niestety psy i koty są notorycznie porzucane przez ich właścicieli, w dużym stopniu przyczynia się do tego wydawanie przez nich na świat potomków. Aby zmniejszyć zjawisko bezdomności tych czworonogów, zaproponowano projekt o wartości 50 tysięcy złotych na sterylizację i kastrację pupili.

15. Terapie logopedyczne dla dzieci — Dzięki projektowi dzieci od 2 do 8 lat otrzymałyby możliwość udziału w terapiach korygujących wszelkie wady wymowy. By zrealizować ten projekt, cena inwestycji budżetu obywatelskiego wynosi 70 tysięcy złotych.

16. Renowacja ulicy w kierunku przedszkola „Bajkowy Świat” – Projekt ma na celu wykonanie drogi asfaltowej w jednej z części ulicy „Cisowej” uniemożliwiającej obecnie komfortowe dotarcie do placówki przedszkola. Aktualna nawierzchnia wręcz prosi się o przebudowę, gdyż nie odprowadza wody deszczowej, ponadto droga nie jest odpowiednio oświetlona. Koszt całości wynosi 200 tysięcy złotych.

17. Plac zabaw dla wszystkich dzieci — Ogromna inwestycja dla dzieci w pełni sprawnych ruchowo i dla tych których ruch jest ograniczony, nawet w przypadku poruszania się na wózku inwalidzkim. Projekt umożliwi ich wspólną zabawę, jego wartość to 199 225 złotych.

18. Symulator latania samolotem — Projekt polega na budowie sprzętu przeznaczonego do symulacji lotów powietrznych, w którym korzystający z symulatora korzystałby z imitacji klasycznych narzędzi sterujących samolotem przed wyświetlaczem, ukazującym symulację podróży podniebnych. Całość ma się opierać na zaawansowanym programie komputerowym, lekko przypominającym grę wideo. Cena budowy symulatora określona jest na kwotę 45 tysięcy złotych. Propozycja tej inwestycji budżetu obywatelskiego prezentuje się atrakcyjnie i może być ciekawym doświadczeniem i spełnieniem marzeń dla miłośników tego typu motoryzacji.

19. ”Strefa Sąsiada” – Inwestycja wykorzystywałaby tereny zaniedbane i niegospodarowanie o ubogiej roślinności. Jest to słuszny krok, gdyż miejsca zapomniane zyskałyby drugą młodość i zaczęły pełnić jakiekolwiek funkcje dla mieszkańców. Tytułowa „Strefie Sąsiada “ ma służyć jako miejsce spotkań i jednoczenia świdniczan. Realizacja inwestycji wyniesie 59,4 tysiące złotych.

20. Park dla psów — Ciekawy pomysł zakładający budowę obszaru służącego do integracji psów z innymi zwierzętami ich gatunku na wolnym trawiastym terenie, bez niedogodności takich jak smycze lub kagańcie, jest to ciekawe zajęcie czasu dla czworonogów. W parku dla psów mają się znaleźć trasy biegowe, wygodnego miejsca spoczynku dla właścicieli, poidła oraz odpowiednie pojemniki na zwierzęce ekskrementy. Całość zagospodarowania powierzchni i budowę parku kosztować będzie 46 tysięcy złotych z budżetu obywatelskiego.

21. Tablice dostępu do rozkładu jazdy — interaktywne narzędzia służące pasażerom komunikacji miejskiej jako źródło informacji komunikacyjnej. Tablice mają być umieszczone przy autobusowych przystankach znajdujących się na ulicy Niepodległości. Projekt stanowczo ułatwiłby świdniczanom poruszaniem się transportem zbiorowym. Wartość wynosi 150 tysięcy złotych.

22. Darmowe koncerty muzyczne „u Świętej Kingi” – Propozycja oferuje korzystanie z bezpłatnego dostępu do festiwali muzycznych świdniczan w każdym wieku. Projekt promuje muzykę wartościową i kształtującą moralnie. Jest to świetne rozwiązanie dla osób interesujących się muzyką, których sytuacja finansowa uniemożliwia uczęszczania na płatne występy, wartość inwestycji budżetu obywatelskiego na projekt to 70 tysięcy złotych.

23. Plac zabaw „Sycylia” – Plan budowy zupełnie nowego placu zabaw na obszarze przy ulicy Jaworowej. Plac będzie składał się z innowacyjnych sprzętów służących do zabawy i rozwoju fizycznego małoletnich. Dzieci mogłyby korzystać z urządzeń w dowolnej chwili i aktywnie spędzać czas. Budowa placu zabaw „Sycylia” wyceniana jest na stawkę o wartości 150 tysięcy złotych.

24. Piknik w Świdniku — Wydarzenie trwające dwa dni o dostępie swobodnym bez ograniczeń wiekowych dla wszystkich mieszkańców Świdnika. Organizacja festiwalu planowana jest w przyszłym roku w dniach 26.04-27.04. Kwietniowa pogoda będzie świetnie sprzyjać zabawie i oglądaniu rewelacyjnych występów muzycznych i tanecznych. Uczestnicy wieczorem będą również mieli okazję sami pokazać się z dobrej strony na parkiecie podczas imprezy pod przewodnictwem wodzireja. Koszt organizacji wynosi 53,5 tysięcy złotych.

25. Droga rowerowa w sercu Świdnika — Plan budowy kolejnej trasy przeznaczonej dla rowerzystów pomiędzy ulicami 3 Maja i Kościuszki. W projekcie uwzględniono również poszerzenie obecnej drogi. Z uwagi na kolosalną liczbę osób poruszających się na rowerach ta koncepcja inwestycji budżetu obywatelskiego wydaje się bardzo praktyczna i słuszna, jej cena realizacji to około 95 tysięcy złotych.

26. Siłownia zewnętrzna — projekt budowy obiektu ćwiczeń na świeżym powietrzu. Na terenie planowane są liczne urządzenia rozwijające aktywność psychofizyczną. Głównym adresatem projektu są mieszkańcy ulicy Racławskiej we wieku emerytalnym, koszt budowy to 150 tysięcy złotych.

27 Utworzenie nowych miejsc parkingowych przy ulicy Skarżyńskiego — Projekt polega na budowie nowych miejsc postojowych dla samochodów. 26 – tyle w planach jest do zrealizowania lokacji parkingowych. Całość inwestycji budżetu obywatelskiego powinna wynieść około 101 tysięcy złotych.

 

Zródło informacji dziennik zachodni

 
Artykuł powstał dzięki portalowi Kasa na święta
 

 

0 0 votes
Daj ocenę