Od stycznia 2019 roku będzie mniejszy wymiar czesnego w świdnickich żłobkach?
26 października, 2018Od stycznia 2019 roku będzie mniejszy wymiar czesnego w świdnickich żłobkach? Wszystko w rękach radnych. Miasto Świdnik proponuje, by od stycznia 2019 roku obniżyć czesne za żłobki. Ostateczna decyzja leży w rękach radnych, którzy w najbliższych dniach zdecydują o tym, czy projekt wejdzie w życie.
Od stycznia 2019 roku będzie mniejszy wymiar czesnego w świdnickich żłobkach? Wszystko w rękach radnych
Czesne w żłobkach i niska dostępność placówek samorządowych spędza sen z powiek wielu rodziców. Z podobnymi problemami mają do czynienia rodzice ze Świdnika, którzy oddają najmłodsze pociechy do żłobka. Jest szansa na to, by czesne miesięczne zostało obniżone – wszystko leży jednak w rękach świdnickich radnych.
Niższe czesne już od stycznia?
Rodzice dzieci uczęszczających do żłobka z niecierpliwością śledzą doniesienia na temat możliwego obniżenia czesnego. Jest to często poruszany problem, który doczekał się realizacji w okresie… zbliżających się wyborów samorządowych. Władze miasta Świdnik proponują, by czesne w żłobkach zostało obniżone z 337,50 zł do 270 złotych miesięcznie. Nowa stawka miałaby obowiązywać już od 1 stycznia 2019 roku. Blisko 70 złotych miesięcznie to naprawdę spora oszczędność, szczególnie dla mniej zamożnych rodziców, którzy z powodu pracy zawodowej muszą oddawać dzieci do żłobków. Projekt obejmuje nie tylko obniżenie czesnego za opiekę do 10 godzin dziennie, ale również ustala maksymalną opłatę za dzienne wyżywienie dziecka do 5,5 złotych dziennie. Dotychczas obowiązywała maksymalna miesięczna stawka w wysokości 121 złotych. Za każdą godzinę opieki nad dzieckiem powyżej 10 godzin, rodzice będą musieli zapłacić 10 złotych.
Ostateczna decyzja leży w rękach radnych
W najbliższych dniach zostanie rozwiązana kwestia tego, czy uda się obniżyć czesne za żłobki w Świdniku. Ewa Jankowska, sekretarz miasta argumentowała sprawę obniżki -”Decyzję, aby obniżyć opłatę za żłobek, podjęliśmy po sugestiach rodziców, którzy zwracali uwagę na nieobecności dzieci, które są małe, dopiero przystosowują się do przebywania w większych grupach i częściej chorują. Czasem zdarza się, że w miesiącu dzieci są w przedszkolu zaledwie kilka dni, a rodzice muszą ponosić opłatę za cały miesiąc”.
Miasto proponuje ponadto, by rodzice dzieci, które chorują od 11 do 15 dni w miesiącu, płacili połowę stawki czesnego. Jeśli dziecka nie byłoby w żłobku powyżej 15 dni, rodzice mieliby płacić wyłącznie za te dni, w których dziecko faktycznie przebywało w żłobku. Planowane zmiany mogą ucieszyć niejednego rodzica, dla których obniżka czesnego, jak i opłat za wyżywienie ma duże znaczenie.
Teraz ostateczna decyzja leży w rękach radnych. Aby wprowadzić projekt w życie, należałoby również wprowadzić zmiany w statutach żłobków i przedszkoli, których dotyczyłaby reforma. Jest to możliwe do wykonania, ale czy radni będą chcieli podjąć się tego zadania tuż przed wyborami samorządowymi?
Artykuł powstał dzięki portalowi Hodowla zwierząt