Mała architektura miejska – czym jest?

Mała architektura miejska – czym jest?

25 listopada, 2020 0 przez Prezydent Portalu

Mała architektura miejska ma ogromne znaczenie w życiu miasta. Nie tylko zmienia wygląd otoczenia, ale wpływa także na organizacje przestrzeni oraz komfort życia mieszkańców i turystów. Jej walory estetyczne i funkcjonalność pozwala optymalnie zagospodarować wolną przestrzeń miejska. Poza tym architektura miejska jest bardzo ważnym elementem identyfikacji wizualnej każdego z miast.

Czym dokładnie jest mała architektura?

Zgodnie z prawem budowlanym, mianem małej architektury określa się wszystkie niewielkie obiekty kultu religijnego, architektury ogrodowej oraz elementy użytkowe, czyli kamienne donice, kosze, stojaki na rowery, ławki, słupki i blokady parkingowe. Oczywiście definicja ta jest bardzo szeroka. Z pewnością można do niej zaliczyć również place zabaw, miejsca rekreacji, siłownie zewnętrzne oraz wiele innych elementów służące celom turystycznym.

Jakie znaczenie pełni mała architektura?

Obecnie od architektury miejskiej wymaga się nie tylko dużej funkcjonalności, ale także odpowiedniego wyglądu wpisującego się w wygląd miasta. Na próżno nam szukać, ordynarnych plastikowych koszy na śmieci lub brzydkich połamanych ławek, z których odchodzi lakier. Teraz w miastach wszystkie elementy muszą wyglądać estetycznie i koniecznie pasować do pozostałych obiektów, by nie szpeciły otoczenia. Najbardziej jest to przestrzegane w miejscach, które pełnią pewnego rodzaju funkcję reprezentacyjną miasta. Mowa tu oczywiście o rynku, najpopularniejszych deptakach i ulicach oraz otoczeniu instytucji kultury i nauki.

Poza wyglądem równie ważna jest jakość ich wykonania. Wszystkie elementy otoczenia dostępne dla mieszkańców i turystów powinny zostać wykonane z wysokiej jakości materiałów, aby mogły pełnić swoją funkcję jak najdłużej, zachowując przy tym odpowiedni wygląd. Zatem zaprojektowanie funkcjonalnej i trwałej małej architektury wpisującej się jednocześnie w kanon miasta ma ogromne znaczenie. To wyzwanie nie tylko dla projektantów zajmujących się kreowaniem przestrzeni miejskiej, ale także producentów.

Artykuł powstał we współpracy z https://budotechnika.com.pl/

0 0 votes
Daj ocenę