Tańsze czesne za żłobek w Świdniku?

Tańsze czesne za żłobek w Świdniku?

25 października, 2018 0 przez Prezydent Portalu

Mieszkańcy Świdnika wciąż narzekają na czesne w żłobkach, twierdzą, że opłata jest zupełnie nieprzemyślana. Rada miasta nie została obojętna głosom rodziców — nowy projekt, prawdopodobnie wkrótce.

Tańsze czesne za żłobek w Świdniku?

Rodzice świdnickich dzieci w najmłodszy wieku od początku przyszłego roku bardzo możliwe, że będą mieli ogromny powód do zadowolenia, który odciąży skutecznie ich portfele, otóż opłata za miesięczny pobyt w żłobku, zmaleje aż o stawkę 70 złotych, jest to kolosalna obniżka aktualnej ceny — Właśnie taką ideę podali radni miasta Świdnik, niebawem zapadnie ostateczna decyzja.

Pomysł władz i radnych miasta oprócz obcięcia czesnego wnosi inne zmiany minimalizujące koszty uczęszczania niemowlaków do żłobka. Projekt zakłada również znaczne zmniejszenie cen posiłków wydawanych dzieciom. Opłata za dzienne wyżywienie najmłodszych zgodnie z projektem wynosiłoby 5,50 złotych, jest to stawka nawet o kilkadziesiąt złotych niższa w skali miesiąca niż w aktualnych standardach. Nowa ustawa ma wnieść ponadto stałą opłatę wynoszącą 10zl za każdą z godzin wykraczających poza zakres podstawowy.

Warto przypomnieć, że aktualna opłata za miesięczny pobyt pociechy w świdnickim żłobku, odliczając weekendy i inne dni wolne od pracy rodzic musi wnieść kwotę w wysokości około 436 złotych, nowe przepisy zredukowałyby tę liczbę do zaledwie 391 złotych, co daje wielką różnicę, – aż 68 złotych.

Jak tłumaczy sekretarz miasta Świdnik Ewa Jankowska, pomysły o redukcji kosztów nakładanych na podopiecznych uczestników żłobka, którzy swoje prośby argumentowali częstymi infekcjami i nieobecnościami przedszkolaków w placówce. Rodzice podkreślali zwłaszcza niedorzeczność przymusu zapłaty za dni, w których trakcie dziecko nie uczestniczy.na.zajęciach, a pomimo to opłata za pobyt jest pobierana.

Właśnie między innymi ze względu na te przyczyny władze miasta rozważają wprowadzenie nowych zasad funkcjonowania czesnego. Radni Świdnika proponują atrakcyjny kompromis, który będzie satysfakcjonował rodziców, jak i same placówki. Nowa opłata czesna, przy nowym założeniu udogodnienia dla dzieci nieuczęszczających do placówki z powodu choroby bądź innych uzasadnionych przyczyn ich rodzicie, byliby zobowiązani opłacenia całości stawki w miesięcznej jedynie w przypadku nieobecności do 11 dni w miesiącu. Zakres dni nieobecności wchodzący w przedział od 11 do 15 dni umożliwiałby do przydzielenie zniżki w wysokości 50% czesnego, jeżeli jednak stan zdrowia niemowlęcia nie pozwalał na uczestnictwo w żłobku powyżej 15 dni, rodzice byliby zobowiązani do zapłacenia jedynie za dni, w które podopieczny zjawił się w placówce.

Powyższe zmiany przepisów w Świdniku byłyby olbrzymim udogodnieniem dla rodziców zmagających się z notorycznymi chorobami, które w tak młodym wieku pojawiają się bardzo często, jednak nic prędko. Gdy projekt zostanie zaakceptowana, trzeba będzie czekać na zakończenie modyfikacji statutów przedszkoli ze żłobkami.

Artykuł powstał dzięki portalowi chwilówka bez bik

0 0 votes
Daj ocenę