Konsekwencje braku weryfikacji przyszłego kontrahenta będą tragiczne w skutkach!

Konsekwencje braku weryfikacji przyszłego kontrahenta będą tragiczne w skutkach!

27 marca, 2018 0 przez Prezydent Portalu

67% polskich mikroprzedsiębiorstw przed podjęciem współpracy z danym kontrahentem nie sprawdza jego wiarygodności. Nieroztropność i brak planu naprawczego w razie niewypłacalności klienta prowadzi wiele małych firm do upadku.

Według Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej około 67% polskich mikroprzedsiębiorstw przed podjęciem współpracy z danym kontrahentem nie sprawdza jego wiarygodności. Nieroztropność i brak planu naprawczego w razie niewypłacalności klienta prowadzi wiele małych firm do upadku.

Większość małych przedsiębiorców nie weryfikuje wiarygodności oraz wypłacalności swoich nowych kontrahentów. Tylko co trzydziesty pierwszy mikro przedsiębiorca sprawdza przyszłego partnera, a zaledwie sześć procent  firm sprawdza wiarygodność klienta jedynie przy dużych i wartościowych zleceniach. Takie dane zostały przedstawione i opublikowane w czwartkowym komunikacie.

Możemy w nim przeczytać, że „Aż 66,7 procent ankietowanych firm zatrudniających do 9 pracowników bez ogródek przyznaje, że nie sprawdza wiarygodności partnerów przed rozpoczęciem z nimi współpracy”

Prezes Rzetelnej Firmy partnera Krajowego Rejestru Długów, Mirosław Sędłak, uważa, że mikroprzedsiębiorstwa w naszym kraju „robią bardzo dużo, aby wcześniej czy później wpaść w kłopoty finansowe”.

Według ekspertów z Krajowego rejestru Długów, brak sprawdzania przyszłego partnera bądź też klienta to pierwszy błąd popełniany przez tych najmniejszych przedsiębiorców, ale nie jedyny. Kolejnym problemem jest brak planu B. Mikro firmy są totalnie nie przygotowane na wypadek niewypłacalności ich klienta. „Audyt Windykacyjny” przeprowadził w tej kwestii badanie, z którego wynikło jasno, że na takie sytuacje w Polsce jest gotowa co druga firma w sektorze MSP. Natomiast jeśli zawęzimy nasze statystyki do mikro firm to okaże się, że strategię na nieuczciwego i problematycznego kontrahenta ma już tylko zaledwie 37,6 procent badanych.

Sami przedsiębiorcy potwierdzają, że nie wyciągają konsekwencji skrupulatnie i nie realizują zapowiedzi. Jedynie 27 procent sprawdzanych i badanych przedsiębiorstw doprowadza sprawę do kolejnych etapów, takich jak uprzedzanie i informowanie kontrahenta o podjęciu działań windykacyjnych, mających na celu odzyskanie środków finansowych i realizacja zapowiedzi. Jedynie 11,4 procent mikro firm doprowadza sprawy do końca.

Badanie „Audytu windykacyjnego” zostało przeprowadzone w listopadzie roku 2017, zlecone zostało przez firmę windykacyjną Kaczmarski Inkasso i „Biznesowy savoir-vivre”, partnerów Krajowego Rejestru Długów.

0 0 votes
Daj ocenę