Ogrzewanie domu fotowoltaiką – czy to korzystna inwestycja?

Ogrzewanie domu fotowoltaiką – czy to korzystna inwestycja?

15 marca, 2022 0 przez Prezydent Portalu

Odnawialne źródła energii zaczynają sukcesywnie odgrywać coraz większą rolę w świadomości Polaków. Uświadomienie sobie długofalowych korzyści z nich płynących, kształtuje poglądy społeczeństwa, wpływając na wzrost zainteresowania tą formą ogrzewania domu. Innowacyjne metody fotowoltaiczne pozwalają bowiem współcześnie również na kontrolowanie temperatury wewnątrz budynku. Jak to wygląda w praktyce? Jakie są sposoby ogrzewania domu przy pomocy fotowoltaiki i w jaki sposób one działają?

Jak ogrzewać dom fotowoltaiką?

Użytkownicy fotowoltaiki przyzwyczaili się już, że zazwyczaj służy ona do wytwarzania energii elektrycznej, bo to właśnie w nią zamieniana jest energia, pozyskana przy pomocy specjalnych paneli. W procesie tym wykorzystywane jest zjawisko fotoelektryczne zewnętrzne. Polega ono na wyrzucaniu elektronów z płaszczyzny ciała stałego. Dzieje się to pod wpływem promieniowania, padającego na tę płaszczyznę. W ten sposób wytwarzany jest prąd, który zamieniony zostaje w inwerterze na prąd przemienny, znany powszechnie jako zmienny. W jaki sposób można zjawisko to wykorzystać do ogrzewania domu? Jak się okazało, wytworzoną w ten sposób energię można spożytkować w celu zasilenia elektrycznego ogrzewania.

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości i uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania, warto skontaktować się ze specjalistami z firmy Fotowoltaika Lublin APP Energy sp. z o.o., która znajduje się na ul. Willowej 42a, 20-819 Lublin (Tel. 693 345 471). Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu lub odwiedzić stronę internetową, by móc przekonać się, jak wielki potencjał tkwi współcześnie w fotowoltaice – innowacyjnej technologii, opartej na odnawialnych źródłach energii.

Potencjał ukryty w pompach ciepła

Pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem, stąd też wiedza na ich temat jest stopniowo poszerzana przez osoby, zainteresowane pozyskiwaniem energii z odnawialnych źródeł. Ich największą zaletą jest wydajność, wyróżniająca je spośród innych urządzeń. Pompy ciepła są łatwe w montażu i efektywne w użyciu. Niewielkie rozmiary powodują, że do instalacji nie jest wymagana spora przestrzeń. Pomimo niewielkich gabarytów, pompy ciepła mogą zasilać centralne ogrzewanie w budynkach mieszkalnych, ale również i chłodzić pomieszczenia w okresie letnich upałów. Jak się okazuje, pompa ciepła jest w stanie wytworzyć 4 kWh energii cieplnej z 1 kWh prądu.

Kocioł grzewczy

W odróżnieniu od pompy ciepła kocioł grzewczy zajmuje sporo miejsca i służy wyłącznie do ogrzewania domu. Osobne urządzenie trzeba również zamontować do ogrzewania wody. Wybór aparatury dwufunkcyjnej generuje dodatkowe koszty. 1 kWh ciepła jest wytwarzany z 1 kWh prądu elektrycznego. Jak łatwo obliczyć, pompa elektryczna jest 4 razy bardziej wydajna, niż kocioł.

Folie grzewcze

Folie grzewcze to trzecia możliwość ogrzewania fotowoltaicznego. Mają postać mat, które umieszczane są w podłodze lub też w suficie pomieszczeń. W swojej pracy wykorzystują one energię elektryczną, pochodzącą z tej, jaka wytwarzana jest przez panele słoneczne. Powstałe promieniowanie podczerwone powoduje podniesienie temperatury w przestrzeni domowej.

Co ważne, folie grzewcze montuje się już w trakcie budowy domu. Jest to spowodowane dużymi trudnościami, jakie mogą wyniknąć podczas próby umieszczenia maty w już gotowym budynku. Koszt folii grzewczych nie jest wygórowany. Należy pamiętać jednak, że aby wykorzystać w pełni ich potencjał, należy dostarczyć sporo energii elektrycznej. Z tego też względu konieczny jest wybór paneli słonecznych o większej mocy.

Listę modułów fotowoltaicznych, które znajdują się w ofercie wspomnianej firmy z Lublina znajdziesz na stronie https://appenergy.pl/oferta/ gdzie dokładnie przedstawiono, jakie produkty i czynności ze strony firmy, zaliczają się do świadczonych przez nią usług.

Dlaczego warto ogrzewać dom fotowoltaiką?

Fotowoltaika jest przede wszystkim przyjazna dla środowiska. Nie emituje ona dwutlenku węgla i szkodliwych pyłów. System, wykorzystujący odnawialne źródła energii, pozwala uniezależnić się od innych urządzeń tego typu. Instalacja ogrzewania za pomocą fotowoltaiki łączy się z jednorazowym kosztem, który, choć wysoki, zwraca się sukcesywnie podczas użytkowania. Co więcej, istnieje szereg programów, współfinansujących ekologiczne źródła energii. Fotowoltaika to idealne rozwiązanie w czasach, gdy cena prądu wzrasta coraz szybciej. Użytkownicy tego typu rozwiązań nie muszą jednak przejmować się tą tendencją.

Przejdź do zakładki “kontakt” na stronie firmy APP Energy i umów się na bezpłatny audyt. Sprawdź ile zaoszczędzisz!

0 0 votes
Daj ocenę