Promienniki podczerwieni – wykorzystanie ciepła na podczerwień do ogrzewania pomieszczeń jako gwarancja na komfort cieplny i oszczędność energii. Jak działa promieniowanie podczerwone, gdzie możemy wykorzystać promienniki ciepła?
5 maja, 2022Wybierając rodzaj ogrzewania pomieszczeń, czy to w domu, w biurze, czy na wielkiej hali, zawsze musimy wziąć pod uwagę kilka czynników i wybrać takie rozwiązanie, które będzie dla nas najbardziej korzystne. W ostatnim czasie dużą popularność zyskały promienniki ciepła, które działają na podczerwień. To fale niewidzialne dla ludzkiego oka, co nie znaczy, że nie mają wielkiej mocy. Promiennik podczerwieni zapewnia ogrzewanie, pomieszczenia, produktów spożywczych i przedmiotów wokół. Działają podobnie jak Słońce i zapewniają komfort grzewczy.
Promienniki podczerwieni wytwarzają suche ciepło. Nie wysuszają one powietrza, jak ma to miejsce w przypadku konwencjonalnych konwektorów lub grzejników elektrycznych lub gazowych. Powietrze w pomieszczeniu ogrzewanym przez promiennik zachowuje swoją wilgotność. Ciepły system ogrzewania podłogowego może być dodatkiem do promiennikowych paneli sufitowych lub ściennych.
Spis Treści
Promienniki podczerwieni – jak to działa? Możliwości grzewcze promienników podczerwieni, zasada działania urządzenia cieplnego
Światło widzialne, które widzimy, to tylko wierzchołek ogromnego spektrum elektromagnetycznego, które obejmuje również promieniowanie podczerwone. To niewidzialne promieniowanie można wykryć jako ciepło. Promienniki podczerwieni wykorzystują specjalny rodzaj gazu zwanego halogenem do przekształcania energii elektrycznej w promieniowanie podczerwone. Elektryczne promienniki są bardzo niezawodnymi, długotrwałymi i wydajnymi urządzeniami. Są również bezpieczne, ponieważ nie mają otwartego płomienia ani żarników, jak inne rodzaje grzejników. Zamiast ogrzewać powietrze, co jest pośrednim i nieefektywnym sposobem ogrzewania ludzi i przedmiotów, promiennik podczerwieni ogrzewa obiekty bezpośrednio, w procesie zwanym bezpośrednią linią widzenia. Gdy obiekt absorbuje promieniowanie podczerwone lub ciepło, zaczyna wibrować. Im szybciej obiekt wibruje, tym bardziej staje się gorący. Proces ten nazywany jest przemianą i zachodzi we wszystkich materiałach, w tym w tkance ludzkiej.
Promienniki podczerwieni jako grzejniki dostosowane do naszych potrzeb. Zalety promieniowania podczerwonego
Najważniejszą zaletą ogrzewania promiennikami podczerwieni jest fakt, że człowiek odczuwa ciepło promieniowania podczerwonego na swoim ciele, a nie na powietrzu, które jest ogrzewane i wydmuchiwane. Brak cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu również ma pozytywny efekt – w powietrzu nie ma cząsteczek kurzu.
Sprawność promienników podczerwieni wynosi około 90%. Jeśli porównamy to z wydajnością innych typów urządzeń grzewczych, wynik ten wydaje się imponujący. Na przykład sprawność (stosunek zużycia energii do mocy cieplnej) kotłów gazowych wynosi od 70 do 80%, pomp ciepła – od 70 do 300%, a kotłów elektrycznych – 100%. Dla porównania można rozważyć inny typ – grzejnik konwektorowy lub wentylatorowy. Sprawność takich urządzeń wynosi 15–20%. W tym przypadku ciepłe powietrze jest wdmuchiwane do pomieszczenia przez wentylator lub naturalną konwekcję (jak w konwektorze).
Wykorzystanie technologii ogrzewania powierzchni za pomocą promienników podczerwieni zapewnia nie tylko komfort cieplny, ale też wygodę montażu i użytkowania. System ogrzewania promiennikowego na podczerwień jest łatwy w instalacji i konserwacji. Z reguły nie ma w nim rur z chłodziwem (wodą) ani kotłowni. Zasada działania takich systemów opiera się na przekazywaniu ciepła bezpośrednio do pomieszczeń (ścian, konstrukcji podłogi i sufitu) oraz znajdujących się w nich przedmiotów.
Panele grzewcze – zastosowanie. Promienniki podczerwieni jako doskonałe rozwiązanie nie tylko w domu
Promienniki podczerwieni są doskonałym rozwiązaniem dla niezawodnych i trwałych systemów grzewczych w sektorze przemysłowym oraz zapewniają wysokiej jakości ogrzewanie w budynkach komercyjnych, instytucjach publicznych i biurach. Doskonale nadają się również do zastosowań domowych, takich jak ogrzewanie tarasów, balkonów, małych pomieszczeń lub klatek schodowych. Promienniki podczerwieni możemy nawet stosować w łazienkach i saunach.
Decydując się na zakup promiennika podczerwieni, możemy być pewni, że niezależnie od wybranego miejsca – wewnątrz, czy na zewnątrz budynku – ogrzeje wymaganą powierzchnię i zapewni utrzymanie przyjemnej temperatury.
Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/