Jak przełamać lęk przed wystąpieniami publicznymi?

Jak przełamać lęk przed wystąpieniami publicznymi?

28 października, 2018 0 przez Prezydent Portalu

Wystąpienia publiczne dla większości ludzi zawsze wiążą się z jakąś ilością lęku i stresu. Dla jednych jest to lekka niedogodność a dla innych paraliżujący strach, drżące ręce czy nawet poważne dolegliwości zdrowotne… Jednak nawet gdy ma się bardzo silny lęk, to nie jest się przypadkiem tragicznym!

Zawsze istnieje sposób, aby przełamać się i zmienić to! Kto wie? Może z czasem nawet polubimy wystąpienia przed publiką? Ten tekst podaję kilka sposobów na to, aby skutecznie poradzić sobie z lękiem. Oto one.

 

Pozytywna afirmacja

Afirmacja to w wielkim skrócie jakieś przekonanie na nasz temat, które często sobie powtarzamy. Możemy zapisywać je codziennie w zeszycie, powtarzać przed lustrem, w pracy itd. Z czasem to przekonanie zacznie do nas trafiać bezpośrednio i uwierzymy w nie z pełną siłą. Jak może być to pomocne w pracy nad lękiem przed wystąpieniami publicznymi?

Dobrą afirmacją będzie tutaj: „Jestem pewny/pewna siebie podczas wystąpień publicznych” lub „Lubię występować publicznie i jestem w tym dobra/dobry”. Powtarzanie sobie często takich afirmacji sprawi, iż w nie uwierzymy i inaczej będziemy reagować na wystąpienia publiczne. Warto je powtarzać sobie w myślach przed lub nawet w trakcie tej stresującej sytuacji.

Przełam swój lęk!

Mówi się, że 99% tego, czego się boimy, nigdy się nie wydarzy. Warto po prostu przełamać strach i spróbować wystąpić publicznie by zobaczyć, iż nic strasznego się nie stało, nawet gdy nas na jakiś czas zatkało, zapomnieliśmy tekstu czy widać było, że ręce nam drżą. Właściwie im częściej będziemy przełamywać ten lęk, tym mniej będzie on nas paraliżował.

Oczywiście na pierwsze wystąpienie nie wybierajmy ogromnej publiki i ważnego spotkania. Na start najlepiej będzie poszukać czegoś małego, gdzie lęk nie będzie aż tak duży. Możemy zgłosić się do jakiegoś mało znaczącego wystąpienia gdzie mamy świadomość, iż większość zgromadzonych będzie spała lub siedziała z nosem w telefonie komórkowym. Ostatecznie, jeśli strach jest ogromny, możemy poprosić naszych bliskich o to, by wzięli udział w domowym wystąpieniu przygotowanym przez nas – będzieto idealne na trudny początek!

Wykorzystaj prostą sztuczkę

Jest też pewna banalna metoda, która w znacznym stopniu ogranicza strach przed wystąpieniami publicznymi. Podczas trwania takiego spotkania należy sobie wyobrazić sobie osoby zgromadzone w jakiś śmieszny sposób. Możemy stworzyć w swojej głowie obraz ludzi, którzy wyglądają jak… koty, psy, klauny itd. Wszystko zależy od naszej wyobraźni – ciężko jest się wtedy skupić na lęku i powinien on nas opuścić w jakimś stopniu.

Psychoterapia

W niektórych przypadkach nie istnieje inne wyjście jak sięgnięcie po pomoc psychoterapeuty, który pomoże nam małymi kroczkami przepracować ten problem. Aczkolwiek nie jest to wyjście skierowane tylko do tych, którzy mają silną fobię związaną z wystąpieniami publicznymi. Każda osoba nawet z mniejszym natężeniem problemu dostanie tutaj profesjonalną pomoc, z której warto skorzystać.

Jak się przełamać?

Można małymi kroczkami zacząć się przełamywać do wystąpień, zaczynając od małej widowni. Dla innych pomocne będą pozytywne afirmacje bądź skorzystanie ze sztuczki polegającej na wyobrażeniu sobie przybyłych ludzi w jakiś śmieszny sposób. Ci, którzy pragną fachowej pomocy, mają możliwość skorzystania z pomocy psychoterapeuty.

 

Artykuł powstał przy współpracy z konferencjenimbus.pl
0 0 votes
Daj ocenę