W Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku trwa remont warsztatów szkolnych.

W Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku trwa remont warsztatów szkolnych.

12 listopada, 2018 0 przez Prezydent Portalu

Jakie zmiany zajdą w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku? Do kiedy potrwa remont? Zapraszam do przeczytania artykułu w którym będą odpowiedzi na te i inne pytania.

Nowa jakość edukacji.

Na uczniów czekają zmiany, które oczywiście będą miały pozytywny wpływ na ich dalszą edukację, ponieważ W Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku trwa remont warsztatów szkolnych. Całkowity koszt inwestycji to ponad 2,7 mln zł. Także dzięki temu remontowi będzie oszczędniej, nowocześniej, jednak w głównej mierze chodzi głównie o uczniów, ponieważ to oni mają na tym remoncie jak najwięcej skorzystać.
Głos w tej sprawie zabrał Waldemar Białowąs, który jest wicestarostą powiatu świdnickiego. W swojej wypowiedzi podkreślił, że podczas wykonywania remontu jednym z główniejszych celów jest to, aby zostały poprawione warunki kształcenia zawodowego. Także w tej kwestii śmiało, można powiedzieć, że jest to również odpowiedź na oczekiwania potencjalnych pracodawców, jak i samych uczniów, którzy wybierają naukę w szkołach zawodowych.

Ponadto dodał, że bardzo zależy im na tym, aby udało im się stworzyć idealne miejsce dla wszystkich uczniów, w którym będą mogli wykonywać swoją praktykę zawodową, dlatego też po wykonanym remoncie miejsce praktyk będzie zbliżone do rzeczywistego środowiska pracy zawodowej pod kątem doposażenia warsztatów i pracowni, dzięki temu uczniowie będą mieli zdecydowanie lepsze warunki, które zapewne będą ich również zachęcały nie tylko do nauki, ale również do wykonywania właśnie tej części praktycznej zawodu, ponieważ ta część jest zdecydowanie najważniejsza, ponieważ aby wypracować sobie zawód, w pierwszej kolejności trzeba odbyć odpowiednią praktykę, dlatego też ten cały remont został stworzony tylko i wyłącznie z myślą o uczniach.

Został już oszacowany koszt remontu, także całkowity koszt zaplanowanych prac to ponad 2,7 mln zł, jednak udało się 1,9 mln zł pozyskać szkole, ponieważ są to pieniądze zewnętrzne, które zostały pozyskane przez powiat na realizację projektu „Rozwój Infrastruktury Szkół Kształcenia Zawodowego”.

W jego ramach w PCEZ zostanie przeprowadzony gruntowny remont pomieszczenia Centrum Kształcenia Praktycznego, ponadto uczniowie będą mieli do dyspozycji odnowione łazienki i sanitariaty, które jak wiadomo, również jest bardzo ważne, aby uczniowie mieli również stworzone odpowiednie warunki, jeżeli chodzi o możliwość korzystania z łazienek, ponadto dokonano zakupu część nowego wyposażenia. Także dzięki nowemu sprzętowi uczniowie będą mogli się uczyć i poszerzać nie tylko swoją wiedzę, ale również i umiejętności, ponieważ będą mieli do swojej dyspozycji m.in. dwa dodatkowe śmigłowce: Mi-2TR i W3-TR. Projekt ten ma dwa bardzo ważne cele, ponieważ po pierwsze dzięki niemu uczniowie będą mieli zdecydowanie lepsze warunki do tego, aby mogli uczyć się swojego zawodu, ale również dzięki temu projektowi nastąpi znaczne obniżenie kosztów ogrzewania pomieszczeń.

Podczas remontu wymieniono m.in. instalację c.o., zostały również zainstalowane pompy ciepła z wymiennikami pionowymi, ponadto powstała też instalacja solarna. Wykonano także tzw. opaskę wokół budynku i założono instalację termiczną, ocieplono ściany i wyremontowano dach.

Także śmiało, można powiedzieć, że wiele ekip, które zostały zatrudnione w celu wykonania remontu, zakończyły swoją pracę, ponieważ wywiązały się ze swoich obowiązków i założeń. Aktualnie na terenie szkoły trwają prace wykończeniowe, a także porządkowe. Kiedy tylko te prace zostaną ukończone, to zostaną zakupione wszystkie niezbędne sprzęty do pracowni. W planach jest zakup m.in. obrabiarki sterowane numerycznie czy urządzenia do spawania. Oczywiście wszystkie sprzęty, które zostaną zakupione, w odpowiedni i bezpieczny sposób zamontowane, a jak wiadomo, czynności te również potrzebują wiele czasu i pracy, po to, aby wszystko zostało wykonane, tak jak należy.

Anna Goral, która jest dyrektorem szkoły, uważa, że najpóźniej w przyszłym semestrze uda się już zajęcia w Centrum Kształcenia Praktycznego przeprowadzić w zupełnie nowych warunkach, które będą zapewne dużo lepsze nie tylko dla nauczycieli, ale w szczególności dla wszystkich uczniów, ponieważ to głównie dla nich remont ten został przeprowadzony.

Także jak widać, uczniów czekają naprawdę, ogromne zmiany jednak tylko i wyłącznie na plus dla nich. Dzięki nim będą mieli zdecydowanie, lepsze warunki do nauki swojego zawodu poprze praktykę. Będą mieli możliwość wykonywania swojego zawodu na nowo zakupionym sprzęcie, sale będą zdecydowanie wygodniejsze, co zapewne również pozytywnie wpłynie na ich przyszłość, ponieważ aktualnie pracodawcy, poszukują pracowników, którzy mają nie tylko wiedzę, ale zawód, poszukują takich pracowników, którzy po prostu znają się na rzeczy i mają przysłowiową smykałkę w ręku, takie osoby są przyszłością, dlatego też uczniowie również powinni docenić to, jak wiele szkoła chce im dać i powinni okazać nie tylko chęci, ale również zaangażowanie podczas nauki swojego zawodu w zupełnie nowych warunkach, ponieważ jak wiadomo, ciężka praca zawsze w przyszłości da efekty, ponieważ naprawdę warto mieć określony zawód, których jak wiadomo jest coraz to mniej na rynku.

 

 
Artykuł powstał dzięki portalowi wydarzenia Kołobrzeg
 

0 0 votes
Daj ocenę