
8 rzeczy o zakładaniu trawnika z rolki, o których mogłeś nie wiedzieć
28 września, 2018Kupując działkę spora część właścicieli marzy o szybkim efekcie zielonego trawnika. W tym przypadku trawnik z rolki może okazać się świetnym wyborem. Na co jednak zwrócić uwagę przy jego wyborze i jak przygotować podłoże?
1. Gdy stawiamy na szybki efekt
Trawa z rolki świetnie sprawdza się, gdy czekamy na szybki efekt trawnika – układa się ją zaledwie w ciągu kilku godzin. Nie wymaga dodatkowych narzędzi czy siewników tak jak w przypadku trawy z nasion i możemy zobaczyć od razu jak wygląda. Pamiętać należy jednak, że w pierwszych dniach intensywnie jej nie użytkujemy.
2. Powstawanie
Trawa w rolce wysiewana jest na wyznaczonych terenach a następnie zbierana przez maszyny. Przeważnie rośnie rok lub dwa, żeby stać się jednolitym trawnikiem. Po tym czasie zostaje zwinięta wraz z warstwą ziemi przy pomocy kombajnu.
3. Jak wybrać trawę z rolki dobrej jakości?
Wybierając trawę z rolki zwróćmy uwagę na jej
-
kolor- musi być zielona bo to świadczy, że jest zdrowa
-
darń – musi być gęsta
-
korzenie- gęste i zdrowe, pozwoli to na dobre ukorzenie się trawy
4. Przygotowanie podłoża
Przygotowanie przebiega podobnie jak w przypadku zwykłej trawy z nasion – podłoże musi być równe, dobrze nawilżone i oczyszczone z kamieni i korzeni roślin. Na 3 tygodnie przed położeniem trawnika można oczyścić teren z chwastów, używając do tego odpowiednich herbicydów (ważne jest, żeby przy zastosowaniu środków była odpowiednia temperatura min. 20ºC, żeby ziemia była sucha a chwast żeby miały co najmniej 3 liście, gdyż większość herbicydów działa przez masę zieloną do korzenia). Trawa z rolki świetnie nadaje się na tereny pochyłe, gdyż przy tradycyjnym zakładaniu nasiona mogą być wypłukiwane przez deszcz.

8 rzeczy o zakładaniu trawnika z rolki, o których mogłeś nie wiedzieć
5. Kiedy trawa z rolki?
Trawę z rolki możemy układać prawie przez cały rok, poza miesiącami gdy gleba zamarza. Najlepsze i najszybsze efekty przy zakładaniu można zauważyć zakładając trawnik wiosną lub późnym latem, gdyż wtedy jest duża wilgotność w powietrzu i nie ma palącego słońca (latem trawnik trzeba częściej nawadniać).
6. Układanie trawy z rolki
Samo rozkładanie trawy nie jest rzeczą skomplikowaną – powoli rozwijamy rolki, dociskając ją do podłoża oraz do sąsiednich pasów. Miejsca styku z chodnikiem dobrze jest oddzielić folią, gdyż beton czy podobne materiały wyciągają wilgoć z trawy. Gdy już rozłożymy trawnik z rolki możemy jeszcze docisnąć go walcem, następnie podlewamy cały trawnik.
7. Pielęgnacja
Warto przez pierwsze dni wstrzymać się z chodzeniem po świeżo założonym trawniku z rolki a jeśli chcemy intensywnie użytkować powinniśmy odczekać co najmniej dwa tygodnie. Ważne jest jego regularne podlewanie zwłaszcza latem, gdyż zbyt wysokie temperatury i niedostateczna ilość wody powoduje, że trawnik z rolki dużo dłużej i trudniej się ukorzenia. Optymalne jego nawadnianie powinno być rzadsze, czyli 1-2 razy w tygodniu, al obfite. Aby zapobiec parowaniu wody najlepszą porą na podlewanie jest wcześnie rano, nie zaś wieczorem. Wieczorne podlewanie dość często może doprowadzić do chorób grzybowych.
Po pewnym czasie od założenia można sprawdzić czy trawa dobrze się ukorzeniła, próbując podnieść niewielki skrawek do góry, jeśli nam się to nie udaje oznacza to, że trawa dobrze się ukorzeniła.
8. Pierwsze koszenie
Pierwsze koszenie powinniśmy wykonać, gdy źdźbła trawy będą miały wysokość około 6 cm. Pamiętajmy, że regularne koszenie trawnika pozwala trawie się zagęścić dzięki czemu nasz trawnik będzie wyglądał znacznie lepiej.
Pielęgnacja trawnika z rolki nie jest bardziej skomplikowana od tradycyjnej trawy. Założenie trawnika z rolki przebiega łatwo, szybko i z natychmiastowym efektem, który nigdy nie zawodzi
Redakcja portalu KoszenieTrawy Artykuł został przygotowany przez firmę koszenietrawy.pl/en jedynej giełdy, gdzie spotykają się osoby zainteresowane wykonaniem usługi skoszenia trawy i osoby, które te usługi wykonują |