Komu zlecić tłumaczenia specjalistyczne?

Komu zlecić tłumaczenia specjalistyczne?

22 października, 2020 0 przez Prezydent Portalu

Niektóre rodzaje tłumaczeń niestety wymagają zastosowania specjalistycznej wiedzy, doświadczenia i odpowiedniego wykształcenia. Dotyczy to chociażby tłumaczeń technicznych, naukowych czy medycznych. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej profesjonalnych biur tłumaczeń, które świadczą usługi na najwęższym poziomie, dzięki czemu korzystanie z nich przekłada się na pełne zadowolenie klienta.

Tłumaczenia wymagające specjalistycznej wiedzy

Dobra znajomość języka obcego nie wystarczy do wykonania zlecenia na tłumaczenia specjalistyczne. Należy znaleźć usługodawcę mogącego pochwalić się odpowiednim wykształceniem, kwalifikacjami i doświadczeniem. Niektóre przekłady mogą być naprawdę trudne i wymagające, którym zwykły tłumacz po prostu nie podoła. Chodzi tutaj o tłumaczenia zawierające skomplikowaną terminologię, skupiające się na konkretnym sektorze branżowym. Przykładem będą tłumaczenia medyczne, gdzie z pewnością nie wystarczy znajomość języka obcego, ale też obszerna wiedza z konkretnej dziedziny nauki. Wymaga to od tłumacza gruntownego przygotowania się, poszerzenia swojej wiedzy. Najlepszym rozwiązaniem będzie zlecenie takiego tłumaczenia osobie z wykształceniem medycznym.

zobacz również Tłumaczenie dokumentów – Skrivanek Biuro Tłumaczeń

Z kolei tłumaczenia techniczne wymagają perfekcyjnej znajomości tematyki i terminologii branżowej, której nie używa się przecież na co dzień. Istotną kwestią będzie też praktyka i umiejętności tłumacza. Niełatwo odnaleźć się w dokumentacji maszyn czy książkach serwisowych napisanych w swoim nierodzimym języku. To samo dotyczy tłumaczeń naukowych, z którymi poradzi sobie wyłącznie osoba posiadająca wysoki stopień specjalizacji. Dalej mamy tłumaczenia z dziedziny prawa i finansów, które również wymagają znajomości fachowego słownictwa na najwyższym poziomie. Do tłumaczeń specjalistycznych zalicza się również tłumaczenia patentów i tłumaczenia uwierzytelnione. W przypadku tych ostatnich ich realizacji może podjąć się wyłącznie tłumacz przysięgły. Niezależnie od typu tłumaczenia specjalistycznego, przed translatorem zawsze stoi zadanie rozszyfrowania fachowej terminologii i prawidłowego jej przełożenia na wybrany przez klienta język obcy.

Artykuł powstał we współpracy z Tłumaczenia Express – biuro tłumaczeń

0 0 votes
Daj ocenę