Sprzątaczka, czy firma sprzątająca?

Sprzątaczka, czy firma sprzątająca?

3 października, 2018 1 przez Prezydent Portalu

Odwieczny problem w zakładach pracy: sprzątać samemu, czy sięgać po usługi kogoś z zewnątrz? Czy ekipa sprzątająca nie pochłonie zbyt dużej ilości pieniędzy? Czy może utrzymywanie sprzątaczki lub sprzątacza na etacie jest już nierentowne? Spróbujmy znaleźć rozwiązanie tego problemu.

 

Jakość usługi

Przeanalizujmy sprawę pod względem rezultatu sprzątania, jakiego możemy się spodziewać. W dużej mierze zależy on od środków, do jakich dostęp mają osoby sprzątające. Tutaj z reguły przewaga jest po stronie profesjonalnej ekipy z zewnątrz, które dysponują własnymi środkami oraz maszynami czyszczącymi. Utrzymując osobę do sprzątania na etacie oczywiście zapewniasz jej narzędzia do pracy, ale zapewne chcesz robić to w miarę możliwości jak najoszczędniej. Przeważnie więc osoby takie nie mają do dyspozycji płynów przeznaczonych do konkretnego rodzaju powierzchni, maszyn itp., lecz operują dość ogólnym i ograniczonym zasobem narzędzi. Sprawdzi się to w mniejszych zakładach pracy, gdzie charakter pracy nie generuje charakterystycznych zanieczyszczeń. Wszędzie tam, gdzie zanieczyszczeniami są specyficzne substancje, czy powierzchniowo może być ich po prostu bardzo dużo, bardziej przydadzą Ci się usługi kogoś z zewnątrz.

Szybkość pracy

Tutaj ponownie odnieść należy się do charakteru zanieczyszczeń i wielkości czyszczonej powierzchni. Jeśli jest ona wystarczająco mała i zanieczyszczenia nie generują większych problemów przy usuwaniu, to spokojnie można poprzestać na sprzątaniu przy użyciu własnych, wewnątrzfirmowych sił. Gdy przychodzi nam się zmagać z czymś bardziej wymagającym, skuteczniej i szybciej poradzą sobie z tym profesjonaliści, czyli firma zewnętrzna.

Wygoda

Mając na zatrudnieniu konkretną osobę odpowiedzialną za sprzątanie, zawsze musisz liczyć się z całkowicie naturalnym ryzykiem, że nie zawsze będziesz mógł na nią liczyć z powodu urlopu, czy choroby. Generuje to kłopotliwe organizowanie zastępstwa na krótkie okresy lub „przeczekiwanie” do momentu jej powrotu. Eliminujesz takie potencjalne problemy, sięgając po usługi firmy sprzątającej. Z reguły będzie ona niemal na Twoje zawołanie, ewentualnie za odpowiednią dopłatą. Jeśli nie będzie w stanie Ci pomóc, zawsze możesz zwrócić się też do innej. Masz pewność, że znajdziesz nawet ekipy „od zadań specjalnych”, które w razie potrzeby będą do Twojej dyspozycji.

Koszty

Ta kwestia jest trudna do rozstrzygnięcia i należy ją rozpatrywać indywidualnie w przypadku każdej firmy. Przez długi czas panowało przekonanie, że osoba do sprzątania wewnątrz firmy to rozwiązanie bardziej ekonomicznie. Stwierdzenie takie teraz jednak się trochę dezaktualizuje. Zatrudnienie pracownika i ponoszenie wszelkich kosztów z tym związanych wcale nie musi być tańsze od wynajęcia profesjonalnej ekipy. Usługi outsourcingowe sprzątania stały się w naszym kraju tak popularne i powszechne, że ceny przestały być już barierą zaporową. Dla wielu mniejszych firm wciąż jednak taką pozostaną. Stąd nasze zalecenie, aby po prostu przeanalizować całą sytuację, gdy przyjdzie Wam zmierzyć się z podjęciem takiej decyzji. Każda firma i sytuacja jest inna – dla każdej właściwe rozwiązanie również może być inne.

Główny wniosek z powyższych rozważań może być tylko jeden – nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie z tytułu artykułu. Należy wziąć pod uwagę wielkość firmy, rodzaj działalności, kwestie ekonomiczne i przeanalizować wszystko dokładnie zanim zdecydujecie się wydać wyrok dyskwalifikujący sprzątaczkę, czy ekipę zewnętrzną. W przypadku prowadzenia własnej firmy nawet kwestia sprzątania w niej nie jest tak oczywista jak mogłoby się wydawać i wymaga dokładnej oceny sytuacji. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że powyższa analiza choć trochę Wam w tym pomoże.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę szczotki-techniczne.net, specjalizującą się w regeneracji szczotek technicznych.

 

 

0 0 votes
Daj ocenę