Naprawa czy wymiana dachu?

Naprawa czy wymiana dachu?

3 grudnia, 2019 0 przez Prezydent Portalu

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej wymienić dach, czy naprawić. Jest to jednak naprawdę bardzo trudna decyzja, bo wszystko zależy nie tylko od stanu dachu, ale także od potrzeb inwestora i jego możliwości finansowych. Kiedy warto zainwestować w nowe pokrycie dachowe, a kiedy lepiej zdecydować się tylko na wymianę?

Stan dachu

Pierwszą kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę, jest stan dachu. Jeżeli nie ma dużych uszkodzeń a poszyciu dachu, a więźba dachowa jest nienaruszona, można pokusić się o naprawę dachu. Jednak niejednokrotnie zdarza się tak, że poszycie jest już mocno naruszone, podobnie jak więźba dachowa. W takim wypadku naprawy dachów to konieczność, gdyż stan ten może grozić niebezpieczeństwem dla mieszkańców domu oraz uszkodzeniem budynku.

Cel naprawy lub wymiany

Ważne w podjęciu decyzji są także okoliczności zmiany dachu. Jeżeli dopiero co kupiło się dom, lepiej jest wymienić dach. Wynika to z faktu, że nie ma się dokładnej wiedzy, jak poprzedni właściciele dbali o dach. Oczywiście mowa tu o dach w kiepskim stanie. Nowe budynki nie powinny generować problemów związanych z dachem. Jeżeli ustanawiamy się, czy wymienić dach w domu, w którym mieszkamy od lat, należy najpierw przeanalizować historię dachu. Warto pomyśleć, jak często wykonywano naprawy, czy były one gruntowne i czy obecne ubytki mogą w szybki tempie doprowadzić do większych uszkodzeń.

Poszycie dachowe

Kolejną, bardzo ważną kwestią do rozpatrzenia jest oczywiście materiał poszycia. Jeśli jest on solidny i wytrzymały, można odpuścić sobie wymianę. W przypadku, kiedy na dachu znajduje się np. eternit, wskazana jest natychmiastowa wymiana. Powodem jest nie tylko niewielka wytrzymałość tego materiału, ale przede wszystkim niebezpieczeństwo dla zdrowia związane z kontaktem z eternitem.

Stan portfela

W przypadku słabego stanu finansów lepiej jest czasem zlecić doraźną naprawę, a w międzyczasie uzbierać na wymianę dachu. Jest to w końcu kosztowne przedsięwzięcie, które pochłonie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Czasem warto odłożyć je w czasie.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.proof-tech.com

0 0 votes
Daj ocenę