Magazyny na wynajem – podstawowe zagadnienia

Magazyny na wynajem – podstawowe zagadnienia

13 lutego, 2020 0 przez Prezydent Portalu

Wynajem magazynu to bardzo popularne w ciągu ostatnich lat rozwiązanie. Wynajęcie przestrzeni magazynowej pozwala przedsiębiorcom na zachowanie odpowiedniego poziomu elastyczności działania. Magazyny takie dostępne są dziś w praktycznie całej Polsce, a standardy jakie oferują, nie odbiegają niczym od poziomu, jakiego wymaga się od magazynów w innych krajach europejskich.

Czym powinien charakteryzować się magazyn na wynajem?

Magazyny na wynajem powinny być przede wszystkim być dostosowane do potrzeb wynajmującego i prowadzonej przez niego działalności. Warto upewnić się, że oferowany magazyn spełnia wymagania, jakie stawia się dziś w Europie przed takimi konstrukcjami. Ważnym pojęciem jest klasa A hal magazynowych. Co ono oznacza? Magazyny klasy A to takie, które charakteryzują się konkretnymi cechami. Są to najczęściej konstrukcje słupowe, dzięki czemu ich powierzchnia może być znaczna. Wysokość hali powinna być większa niż 10 metrów. Minimalna nośność posadzki to 5 T/mkw. Taka konstrukcja umożliwia zarówno wysokie składowanie towarów na regałach, jak i prowadzenie lekkiej działalności produkcyjnej. Bardzo ważna jest obecność doków przeładunkowych i bram wjazdowych z poziomu zero. Hale tej klasy powinny być tez odpowiednio ocieplane, ogrzewane, wyposażone w energooszczędne oświetlenie, skuteczne zabezpieczenia przeciwpożarowe i monitoring. Nie bez znaczenia jest również obecność wygodnego placu manewrowego i parkingu dla TIR-ów przed budynkiem. Bardzo istotną kwestią jest odpowiednia lokalizacja hali magazynowej. Najczęściej stawia się na miejsca położone w pobliżu obwodnic dużych miast, węzłów komunikacyjnych, czy na terenie specjalnych stref ekonomicznych.

Kiedy szukać magazynu na wynajem?

Warto pamiętać, że wynajem magazynu wymaga czasu. W grę wchodzą duże kwoty, a pozostawienie sobie kilku miesięcy na negocjacje może pomóc je nieco obniżyć. W praktyce większość umów najmu tego rodzaju hal podpisywanych jest na co najmniej kwartał przed rozpoczęciem ich użytkowania – bardzo często jeszcze w fazie realizacji projektu.

artykuł powstał we współpracy z MAGAZYNY.online

0 0 votes
Daj ocenę