
Grozili kobiecie nożem i okradli salon gier
27 marca, 2018Dwóch mężczyzn zostało zatrzymanych za dokonanie rozboju. Przyszli do salonu gier, zagrozili pracownicy nożem i pałką teleskopową, po czym ukradli z kasy kilka tysięcy i uciekli.
Do napadu doszło 5 marca, w samym centrum Gdyni. Było to w godzinach porannych. Dwaj młodzi mężczyźni weszli do jednego z salonów gier. Nie zwlekając, od razu przystąpili do działania. Wyjęli narzędzia, których użyli do zastraszenia pracownicy salonu. Mieli ze sobą pałkę teleskopową i nóż. Grożąc, zażądali pieniędzy. Przestraszona kobieta dała im kilka tysięcy złotych, które miała w kasie. Sprawcy zabrali pieniądze i uciekli. Ich odnalezienie okazało się nie takie trudne, ponieważ przez cały czas poruszali się tym samym samochodem.
Jeden z trzema rozbojami na koncie
Gdyńska policja szybko ustaliła jakim samochodem mogą jeździć sprawcy napadu. Podczas poszukiwań tego samego dnia wieczorem policjanci zauważyli auto przy ulicy Chyloni. W środku siedzieli podejrzani mężczyźni. Podczas gdy funkcjonariusze mieli przystąpić do ich zatrzymania, sprawcy próbowali jeszcze uciekać – jeden z nich odjechał samochodem, drugi uciekał pieszo. Jednak za daleko nie zdołali uciec i po chwili siedzieli już w policyjnej celi. Jak ustaliła policja, zatrzymani mężczyźni są mieszkańcami Gdyni i mają 33 i 28 lat. Został im postawiony zarzut rozboju. Kodeks karny przewiduje w takim przypadku do 12 lat więzienia. Jednak jeden ze sprawców odpowie dodatkowo za inne dwa rozboje, które popełnił wcześniej, również w Gdyni. Sprawcy zostali tymczasowo aresztowani.
Czym różni się rozbój od kradzieży rozbójniczej?
Karę za popełnienie rozboju określa paragraf 280 kodeksu karnego. W dziale tym znajdziemy również inne artykuły, które opisują możliwe kary za kradzieże i inny zabór mienia. Czym to wszystko się od siebie różni? W kodeksie jest też mowa o kradzieży rozbójniczej. Jednak nie jest to to samo. Na rozbój składają się dwa zachowania sprawcy – kradzież i użycie przemocy lub gróźb. Jeśli sprawca dodatkowo użyje niebezpiecznych narzędzi do zastraszenia swojej ofiary w celu kradzieży – jest to rozbój o cięższego kalibru, za który grozi dłuższy pobyt w więzieniu. Rozbój to najpoważniejsze przestępstwo przeciwko mieniu.
W kradzieży rozbójniczej również pojawia się element przemocy, jednak w innych okolicznościach. Przemoc lub groźby są w tym przypadku zastosowane po dokonaniu kradzieży. Sama kradzież odbywa się bez przemocy. Dopiero po zabraniu mienia sprawca grozi swojej ofierze, że zrobi jej coś złego, aby utrzymać skradzioną rzecz przy sobie. Dochodzi do tego, kiedy złodziej chce ochronić swój łup. Kluczowe jest więc to, kiedy sprawca używa przemocy – czy przed, czy po dokonanym przestępstwie kradzieży. Wtedy jest odpowiednio kwalifikowany. Za kradzież rozbójniczą kary są łagodniejsze – sprawcy grozi maksymalnie 10 lat więzienia, natomiast w przypadku rozboju – już do 12 lat.
W przypadku zatrzymanych w Gdyni mężczyzn, wykorzystali oni presję siły przed zabraniem pieniędzy – właśnie w celu osiągnięcia korzyści, co jest traktowane jako poważniejsze przestępstwo. W przypadku rozboju nie mają oni szans na warunkowe umorzenie postępowania. Ich dalszy los jest w rękach sądu, a na proces poczekają w areszcie.