Urząd Miasta Świdnik chce zrealizować założenia projektu dla najstarszych mieszkańców.

Urząd Miasta Świdnik chce zrealizować założenia projektu dla najstarszych mieszkańców.

12 listopada, 2018 0 przez Prezydent Portalu

Urząd Miasta Świdnik chce zrealizować założenia projektu dla najstarszych mieszkańców. Urząd Miasta Świdnik chce zrealizować założenia projektu dla najstarszych mieszkańców.

Seniorzy z nowymi perspektywami

Urząd Miasta Świdnik pragnie zrealizować kilka z założeń projektu, a wszystko po to, aby najstarszym mieszkańcom Świdnika żyło się po prostu lepiej. Dlatego też z myślą o nich zostaną zorganizowane „Opaski życia”, ponadto seniorzy, którzy są niepełnosprawni, będą mieli pomoc od asystentów, a także w założeniach projektu jest zorganizowanie prozdrowotnych szkoleń, a także mobilnych usług opiekuńczych.
Została w tym celu ostatnio przeprowadzona przedwyborcza sesja, podczas której swoje zdanie, a także zgodę wyrazili miejscy, a mianowicie wyrazili zgodę na przystąpienie Świdnika do realizacji projektu, który będzie nosił nazwę „Nowe perspektywy dla seniorów z terenu powiatu świdnickiego”. Liderem projektu jest Fundacja Polskiej Akademii Nauk, natomiast UM Świdnik będzie jej partnerem.
Oczywiście głównym celem projektu jet to, aby udało się zwiększyć liczbę osób objętych usługami społecznymi, chodzi tutaj również o działania, które są prowadzone przez Miejskie Centrum Usług Socjalnych. Ponadto ważną informacją jest to, że program będzie skierowany aż do 120 osób, a mianowicie do 90 kobiet i 30 mężczyzn, którzy ukończyli 60. rok życia, ponadto będą to osoby, które zamieszkują na terenie Świdnika i powiatu świdnickiego, a także korzystają z pomocy społecznej lub do tej pomocy się kwalifikują.

Dzięki temu programowi do MCUS uda się zakupić aparat, który będzie służył do terapii i treningu EEG Biofeedback. Ponadto kolejnym udogodnieniem dla osób starszych będzie to, że specjalnie dla nich i z myślą o nich wykonana zostanie także zewnętrzna minisiłownia. Ponadto rewelacyjnym pomysłem jest to, że seniorzy z terenu świdnickiego, którzy wezmą udział w programie, otrzymają również opaski życia, dzięki którym w zdecydowanie szybszy i łatwiejszy sposób będą mieli możliwość wezwania pomocy w razie nagłej potrzeby wraz z abonamentem na ponad dwa lata. Ponadto projekt uwzględnia jeszcze inne plany w związane z osobami starszymi, a mianowicie w projekcie zaplanowano również, to, że zostaną zatrudnieni asystenci osób niepełnosprawnych, a także zostaną przeprowadzone szkolenia dla seniorów.

Udało się wstępnie oszacować koszt projektu, który będzie wynosił około 800 tys. zł, jednak należy podkreślić, że uda się go zrealizować, głównie dzięki środkom unijnym. Miasto włoży w realizację projektu około 90 tys. zł. Seniorzy nie będą musieli długo czekać, ponieważ realizacja projektu potrwa do końca 2020 roku.

Także jest to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich seniorów, zapewne wszyscy seniorzy się cieszą, że w końcu, ktoś o nich pomyślał, dzięki temu projektowi, w którym jest między innymi uwzględniona minisiłownia, seniorzy będą mogli w sposób aktywny spędzać swój wolny czas. Jest to idealne rozwiązanie, ponieważ jak wiadomo, ruch to zdrowie, a ponadto będzie to idealna okazja, aby mogli się wspólnie spotkać, poćwiczyć, porozmawiać, a nawet pośmiać, zapewne wielu seniorom brakuje właśnie tego wyjścia do ludzi, na szczęście już niedługo będą mogli miło spędzać czas.

Ponadto w projekcie są uwzględnione „opaski życia”. Założenie tego projektu jest również rewelacyjnie, ponieważ jak wiadomo, seniorzy mają już swój wiek, bardzo często borykają się z różnego rodzaju chorobami, dlatego też, kiedy tylko będą czuli, że jest im słabo, że potrzebują pomocy, za ich pomocą będą mogli wezwać pomoc. Zapewne dzięki tym opaskom będą się czuli zdecydowanie bezpieczniej, ponieważ będą wiedzieli, że w razie nagłej potrzeby będą mogli liczyć na kompetentną pomoc, będą wiedzieli, że nie są z tym sami.

Ponadto na terenie powiatu Świdnickiego znajduje się wielu seniorów, którzy są osobami niepełnosprawnymi i w związku z tym, Urząd Miasta Świdnik, również o takich osobach pomyślał, ponieważ zdaje sobie sprawę, że niepełnosprawni seniorzy bardzo często napotykają na swojej drodze wiele przeszkód i problemów, których nie są w stanie sami pokonać i w związku z tym seniorzy będą mieli zapewnionych specjalnych asystentów, na których będą mogli liczyć w każdej sytuacji, a ponadto chętnie będą służyć swoją pomocą. Ponadto niepełnosprawni seniorzy nie będą się czuli samotni, ponieważ jak wiadomo, takim osobom, nie zawsze jest konieczna pomoc, ale zwykła ludzka rozmowa, aby mieli się do kogo uśmiechnąć, otworzyć buzię, zwierzyć się, takie proste gesty są seniorom najbardziej potrzebne, ponieważ jak wiadomo, chyba nie ma w życiu nic gorszego niż ludzka samotność, bycie samemu jest bardzo smutne i przykre. Osoby te będą w końcu czuły się przydatne i ważne, ponieważ osoby samotne bardzo często myślą, że są nikomu nie potrzebni, przez co popadają w depresję czy inne choroby wywołane z samotnością.

Bardzo dobrym pomysłem, jaki zostanie również zrealizowany, poprzez projekt jest to, że zostanie przeprowadzone szkolenie dla seniorów. Jak wiadomo, wiele starszych osób z wielu rzeczy nie zdaje sobie sprawy, dlatego też specjalnie dla nich i z myślą o nich takie szkolenia zostaną przeprowadzone.

Także śmiało, można pogratulować Urzędowi Miasta Świdnik, ponieważ jak widać, wykazał się dużą aktywnością, w której niesie pomoc innym, tym najbardziej potrzebującym. Inne miasta śmiało mogą brać przykład z Urzędu Miasta w Świdniku.

Artykuł powstał dzięki portalowi stemple Kołobrzeg
 

0 0 votes
Daj ocenę