
Leczenie bez limitów? Pierwsza będzie klinika z Lublina
11 października, 2018Leczenie bez limitów? Pierwsza będzie klinika z Lublina. Co się zmieni? Który szpital wejdzie do programu pierwszy? Jak dany program będzie wyglądał? Zapraszam do przeczytania tego artykułu, który odpowie na wszystkie pytania.
Leczenie bez limitów? Pierwsza będzie klinika z Lublina. Co się zmieni?
Program, jaki zostanie wprowadzony w Lublinie, polega na tym, że będzie ono bez limitów a ponadto zostanie przyjętych dużo więcej pacjentów. Minister zdrowia Łukasz Szumowski uważa, że Klinika neurologii szpitala przy ul. Jaczewskiego jest jedną z najlepszych kraju w leczeniu udarów, dlatego też to właśnie ta klinika weszła jako pierwsza do tego programu.
Także jak już wyżej zostało wspomniane leczenie bezie bez limitów, a do tego zapewne pacjenci będą dużo bardziej zadowoleni, ponieważ zostanie ich przyjętych znacznie więcej niż do tej pory. Ministerstwo Zdrowia, właśnie w taki sposób przedstawia pilotaż programu. Wiadomo już również, że wyróżnienie otrzymała, lubelska klinika, a dokładniej mówiąc Klinika neurologii szpitala przy ul. Jaczewskiego. Mimo wszystko nie będzie jednak to wszystko takie proste jak by się to mogło wydawać.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas swojej ostatniej wizyty w Lublinie ogłosił, że jest to program trombektomii, a mianowicie, należy ten program rozumieć w ten sposób, że zabieg pozwala uniknąć paraliżu i daje pacjentowi po udarze szansę na normalne funkcjonowanie.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski dodał również, że to do nich będzie należało opłacenie każdego pacjenta, u którego taki zabieg zostanie wykonany w ramach tego programu. Minister zdrowia podkreślił, że kolejnym udogodnieniem dla pacjenta będzie to, że zarówno w dzień, jak i w nocy, jeżeli tylko będzie tego potrzebował to zabieg taki zostanie u pacjenta wykonany. Dodał także że ze względu na to, że to właśnie klinika neurologii szpitala przy ul. Jaczewskiego jest jedną z najlepszych kraju w leczeniu udarów, to właśnie ona jako pierwsza weszła do tego programu.
Jednak tak naprawdę nie będzie to wszystko takie łatwe. Prof. Konrad Rejdak, który jest szefem Kliniki Neurologii SPSK4 w Lublinie również wypowiedział się na temat tego programu, w swojej wypowiedzi podkreślił, że ważną informacją jest to, że Sprawny system współpracy ośrodków, które mają przyjmować pacjentów z udarami ze wskazaniem do dożylnej trombolizy, a następnie kwalifikacji pacjentów do zabiegu trombektomii, wiąże się przede wszystkim z profesjonalną organizacją. Dodał również, że zadanie to jest niesamowicie dużym wyzwaniem a niestety czas goni i jest go coraz to mniej.
Dodał również, że cały ten program już został oficjalnie ogłoszony, jednak niestety brakuje szczegółowych informacji dotyczących tego programu. Z tego względu program ten może wejść w życie dopiero na początku przyszłego roku.
Głos w tej sprawie zabrał również prof. Rejdak. W swojej wypowiedzi podkreślił, że bardzo ważną rzeczą jest to, aby w Klinice neurologii szpitala przy ul. Jaczewskiego nie doszło do paraliżu. Podkreśla też, że jak najbardziej jest dumny z tego, że to właśnie ich szpital został wybrany, ponadto dodał, że jak najbardziej będą mogli i chcą przyjąć więcej pacjentów do zabiegu trombektomii, jednak nie jest możliwością, aby dosłownie mówiąc wszyscy pacjenci z udarem trafiali właśnie do tego szpitala. Podkreślił również, że w takiej sytuacji jest wręcz niezbędne szczegółowe ustalenia, m.in. z pogotowiem, urzędem wojewódzkim czy NFZ.
Ponadto ważną sprawą jest również to, aby udało się podjąć współpracę również z innymi szpitalami, które będą zdecydowane do przyjęcia osób, z podejrzeniem udaru. W takim przypadku chodzi o to, aby takie ośrodki, które zgodzą się na współpracę dokonywały diagnostyki w oddziale ratunkowym.
Po takiej diagnostyce będzie już dokładnie wiadomo, którzy chorzy spełniają ściśle określone kryteria medyczne do zabiegu trombektomii w Klinice neurologii szpitala przy ul. Jaczewskiego. Prof. Rejdak dodał również, że doszły do niego nieprzyjemne sygnały, które mówią o tym, że szpitale, po ogłoszeniu komunikatu o pilotażu, niestety, ale nie chcą już leczyć udarów. Jaka jest tego przyczyna jeszcze nie wiadomo, ale jedną z przyczyn może być niedopowiedzenie dotyczące finansowania. Ważną informacją jest również to, że dla innych ośrodków, które teraz wykonują trombolizę i leczyły chorych z udarem, nic się jednak nie zmienia. Nikt na tym nie straci.
Prof. Rejdak dodaje również, że zmiany, jakie mają zostać wprowadzone dotyczą tylko i wyłącznie ośrodków, które wejdą do pilotażu, ponadto zabieg Trombektomii w takich szpitalach będzie teraz nielimitowany. Prof. Rejdak szacuje, że dzięki wykonywaniu takich zabiegów bez limitów będą mogli przyjąć nawet dwa razy więcej pacjentów, wcześniej wyglądało to zupełnie inaczej ze względu na określony sztywnie budżet. Prof. Rejdak dodaje także, że w województwie lubelskim mają do czynienia z kilkoma tysiącami udarów rocznie, z czego 10–20 proc. kwalifikuje się właśnie do trombektomii. Klinika neurologii szpitala przy ul. Jaczewskiego do tej pory wykonywała ok. 100 takich procedur rocznie, jest to ogromny sukces, ponieważ już na chwilę obecną jest to tak naprawdę rekordowy wynik porównując go z wynikami w innych województwach. Na chwilę obecną szpital ten mógłby ich wykonywać nawet od 150 do 200 zabiegów trombektomii.
Prof. Rejdak dodał również, że w województwie na chwilę obecną trzy ośrodki wykonywały te zabiegi i cały czas wierzy, że nie odejdą od tego i że cały czas będą chciały go wykonywać. Wiadomo również, że lista nie będzie się zamykać, ale cały czas rozszerzać, pozwoli to na to, że również inne szpitale będą miały szansę, żeby znaleźć się właśnie na tej liście.
Artykuł powstał dzięki portalowi abc Apteka