Praga-Południe: od niebezpiecznego osiedla do gwiazdy Warszawy

Praga-Południe: od niebezpiecznego osiedla do gwiazdy Warszawy

26 września, 2018 0 przez Prezydent Portalu

Prawa strona stolicy zyskuje na popularności. Widać to zwłaszcza na przykładzie Pragi-Południe i Pragi-Północ, na których mieszkania rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Coraz częściej opłaca się inwestować tam w nieruchomości, ale również prowadzić biznes czy nietypową działalność. Co przyciąga ludzi na Pragę?

 

Praga-Południe: zmiana na lepsze

Szeroko o powodach, które przesądzają o popularności Pragi-Południe, pisał portal Rynek Pierwotny. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na podsumowania i zapowiedzi burmistrza. Przewiduje on kontynuację projektów związanych z rewitalizacją kamienic, ale również powstawanie nowych placówek edukacyjnych i kulturalnych. Wiele emocji wzbudza renowacja Sinfonii Varsovii. Nowy projekt zakłada bowiem wybudowanie od podstaw budynku i przekształcenie Sinfonii w nowoczesne centrum muzyczne. Ogromna sala wraz z całym budynkiem i okolicą została zaprojektowana przez Atelier Thomas Pucher z Grazu w Austrii.

Z ciekawszych rozwiązań warto wymienić również Ogrody Polsko-Niemieckie, które powstają m. in. we współpracy z firmą Lotte Wedel. Ma powstać nowoczesne Centrum Edukacyjno-Kulturalne, którego sporą powierzchnię również zajmie zieleń. W planach jest również polepszenie jakości komunikacji m.in. między Gocławiem a centrum.

Tak duże plany inwestycyjne kierują wiele par oczu na Pragę-Południe. Skłaniają do kupowania mieszkań, ale również przenoszenia biznesu. Do najczęściej wymienianych zalet należą rozsądne ceny za M, bogata infrastruktura, bliskość do centrum. Dobrą sławę robi PGE Narodowy, który skłania wiele osób do przekroczenia mentalnej granicy między lewą i prawą stroną stolicy. Nie bez znaczenia jest słynna plaża miejska Poniatówka.

Praga-Południe: od niebezpiecznego osiedla do gwiazdy Warszawy

Źródło: www.bryla.pl

Praga-Północ: rewitalizacja za rewitalizacją

Tak w skrócie można określić sytuację górnej części Pragi. Obecnie wiele kamienic jest wykupywanych przez prywatnych deweloperów i inwestorów, którzy rewitalizują je, a następnie odsprzedają lub wynajmują. Na Pradze-Północ widać coraz więcej biznesu. Powstają tu nietypowe kawiarnie, miejsca spotkań, knajpy. Największą inwestycją jest tu oczywiście metro, które znacząco wpływa na jakość komunikacji w tej dzielnicy. Praga-Północ częściej jest kojarzona z artystami i galeriami, właśnie przez wzgląd na dobrze zachowaną przedwojenną infrastrukturę. Zostało tu wiele śladów minionej przeszłości – podniszczone kamienice, stare szyldy i wiele innych elementów, które nadają ten specyficzny klimat. To tu odbywa się festiwal Otwarta Ząbkowska, a także wiele innych nietypowych wydarzeń.

Dzielnica kojarzy się najbardziej oczywiście z Miejskim Ogrodem Zoologicznym, cerkwią przy Dworcu Wileńskim i specyficzną Pelcowizną. Zaletą jest bliskość do Śródmieścia – to przede wszystkim most Śląsko-Dąbrowski łączy obydwie dzielnice. Z placu Zamkowego w niecałe 10 min. można się dostać do Parku Praskiego – jednego z najpiękniejszych w Warszawie. To skłania firmy oraz mieszkańców do przenoszenia się na prawą stronę stolicy. Widać to w średnich cenach zakupu nowych mieszkań – osiągają nawet ok. 10 000 zł/mkw. Lokale użytkowe są jeszcze droższe. A mimo to Praga-Północ coraz częściej staje się must be w świadomości mieszkańców i biznesmenów. Nie poznać jej klimatu, to jakby nie być w Warszawie.

Która Praga przyciąga bardziej? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ mimo wszystko obydwie dzielnice mają ze sobą wiele wspólnego.

Więcej informacji znajduje się w artykule: Praga-Południe:dzielnica z klimatem

 

0 0 votes
Daj ocenę