Jak przygotować miejsce pod trawnik ?

Jak przygotować miejsce pod trawnik ?

28 września, 2018 0 przez Prezydent Portalu

Abyśmy mogli cieszyć się pięknym wyglądem naszego trawnika musimy wykonać odpowiednie czynności pielęgnacyjne. Jakie zatem wykonać pierwsze kroki przy zakładaniu trawnika? Czy czyszczenie podłoża, odchwaszczanie i poprawienie struktury gleby jest wystarczające?

 

Przygotowanie podłoża pod trawnik

Od czego powinniśmy zacząć? Z całą pewnością od czyszczenia podłoża, na którym będzie zakładany trawnik. Z terenu powinniśmy usunąć pozostałości po budowie (jeśli taka miała miejsce), kamienie, korzenie. Bardzo często resztki po budowie powodują zastój wzrostu dopiero co wysianej trawy, dlatego warto być dokładnym przy oczyszczaniu terenu.

Aby nasz trawnik był wolny od chwastów musimy pomyśleć o tym na wstępnym etapie prac. Dobrze jest zastosować odpowiednie herbicydy, które pozwolą na pozbycie się niepożądanych roślin. Należy pamiętać, że takie środki stosujemy wiosną, gdy temperatura jest powyżej 15ºC oraz gdy chwasty mają przynajmniej 2-3 liście, gdyż większość preparatów chwastobójczych działa przez „zieloną masę” do korzeni. Preparaty mogą działać do paru dni i ważne jest aby zaraz po ich zastosowaniu nie spadł deszcz, w przeciwnym wypadku mogą zostać one zmyte. Gdy już chwasty uschną po około 3-4 tygodniach, należy ziemię przekopać lub posłużyć się glebogryzarką. Jeżeli nasza ziemia jest zbyt gliniasta należałoby pomyśleć o jej rozluźnieniu za pomocą dodania piasku. Jeżeli natomiast mamy problem ze zbytnio piaszczystą ziemią, można wzbogacić ją ziemią próchniczną lub kompostem. Gdyby okazało się, że nasze podłoże jest mało zasobne powinniśmy wymienić chociaż wierzchnią warstwę 15-20 cm na ziemię urodzajną.

Ważnym elementem w przygotowaniu podłoża jest sprawdzenie jego pH. Test można wykonać kwasomierzem. W zbyt kwaśnej ziemi trawa nie będzie chciała rosnąć i jest duże prawdopodobieństwo, że pojawią się niejadalne grzyby. Zbyt kwaśną ziemię można odkwasić dolomitem lub wapnem, jednak wybierając drugą opcję należy pamiętać, że trzeba dłużej wstrzymać się z wysiewem nasion traw.

Zakup nasion

Zakupując nasiona traw nie należy robić tego zbyt wcześnie, gdyż tak jak każdy produkt posiadają termin ważności. Wraz z każdym rokiem tracą zdolność kiełkowania w zależności od miejsca przechowywania (miejsce zbyt wilgotne wpływa na szybsze tracenie zdolności kiełkowania). Należy pamiętać, że dobierając kilogramy trawy do powierzchni ważne jest czy będziemy wysiewać ją za pomocą maszyny czy ręcznie. Jeśli ręcznie trzeba założyć, że będziemy potrzebować trochę więcej trawy. Przyjmuje się, że 1 kg trawy wystarcza na ok 30 m².

Kiedy nawożenie?

Nawożenia możemy dokonać w dwóch terminach. Pierwszy to ten sam dzień co wysiew trawy, trawa otrzymuje tzw „bazę” pod lepszy wzrost i nie ma możliwości popalenia, jednak warunkiem do takiego wysiewu jest nawóz w postaci granulatu (nie może być to nawóz o długim działaniu np na 100 dni). Drugim terminem jest okres, gdy nasz trawnik został już kilkanaście razy skoszony i źdźbła na tyle się wzmocniły, że nie ma ryzyka popalenia.

Jeśli chodzi o dobór nawozu to najlepiej wybierać nawóz wieloskładnikowy o dużej ilości NPK czyli azotu, fosforu i potasu. Jeśli użylibyśmy nawozu jedynie z dużą ilością azotu to owszem masa zielona trawy szybko by urosła ale korzenie nie miałyby odpowiedniego pożywienia.

 

Redakcja portalu KoszenieTrawy
Artykuł został przygotowany przez firmę koszenietrawy.pl/en jedynej giełdy, gdzie spotykają się osoby zainteresowane wykonaniem usługi skoszenia trawy i osoby, które te usługi wykonują
0 0 votes
Daj ocenę