Rząd myśli o opodatkowaniu Aliekspress

Rząd myśli o opodatkowaniu Aliekspress

20 listopada, 2015 21 przez wpcore

Rząd szuka sposobów na to, aby opodatkować Aliekspress. Jak na razie są to jedynie plany, jednak nie wiadomo, czy faktycznie coś z nich nie wyjdzie. W końcu aż 5 milionów Polaków kupuje na chińskim Allegro.

Rząd myśli o opodatkowaniu Aliekspress – co będzie dalej z popularnym portalem zakupowym?

Aliekspress, czyli chiński odpowiednik Allegro cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Najnowsze statystyki wskazują, że nawet 4-5 milionów Polaków robi na portalu regularne zakupy. Za pośrednictwem Aliekspress można można kupować produkty w niskich cenach, a do tego pozbawione podatku VAT i cła. Właśnie brak opodatkowania takich zakupów jest bolączką rządu.

Polacy pokochali Aliekspress

Ogromna ilość Polaków zaufała znanemu chińskiemu portalowi zakupowemu, którego właścicielem jest najbardziej zamożny chińczyk, Jack Ma. Na Aliekspress można zamawiać dosłownie wszystko – od tanich podróbek po markowe produkty, oferowane w znacznie niższych cenach niż rynkowe. To właśnie różnorodność produktów i szeroka gama ich jakości w połączeniu z niskimi cenami przyciągają klientów z całego świata. Na Aliekspress można sięgać po elektronikę, ubrania, produkty hand made czy wyposażenie domu. Polski rząd nie jest jednak zachwycony tym, że towary pochodzące z Chin nie są objęte podatkiem VAT lub cłem, dlatego szuka rozwiązań na uzupełnienie tego mankamentu, szczególnie że Polacy zamówili pod sam koniec roku 2017 blisko 0,5 miliona paczek. Ogólna ilość zamówień z Chin według statystyk Poczta Polska wzrosła nawet o 200%!

Jak ominąć VAT i cło na Aliekspress?

zarówno kupujący jak i sprzedający na Aliekspress robią wszystko, by uniknąć płacenia podatków. Towary o wartości do 22 euro są zwolnione z opodatkowania, dlatego jeśli zamawiamy produkty do domu i na własne potrzeby, nie mamy się o co martwić. Jest jednak sposób na to, by zwiększyć wartość zamawianych produktów do 45 euro – jeśli na paczce sprzedawca doda pieczątkę „gift” czyli prezent, wtedy „legalna” wartość paczki wzrasta do 45 euro. Oczywiście w wielu takich paczkach znajdują się znacznie droższe przesyłki. Warto jednak dodać, że regularnie kupujący na portalach zagranicznych będą mieli problem – od 2022 roku, każde państwo UE otrzyma zniesienie zwolnienia od podatku dla przesyłek poniżej 22 euro. Tym samym podatek będzie musiał opłacać każdy.

Aliekspress to poważna konkurencja dla sklepów internetowych

Jak na razie nie wiadomo, jaką metodę zarabiania na zakupach Polaków na Aliekspress wybierze rząd. Na pewno będzie się starał opodatkować przesyłki, zapominając jednak, że wzrost liczby paczek z Chin to lepsze wyniki uzyskiwane przez samą Pocztę Polską. Na Aliekspress już narzekają portale sprzedające różnorodny asortyment, w tym znane Allegro. Aliekspress stanowi dla niego bardzo poważną konkurencję, szczególnie że wiele przedmiotów jest tam tańszych niż na polskich aukcjach. Narzekają również handlowcy stacjonarni, którzy tracą klientów. Wiele osób kupuje bowiem rzeczy importowane z Chin tanio,w cenach o wiele niższych niż w kraju i przeznacza je na dalszą sprzedaż.

0 0 votes
Daj ocenę