Popyt na rynku materiałów budowlanych

Popyt na rynku materiałów budowlanych

24 września, 2021 0 przez Prezydent Portalu

Materiały budowlane to – obok wynagrodzeń dla pracowników – główny koszt podczas właściwie każdej budowy. W ostatnim roku można zaobserwować znaczny wzrost cen materiałów na polskim rynku. Z czego wynikają te zauważalne zmiany?

Sytuacja na rynku materiałów budowlanych w 2021 roku

Rok 2021 jest bardzo interesujący, jeśli chodzi o ceny materiałów budowlanych w Polsce. Od wielu miesięcy można zaobserwować w tym segmencie dość dynamiczne zmiany, jeśli chodzi o popyt na materiały oraz ich cenę.

Generalnie, w ostatnich miesiącach zauważalny jest silny wzrost popytu na materiały budowlane, a także produkty wykończeniowe. Zdaniem specjalistów w zakresie rynku budowlanego, wzrosty te, które miały swój początek jeszcze w poprzednim roku, mogą utrzymać się przez cały 2021 rok (takie stanowisko zajmują np. analitycy Domu Maklerskiego banku BNP).

Rozwój rynku pierwotnego a zmiany cen materiałów budowlanych

Na wysoki popyt na materiały budowlane – a w efekcie także ich ceny – wpływa między innymi dynamiczny wzrost rynku pierwotnego lokali mieszkalnych (rozwija się on mocniej niż rynek wtórny). Duża liczba powstających nowych mieszkań w oczywisty sposób przyczynia się do rosnącego zapotrzebowania na materiały służące do ich budowy.

Co więcej, wszystko wskazuje na to, że w następnych miesiącach sytuacja nie ulegnie odwróceniu. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: według wielu ekonomistów w najbliższym czasie nastąpi zauważalna poprawa w gospodarce w ujęciu makro, a popyt (od połowy 2020 roku mocno wstrzymywany przez rozwijającą się pandemię COVID-19) powróci do poziomu sprzed koronawirusa.

Sprzedawcy materiałów budowlano-wykończeniowych są świadomi tego, jak dużym zainteresowaniem cieszą się oferowane przez nich produkty. Nic zatem dziwnego w tym, że ceny niektórych materiałów wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent. To właśnie dlatego wydaje się, że tendencja wzrostowa cen jeszcze się nie zakończyła, a na odwrócenie trendu trzeba będzie poczekać. Wśród produktów, w przypadku których można zaobserwować szczególnie silny wzrost, znajdują się między innymi:

  1. armatura sanitarna,
  2. wyposażenie instalacji grzewczych,
  3. farby, lakiery,
  4. izolacja termiczna,
  5. płyty OSB,
  6. artykuły elektryczne i oświetlenie,

oraz wiele innych materiałów niezbędnych do budowy i właściwego wyposażenia lokali mieszkalnych.

Zawirowania na rynku surowców

Wzrost liczby budowanych mieszkań to nie jedyny czynnik powodujący wzrost cen materiałów wykorzystywanych do budowy mieszkań. Kolejna z przyczyn to zawirowania na rynkach surowców, w tym m.in. miedzi, stali oraz cynki. Skomplikowana sytuacja w tych segmentach rynkach w prosty sposób sprawia, że produkty wykonane właśnie z tych materiałów znacząco drożeją.

Podsumowanie

Eksperci zgodnie przewidują, że w najbliższym okresie średnia dynamika wzrostów może wynosić nawet ok. 7%. Zatrzymanie tendencji wzrostowej jest spodziewane dopiero w połowie 2022 roku. Taki stan rzeczy oznacza, że podczas podejmowania wszelkich decyzji związanych z budową domu lub remontem mieszkania warto być szczególnie ostrożnym.

0 0 votes
Daj ocenę