Podróż do Okawango
3 lipca, 2018Podróż do Okawango – Jako miłośnik przyrody i podróżowania wiesz jak ważne jest wyposażenie siebie w odpowiedni ekwipunek, zaplanowanie podroży oraz przygotowanie finansowe. Wbrew pozorom finanse nie muszą być tak duże, mogą być to małe pieniądze, które dadzą Tobie niesamowite wspomnienia. Przygotuj się na podróż do Okawango!
Podróż do Okawango
Ameryka Południowa kryje w sobie wiele wspaniałych miejsc. Trzecią co do wielkości rzeką Ameryki Południowej jest rzeka Okawango. Ocean Atlantycki a nieopodal zachodnie wzgórza Angoli, to właśnie z nich wypływa rzeka Okawango. Rzeka Okawango to liczne zakola i bystrzyce, które ciągnął się około tysiąc kilometrów, wówczas bieg rzeki jest wartki. Kiedy dopada do wodospadów Popa, nieopodal Botswany, staje się głęboka i szeroka. Koniec Okawango to piaski pustyni Kalahari.
Zima w okolicach Botswany jest sucha, wówczas pobliskie łąki mogą liczyć na Okawango, która rozlewa się na nie i pozwala im rosnąć. Rozlanie rzeki Okawango powoduje powstanie małych wysepek i zdradzieckich meandrów. Powstaje na środku Kalahari delta o długości piętnastu tysięcy kilometrów kwadratowych.
Angolia zostaje zalana deszczami, które w postaci Okawango, rozlewają się na całą długość Kalahari, aż do Maun, gdzie trzy procent tej wody użyźnia ziemię, reszta gnieździ się gdzieś po środku pustyni. Wówczas, około czerwca, rzeka Okawango odradza się, płynąc i drążąc skały małymi, rdzawymi strumieniami, z czasem rozrastającymi się do postaci ogromnej rzeki. Za jej końcem – Maun – rozlewa się na dwie rzeki: Boteti i Makagadikgadi Pans, po których końcach staje się trzecią rzeką Nxabe; koniec wszystkich rzek to początek jeziora Ngami.
Okawango płata figle mieszkańcom jej rejonu. Nigdy nie wiadomo, czy nagle nie wyleje w rejony od trzydziestu lat suche, czy będzie płynąć dotychczas wyznaczonym torem. Okawango potrafi omijać wody, które miała w zwyczaju zalewać, nawet wówczas, gdy człowiek zbuduje jej trasę w postaci wału ziemnego, prowadzącego na uprawy rolne.
Delta Okawango przyciąga poławiaczy ryb, którzy na stworzonych wysepkach rozbijają małe obozy. Następnie suszą je i wracają, żeby zdobyć za nie wynagrodzenie.
Okawango zamieszkują drapieżniki, są to hieny, lwy i krokodyle. Dlatego podróżnikom zaleca się rozpalanie ogniska na noc. Trzeba pilnować, aby nie zgasły. Wówczas, noc – należy do zwierząt, szczególnie drapieżnych, zgaśnięcie ognia grozi utratą życia lub poważnymi ranami. Ważnym aspektem wędrówki wokół Okawango jest sen w zamkniętym pomieszczeniu, typu: namiot, lepianka czy szałas. Spanie pod gołym niebem skutkuje pożarciem przez lwy. Kiedy lwy kończą ucztę, przystępują do niej szakale – śledzą je sępy, które czekają na ostatnie resztki mięsa.
Wybierając się do Kalahari i delty rzeki Okawango trzeba mieć na uwadze kilka rzeczy: zawsze rozpalone ognisko przez całą noc, miejsce do spania w zamknięciu. Okawango pomaga uprawom rolnym, jednak nie brakuje w jej pobliżu drapieżnych zwierząt. Już nie raz nierozważny turysta stracił życie przez pożarcie przez lwy. U zwierząt panuje hierarchia, widoczna szczególnie przy jedzeniu, jeżeli człowiek chce stać na piedestale musi mieć pozwolenie na broń, żeby nie zginąć. Okawango zwodzi turystów również za pomocą bagien czy meandrów.