Piękny ogród dzięki zastosowaniu kory kamiennej. Kamień naturalny jako produkt ozdobny i funkcjonalne wsparcie roślin

Piękny ogród dzięki zastosowaniu kory kamiennej. Kamień naturalny jako produkt ozdobny i funkcjonalne wsparcie roślin

5 maja, 2022 0 przez Prezydent Portalu

Aranżacja ogrodu to trudne zajęcie, które wymaga wiedzy i czasu. Nie wystarczy posadzić byle jak kilku roślin i postawić ławeczki, aby efekt był na tyle skuteczny, by pozwolił na zasłużony relaks. Żeby móc cieszyć się własną oazą spokoju należy najpierw włożyć w ten kawałek przestrzeni nieco pracy i zaangażowania. Nawet niedoświadczeni ogrodnicy wiedzą, że aby osiągnąć piękne miejsce, powinno się znać pewne podstawy.

A jednak nic nie jest niemożliwe i dzięki obecności tak wielu różnorodnych produktów, możemy z powodzeniem – nawet jako początkujący – dobrać taki materiał do ogrodu, który sprawi, że raz włożona praca zaprocentuje przez lata. Oczywiście podstawą do tego, aby mieć piękny ogród są rośliny, ale nie mniej ważne są dekoracje. A co gdyby element ozdobny mógł także służyć w sposób funkcjonalny? Byłoby idealnie – a w zasadzie – jest idealnie, ponieważ istnieje taki produkt, który łączy w sobie te dwie cechy. To jeden z kamieni naturalnych, tak często wybieranych do ogrodu – kora kamienna.

Kora kamienna to jeden z najbardziej efektywnych materiałów do tworzenia tego rodzaju twardej nawierzchni krajobrazowej. Będąc kamieniem naturalnym idealnie wpasowuje się w przestrzeń wokół domu i sprawia, że grody wyglądają jednocześnie schludnie i dziko. Relaks w takim miejscu to prawdziwa przyjemność.

Piękny ogród dzięki zastosowaniu kory kamiennej. Kamień naturalny jako produkt ozdobny i funkcjonalne wsparcie roślin

Kora kamienna – właściwości. Zalety użycia kory kamiennej w ogrodzie

Kora kamienna to kruszywo z kamienia naturalnego, wytwarzane z granitu. Kruszywa są połączone składnikiem podobnym do cementu, co oznacza, że produkt ma wysoką odporność na uderzenia i zużycie. Tradycyjnie do stworzenia atrakcyjnego, naturalnego i dekoracyjnego wyglądu ogrodu stosuje się korę kamienną, ponieważ idealnie komponuje się z większością gatunków roślin, dzięki naturalnej kolorystyce. Kora kamienna to jednak coś więcej niż tylko wygląd.

Kora kamienna nie jest gliniasta i ma bardzo niską zdolność zatrzymywania wody. Jest także nietoksyczna i nie zawiera substancji organicznych. Dzięki tym właściwościom nie podnosi poziomu pH gleby, jest bezpieczna dla zwierząt i świetnie współgra z roślinami.

Kora kamienna zapewnia wytrzymałą powierzchnię, która idealnie nadaje się na place zabaw, podjazdy, ścieżki i miejsca rozrywki na świeżym powietrzu. Można ją stosować pod huśtawkami i trampolinami jako miękkie podłoże, które zmniejsza ryzyko upadku. Jest również łatwa w utrzymaniu i odporna na warunki atmosferyczne, ponieważ nie blaknie, nie dusi roślin ani nie zmywa się podczas ulewnych deszczy. Kora kamienna ma tez dużą wydajność, dzięki temu, że jej waga jest dość pokaźna nie przemieszcza się, dlatego nawet silniejszy wiatr nie spowoduje, że zauważymy jej ubytki. Ponadto ta cecha wpływa również na ochronę przed chwastami – z uwagi na ciężar trudniej jest przebić się przez powłokę ochronną, którą tworzy usypany gnejs.

Piękny ogród dzięki zastosowaniu kory kamiennej. Kamień naturalny jako produkt ozdobny i funkcjonalne wsparcie roślin

Kora kamienna – gdzie i jak wykorzystać korę kamienną?

Kora kamienna jest często stosowana w połączeniu z innymi kruszywami, takimi jak żwir groszkowy, płukany piasek rzeczny lub granitowy, jako warstwa wierzchnia na glebie lub mulczu. Można ją też układać bezpośrednio na istniejącym betonie lub kostce brukowej.

Kora kamienna ma piękną fakturę i dlatego doskonale nadaje się także jako kamień dekoracyjny na obwód, na taras lub do oczka wodnego. Ze względu na swoją twardość kora kamienna nie ulega zużyciu, dzięki czemu ma długą żywotność.

Można ją również stosować wokół drzew, krzewów i rabat ogrodowych w celu zahamowania wzrostu chwastów i zatrzymania wilgoci w glebie. Jest idealną podsypką do ogrodów, ścieżek i placów zabaw. Kora kamienna jest łatwa do rozłożenia, nie gnije i jest mrozoodporna.

Cena kory kamiennej. Ile gnejsu trzeba użyć, aby zapewnić komfort roślinom oraz aby ogród dobrze się prezentował?

Przy zakupie kory kamiennej ważne jest, aby wiedzieć, jakiego rodzaju się szuka i ile się potrzebuje. Jeśli kupi się zbyt mało kory, na powierzchni gleby pozostaną puste miejsca lub trzeba będzie się zadowolić warstwą węższą niż pożądana. Jeśli kupimy za dużo, pozostanie nam za dużo kory kamiennej, z którą nie będzie co zrobić. Istnieje wiele rodzajów kory kamiennej, które różnią się wielkością i kształtem. Ważne jest to, że występują duże różnice w kolorach, co może mieć wpływ na wygląd ogrodu.

Aby warstwa kory kamiennej była odpowiedniej grubości i spełniała warunki ozdobne, powinno się użyć jednej tony na pokrycie około 14–15m2 produktu. Dzięki temu kamień dobrze przykryje glebę, nie pozostawiając luk, przez które szybciej parowałaby wilgoć i przedostawałyby się chwasty.

Cena kory jest zależna od tego, w jakiej formie ją zamówimy. Dostępne są dwie możliwości – kamień pakowany w worki 25kg lub 50kg, albo dostawa luzem za pomocą przyczepy. Zamawiając większą ilość za tonę kory zapłacimy około 300–400zł.

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamienia naturalnego https://kamienie-dekoracyjne.pl/

0 0 votes
Daj ocenę