Te muzea w Oslo warto zobaczyć

Te muzea w Oslo warto zobaczyć

9 września, 2021 0 przez Prezydent Portalu

Oslo podobnie jak wiele innych europejskich stolic posiada wiele muzeów, które zainteresują wielu zwiedzających stolicę Norwegii. Warto więc przeznaczyć jeden dzień ze swego pobytu w Oslo, właśnie na wizytę w muzeach.

Nie da się ukryć, że jednym z motywów całej Skandynawii są Wikingowie. Nic dziwnego, bo to właśnie mieszkańcy Skandynawii są potomkami tych nieustraszonych i niezwykle walecznych wojowników. W Oslo możemy znajduje się Muzeum Łodzi Wikingów. Ekspozycja jest częścią Muzeum Historii Kultury, które również mieści się w norweskiej stolicy. Łodzie, które możemy podziwiać na wystawie zostały odkryte podczas różnych prac wykopaliskowych. Wśród zaprezentowanych eksponatów możemy podziwiać między innymi łódź znalezioną w miejscowości Slagen na południu Norwegii. Szacuje się, że pochodzi ona z IX stulecia. Jej odkrycia dokonano ponad tysiąc lat później – w 1903 roku. Łódź z Oseberg (nazwa pochodzi od farmy, na której odkryto łódź Wikingów) została zbudowana z dębowego drewna. Jej długość to ponad 21 metrów, a szerokość ponad pięć metrów. Muzeum Łodzi Wikingów otworzono w 1926 roku.

Kolejnym wartym odwiedzenia muzeum mieszczącym się w Oslo jest Kon-Tiki. Pod tą nieco egzotyczną dla Polaków nazwą kryje się ekspozycja o charakterze podróżniczym. Skupia się ona głównie na opisywaniu ekspedycji, jakie odbywał w XX norweski etnograf – Thor Heyerdahl. Kon-Tiki to z kolei nazwa tratwy, którą podróżnik dopłynął na tereny należącej do Chile tajemniczej Wyspy Wielkanocnej. Zwiedzający mogą podziwiać nie tylko tratwę, lecz również artefakty czy też na przykład dzienniki gromadzone przez Norwega wraz z postępem kolejnych ekspedycji w różne rejony świata. Całość znana jest pod nazwą Archiwum Heyerdahla. Ze względu na jego niebagatelny wkład w światowe badania z zakresu etnografii, wspomniane archiwum znalazło się również na liście UNESCO zatytułowanej -Pamięć Świata.

Skoro było coś dla miłośników historii oraz etnografii, teraz przyszedł czas na muzeum, pod którego wrażeniem powinni być miłośnicy sztuki. Mowa tu o Nasjonalgalleriet. Od 2003 jest częścią kompleksu innych miejsc ekspozycji i składa się na Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania. Samą Galerię Narodową założono w latach 30 XIX stulecia. W jej zbiorach znajdują się dzieła najpopularniejszych norweskich malarzy. Jednym z najbardziej znanych obrazów w kolekcji jest oczywiście najsłynniejsza chyba praca Edvarda Muncha – Krzyk, powstała w 1893 roku. Muzeum zawiera też ekspozycję rysunku i grafiki.

Jeśli zdecydujemy się wybrać do Oslo, warto też pomyśleć o wymianie waluty. Choćby po to, by zabezpieczyć się przed problemami z płatnością bezgotówkową. Jedną z ciekawszych opcji będzie kantor online. Dostawa pieniędzy może odbyć się na adres domowy lub do punktu odbioru (sklep Żabka, kiosk Ruchu). Możliwy jest też darmowy odbiór osobisty w naszym punkcie wymiany walut – kantor Katowice Tavex. 

0 0 votes
Daj ocenę