Lotnisko Lublin, czyli nowoczesność i dogodne połączenia lotnicze.

Lotnisko Lublin, czyli nowoczesność i dogodne połączenia lotnicze.

21 stycznia, 2019 0 przez Prezydent Portalu

Lotnisko Lublin, czyli nowoczesność i dogodne połączenia lotnicze. Rok 2018 był dla portu lotniczego wyjątkowo udany!

Lotnisko Lublin, czyli nowoczesność i dogodne połączenia lotnicze. Rok 2018 był dla portu lotniczego wyjątkowo udany!

Lotnisko Lublin

Lotnisko Lublin w 2018 zanotowało rekordowy rok. Port lotniczy cały czas zdobywa na popularności, oferując pasażerom nowe połączenia i podpisując umowy z kolejnymi docenianymi przewoźnikami. Lotnisko Lublin jest największym aeroportem w tej części kraju. Zlokalizowane jest tuż pod Lublinem, dokładnie w miejscowości Świdnik, gdzie jednak można łatwo dojechać i wyruszyć na wakacje marzeń lub w służbową podróż. Oprócz rozbudowanej infrastruktury drogowej, wykonano zelektryfikowaną linię kolejową łączącą przystanek Świdnik Miasto z Lublin Airport, który przylega bezpośrednio do terminala lotniczego.

Lotnisko Lublin – podstawowe informacje
Lotnisko Lublin jest nowoczesnym aeroportem, który działa dopiero od kilku lat, a już pokazał na co go stać. Port lotniczy został zbudowany w latach 2010-2012 i jego budowa została częściowo sfinansowana z budżetu Komisji Europejskiej. Władze lotniska cieszą się, że jest ono przykładem wyjątkowo udanego startupu w branży lotniczej na skalę europejską. Pierwszy lot odbył się w tym miejscu dokładnie 17 grudnia 2012 roku o godzinie 7:56, natomiast pierwszy samolot z pasażerami na pokładzie wylądował w porcie lotniczym o godzinie 9:00 tego samego dnia. W pierwszym roku lotnisko w Świdniku obsłużyło 188 tysięcy pasażerów, co nie było jeszcze szczytem marzeń – z czasem jednak zaczęła się zwiększać liczba połączeń realizowanych z aeroportu, tym samym gwałtownie wzrosła też ilość obsługiwanych pasażerów. Do chwili obecnej liczba ta cały czas wykazuje tendencję wzrostową.

Rok 2018 okazał się przełomowy dla lotniska w Świdniku
Wszystkie dane wskazują, że w 2019 roku lotnisko Lublin może pobić dotychczasowe rekordy obsłużonych pasażerów, dzięki rozbudowie terminala pasażerskiego. We wschodniej części potu lotniczego powstaje bowiem całkiem nowy terminal posiadający 35 m długości oraz 62 m szerokości. Nowy terminal będzie służył do odpraw pasażerów ze strefy Schengen, natomiast stary obsłuży resztę pasażerów – koszt inwestycji to 10,6 milionów złotych, jednak znacznie zwiększy przepustowość lotniska. Jak na razie przełomowym okazało się zamknięcie roku 2018 z 5 283 operacji lotniczych – lotnisko odprawiło wtedy ponad 455 tysięcy pasażerów. Jest to 6% wzrost liczby pasażerów, biorąc pod uwagę rok 2017. Statystyki wskazują, że lotnisko Lublin było najbardziej „oblegane” przez pasażerów w trakcie sezonu wakacyjnego, a dokładnie w sierpniu. Wtedy obsłużono 44550 tysięcy pasażerów. Najgorszy wynik odnotowano natomiast w listopadzie, kiedy liczba pasażerów spadła do 23,5 tysiąca. Celem władz lotniska postawionym na zakończenie 2018 roku było przekroczenie liczby 430 tysięcy pasażerów – udało się zrealizować te plany nawet powyżej pierwotnie zakładanej liczby.

Dokąd polecimy ze Świdnika?
Władze lotniska szczycą się współpracą z 14 przewoźnikami pasażerskimi. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę wielkość lotniska i jego przepustowość. Lotnisko Lublin obsługuje rejsy czarterowe, dyspozycyjne, towarowe i organizuje również regularne przeloty pasażerskie. Łącznie siatka połączeń obejmowała ponad 30 różnych kierunków. Warto jednak wiedzieć, gdzie można będzie lecieć z Lublin Airport w 2019 roku. Koniec 2018 roku nie był dla lotniska najlepszy, ponieważ z siatki połączeń zniknęło kilka kierunków – easyJet zlikwidował połączenie do Mediolanu, WizzAir zawiesił rejsy do Sztokholmu i Kijowa, natomiast LOT z powodów problemów wewnętrznych zawiesił połączenie do Tel Awiwu. Na szczęście sytuacja w 2019 roku ma ulec poprawie, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Od końca lutego LOT zapewnia, że do stolicy Izraela z lotniska Lublin będzie można latać nawet 4 razy w tygodniu. Mają pojawić się także nowe połączenia do Londynu, realizowane przez Ryanair oraz WizzAir. O ile od kwietnia Ryanair ma całkowicie zastąpić połączenie do Londynu lotami do Dublina, sytuację ma wykorzystać WizzAir, który jeszcze zwiększy siatkę połączeń do stolicy Wielkiej Brytanii i w dodatku oferuje pasażerom większe oraz bardziej nowoczesne samoloty. TUIfly planuje na wiosnę obsługiwać 2 razy w tygodniu całkiem nowy kierunek, mianowicie belgijską Antwerpię do której nie można polecieć z żadnego innego polskiego lotniska. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się także loty Warszawa – Lublin. Na razie obsługiwane są 5 razy w tygodniu, ale od lata 2019 LOT planuje zwiększyć ich ilość do nawet 7. Lotnisko Lublin dla swoich pasażerów oferuje kolejne regularne połączenia – polecimy między innymi do Eindhoven, Londyn Luton i Oslo Torp, a także do Monachium. Oprócz tego w ofercie airportu znajdą się połączenia czarterowe biur podróży. W okresie letnim ogromną popularnością cieszyło się między innymi połączenie z bułgarskim Burgas, obsługiwane przez linię Small Planet. Już teraz wiadomo, że latem 2019 roku oferta na pewno zostanie rozszerzona o chorwacki Split, do którego od czerwca będą latali klienci biura Neckermann

Zobacz również Agencja pracy Tymczasowej Świdnik

0 0 votes
Daj ocenę