Jesień w ogrodzie

Jesień w ogrodzie

6 grudnia, 2018 0 przez Prezydent Portalu
Nadchodząca jesień to idealny czas, by przygotować swoje rośliny na następującą po niej zimę. Ogród jest bowiem miejscem, o którym nie wolno zapominać podczas jesiennych porządków. Obok usunięcia niepotrzebnych zimą stolików i ławek trzeba zadbać również o rośliny. Te dzielą się na wiele kategorii i w zależności od indywidualnych upodobań ogrodnika są obecne w mniejszym lub większym stopniu na podwórkach. Mowa nie tylko o owocowych drzewach, które są piękne o każdej porze roku, lecz przede wszystkim o trawniku, krzewach i kwiatach, które szczególnie ciężko potrafią znieść mrozy, gdy nie przygotuje się ich w odpowiedni sposób na obniżające się temperatury. Jak powinny wyglądać zadania do wykonania w jesiennym ogrodzie?

 

Porządki na rabatkach kwiatowych

Kwiaty w ogrodach odgrywają główną rolę. To dzięki ich kolorom i zapachom przebywanie wiosną i latem na podwórku jest szczególnie przyjemne. Na rabatach kwiatowych rośliny można podzielić na jednoroczne oraz wieloletnie. Rośliny jednoroczne w okresie jesiennym ulegają wyschnięciu, przez co praca ogrodnika ogranicza się w ich przypadku do usunięcia zeschniętych liści oraz wykopania zbędnych korzeni. Aby odpowiednio przygotować ziemię na kolejny siew warto nawieźć ją specjalnymi obornikami lub nawozami. W tym przypadku idealnie spiszą się produkty Target, które dostosowane są do szczegółowych potrzeb kwiatów i krzewów. Dodatkowo ziemię, która służyła za podłoże jednorocznym kwiatom należy starannie przekopać. Jeśli chodzi o rośliny wieloletnie w czasie jesieni należy usunąć z rabat zbędne liście, a także dokładnie sprawdzić, czy żadna z nich nie nosi na sobie oznak chorób. Jeśli tak, wówczas ich także należy się pozbyć. Tak przygotowane rabaty kwiatowe gotowe są na nadchodzącą zimę.

Przygotuj na zimę trawnik i krzewy

W przypadku trawnika nie można pominąć jego pielęgnacji jesienią. Choć wymaga on nieco mniejszej uwagi, niż latem i wiosną to nadal stanowi ważny element jesiennych prac w ogrodzie. Ostatnie koszenie trawy przed zimą powinno odbyć się pod koniec października. Wówczas ważne jest, by ostrza kosiarki ustawione były na nieco wyższą wysokość, niż zwykle. Dodatkowo na zimę idealne będzie przeprowadzenie aeracji, która pozwoli glebie przygotować się do trudnych warunków. Nie wolno zapominać, by z trawnika usunąć zbędne liście oraz gałęzie. Najlepiej wykorzystać w tym celu specjalne grabie lub odkurzacze. Co z pozostałymi roślinami w ogrodzie? W trakcie jesieni warto zadbać o odpowiednie przygotowanie krzewów i drzew na obniżające się temperatury. W momencie, gdy posiadają one jeszcze liście warto nadać im kształty i obciąć zbędne gałęzie. Ważne jest także przygotowanie roślin na przychodzące mrozy. Te potrafią mieć destrukcyjny wpływ na kondycję krzewów wiosną. Najlepiej zabezpieczyć je za pomocą specjalnej włókniny, którą warto użyć dopiero po pierwszych mrozach. Zbyt wczesne okrywanie roślin nie jest dla nich korzystne, gdyż nie będą w stanie w naturalny sposób przystosować się do niższej temperatury. Jesienne porządki można zakończyć w drugiej połowie listopada.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z marką www.target.com.pl – producentem produktów ogrodniczych.

 

0 0 votes
Daj ocenę