Czy badanie USG wykryje raka?

Czy badanie USG wykryje raka?

29 maja, 2022 0 przez Prezydent Portalu

Ultrasonografia ma szerokie zastosowanie. Jest to niezwykle pomocne narzędzie diagnostyczne. Badanie USG wykorzystuje się nawet w onkologii. Umożliwia wykrycie zmian nowotworowych. Badanie ultrasonograficzne jest bezinwazyjne, bardzo dokładne, powszechnie dostępne. Diagnostyka przy użyciu ultrasonografu nie zajmuje wiele czasu i nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Badanie USG służy nie tylko do wykrywania zmian nowotworowych, ale umożliwia także zdiagnozowanie choroby, ocenienie stopnia jej zaawansowania. Nieprawidłowości znalezione podczas przeprowadzania badania ultrasonograficznego są wskazaniem do wykonania pogłębionej diagnostyki.

Ultrasonografia jako onkologiczne narzędzie diagnostyczne

Badanie USG wykonuje się przy użycia ultrasonografu, który emituje ultradźwięki niewidoczne gołym okiem. Są one nieszkodliwe dla organizmu. Wytworzone fale akustyczne odbijają się od tkanek i rozpraszają. Pozwala to na wykrycie różnych nieprawidłowości i patologicznych struktur. Sygnał ultradźwiękowy może zostać nawet wzmocniony przez podanie pacjentowi dożylnie specjalnych środków cieniujących. W ten sposób możliwe staje się wykrycie różnego rodzaju guzów i czerniaków, zmian nowotworowych w różnym stadium zaawansowania choroby. Badanie USG można wykonać na wielu narządach.

Jeśli w otrzymanych wynikach pojawią się zmiany wzbudzające niepokój, to lekarz zleci przeprowadzenie szeregu innych badań diagnostycznych. Pozwoli mu to na postawienie prawidłowej diagnozy, która jest kluczowa do dobrania skutecznej metody leczenia. Wskazaniami do pogłębionej diagnostyki onkologicznej są między innymi powiększenie narządu, tkanek, zwiększona komórkowatość. martwica zwapnieniowa, powiększone węzły chłonne o nienaturalnym kształcie, pojawienie się płynów w jamie opłucnej i otrzewnej, zakrzepica żylna, zaburzenia perystaltyki jelit.

Czego można dowiedzieć się na podstawie badania ultrasonograficznego?

Postęp technologii i rozkwit medycyny sprawił, że obecnie lekarze dysponują wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami i nowoczesnym sprzętem. Mają w zanadrzu między innymi ultrasonografię dopplerowską. Za jej pomocą możliwe staje się zobrazowanie unaczynienia poszczególnych narządów i guzów, wykrycie zmian nowotworowych. Można sprawdzić zarówno drożność przepływów, jak i ich kierunek oraz charakter.

Onkolog na podstawie wyników badania USG doppler jest w stanie wykryć patologiczne przepływy w nowotworach zarówno łagodnych, jak i złośliwych. Ultrasonografia służy do oceniania narządów znajdujących się w jamach ciała. Można określić wielkość guzów i echostrukturę. Oceniane są także struktury przewodowe, pęcherzyka żółciowego, tkanek powierzchniowych. Badanie USG wskazuje na zmiany ogniskowe, przerzutowe, w węzłach chłonnych. Pozwala wykryć płyny o pochodzeniu nowotworowym. Ultrasonografia znalazła zastosowanie podczas przeprowadzania biopsji.

0 0 votes
Daj ocenę