Karboksyterapia, czyli terapia medycznym CO2
29 października, 2018Nowoczesne zabiegi nadają skórze jeszcze piękniejszy wgląd. Takie efekty można uzyskać także poprzez karboksyterapię. Na czym polega ten zabieg?
Spis Treści
Karboksyterapia, czyli terapia medycznym CO2
Nowoczesne zabiegi nadają skórze jeszcze piękniejszy wgląd. Takie efekty można uzyskać także poprzez karboksyterapię. Na czym polega ten zabieg?
W gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej można korzystać z pełnej gamy różnych zabiegów na twarz i na ciało. Wśród nich znajduje się również karboksyterapia. Na czym dokładnie polega tego rodzaju zabieg? Jakie daje efekty? Na czym polega? Kiedy warto się na nieco zdecydować?
Karboksyterapia – co to jest?
Zabieg karboksyterapii polega na wykorzystaniu medycznego dwutlenku węgla, czyli CO2, który wprowadzany jest pod skórę z użyciem cienkich igieł.
Dwutlenek węgla jako substancja używana do zabiegów medycznych, stosowany jest już od niemalże stu lat. Teraz stosowany jest także podczas zabiegów medycyny estetycznej, które nakierowane są na poprawę wyglądu oraz samopoczucia pacjenta.
Karboksyterapia – jak to działa?
Po wstrzyknięciu medycznego dwutlenku węgla pod skórę pacjenta, dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych oraz przyspieszenia procesu tworzenia się nowych naczyń tego rodzaju, czyli neowaskularyzacji.
Dodatkowo, dochodzi także do zwiększenia przepływu krwi, która przenosi ze sobą tlen i ważne składniki odżywcze. Znajdujące się w miejscu wstrzyknięcia komórki są lepiej zaopatrzone, a tym samym efektywniej pracują.
Dochodzi również do syntezy kolagenu, który odpowiedzialny jest za elastyczność i jędrność skóry. W efekcie może ona zostać młodsza na jeszcze dłużej.
Szczególnie dobre rezultaty zabiegu karboksyterapii można uzyskać w przypadku komórek tłuszczowych, które ulegają wtedy szybszemu zniszczeniu. Dwutlenek węgla wprowadzony do tkanek tłuszczowych przekształca się wtedy częściowo w kwas węglowy, który uszkadza błony komórkowe komórek tłuszczowych i prowadzi do lipolizy, czyli ich rozpadu. Komórki te następnie wydalane są z organizmu z wykorzystaniem procesów metabolicznych.
Główne wskazania do karboksyterapii:
- utrata jędrności skóry
- zmarszczki i bruzdy
- worki pod oczami
- nadmiar tkanki tłuszczowej
- cellulit
- rozstępy
- wypadanie włosów
Wobec tego karboksyterapia jest zabiegiem o uniwersalnym zastosowaniu, który polecany jest wtedy, gdy skóra staje się mniej sprężysta, pojawiają się na niej niedoskonałości, które są trudne w usunięciu z użyciem zwykłych kosmetyków.
Na czym polega zabieg karboksyterapii?
Zabieg polega na wstrzyknięciu odpowiednich dawek medycznego dwutlenku węgla pod skórę. Wtedy gaz przenika również do okolicznych tkanek. Stosuje się cienkie igły oraz specjalne urządzenia, które pozwalają na regulowanie ilości, temperatury oraz siły przepływu CO2.
Gaz dostarczany jest przede wszystkim w okolice brzucha, ud, pośladków, ale również zabieg można wykonać na twarzy.
Sam zabieg nie jest bardzo bolesny – odczuwalne jest wkłucie, a także uczucie przypominające „rozpychanie” pod skórą. W przypadku osób mocniej odczuwających ból istnieje możliwość zastosowania kremu znieczulającego.
Karboksyterapia jest zabiegiem bezpiecznym, który nie niesie ze sobą ryzyka poważnych skutków ubocznych. Daje o wiele lepsze efekty niż zabiegi chirurgii plastycznej, a przy tym wyróżnia się również przystępnymi cenami.
Kiedy pojawią się pierwsze efekty?
Efekty zabiegu karboksyterapii zależne są przede wszystkim od miejsca, w których gaz jest wstrzykiwany. Liczba zabiegu jest zatem dobierana w zależności od konkretnego problemu.
Przykładowo, w przypadku worków pod oczami można uzyskać zauważalne efekty już podczas pierwszego zabiegu. Z kolei wtedy, gdy celem jest walka z cellulitem i obniżoną jędrnością skóry, na rezultaty trzeba zaczekać dłużej. Zaleca się wtedy prowadzenie jednego zabiegu na 1-2 tygodnie. Optymalne efekty można uzyskać po 8-10 zabiegach.
Przeciwwskazania do zabiegu:
- stany zapalne skóry
- aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe, zakażenia grzybicze
- choroby autoimmunologiczne
- nowotwory
- okres ciąży i karmienia
- ciężkie niewydolności narządowe
Podsumowując, karboksyterapia to jeden ze skutecznych zabiegów medycyny estetycznej, dzięki któremu można pozbyć się różnych niedoskonałości skóry i poprawić jej ogólną kondycję.
Artykuł powstał we współpracy z Instytutem Kosmetologii Estetycznej i Modelowania Sylwetki Beauty Tower z Krakowa.