Jak potreningówki wspomagają organizm po zwiększonym wysiłku?

Jak potreningówki wspomagają organizm po zwiększonym wysiłku?

18 września, 2018 0 przez Prezydent Portalu

Regularne treningi są dla sporej liczby osób lubiących aktywny tryb życia, nieodzowną częścią wolnego czasu. To bardzo pozytywny sposób na zdrowie i ładną, umięśnioną sylwetkę. Przy intensywnym treningu, szczególnie siłowym nie można zapominać o uzupełnianiu potrzebnych składników odżywczych. Dlatego tak ważne jest przyjmowanie odpowiednio zbilansowanych suplementów diety, jakimi są popularne potreningówki.

 

Czym są potreningówki?

Odżywki potreningowe, czyli po prostu potreningówki są to specjalnie opracowane suplementy diety bogate w białka, węglowodany, aminokwasy oraz witaminy, koenzym Q, a także składniki mineralne. Taka kompozycja pozwala na odbudowę energii, która wyczerpuje się podczas forsownego treningu. Odżywki potreningowe najczęściej spożywane są w formie napojów oraz kapsułek.

Jak poszczególne składniki wpływają na odbudowę organizmu?

Aby omówić działanie składników dobrej jakości potreningówki, należy jeszcze raz podkreślić, że powinna ona zawierać komplet substancji, które wszechstronnie wspierają wyeksploatowany ciężkim treningiem siłowym organizm. Podstawowym zadaniem potreningówki jest tak zwany skok insulinowy, który jest konieczny do szybkiej regeneracji zmęczonego dużym wysiłkiem ciała. Białka zawarte w potreningówce uzupełniają ich wydatkowanie związane z intensywnym uprawianiem sportu siłowego.

Węglowodany – wspomagają szybkie uzupełnianie zapasów glikogenów. Aminokwasy z grupy BCAA – wpływają na zwiększenie syntezy białek, co powoduje wzrost beztłuszczowej masy mięśni. Kreatyna – ma za zadanie spowodowanie skoku insuliny oraz ułatwia przemieszczanie się jej do odpowiednich zespołów mięśniowych. Ten składnik buduje również energię, która pozwala na zasilanie składnikami odżywczymi wszystkich komórek ciała. L-glutamina – zapoczątkowuje syntezę białka, aminokwasów oraz glukozy.

Potreningówki zawierają również przeciwutleniacze, które redukują niepożądane napięcie mięśni. Są to witaminy E i C oraz koenzym – Q, cynk oraz inne witaminy i minerały.

W jaki sposób potreningówki wspierają regenerację organizmu?

Reasumując, można stwierdzić, że potreningówki są bardzo dobrym wsparciem dla ciężko trenujących osób i ich stosowanie powinno być czymś naturalnym. Bez odpowiedniej suplementacji trening siłowy może być wyniszczający dla organizmu. Aby osiągać dobre wyniki i trenować komfortowo, koniecznie trzeba w odpowiedni sposób prowadzić regenerację organizmu poprzez dostarczanie mu potrzebnych składników mineralnych i odżywczych.

Dobrze opracowane potreningówki, bogate w odpowiednie składniki są o wiele lepszym sposobem na utrzymanie kondycji i energii organizmu niż pojedyncze suplementy. Warto skonsultować się z trenerem, który o suplementacji wie wiele i na tej podstawie wybrać najlepszy zestaw dla siebie. Regularne stosowanie odpowiednio dobranej do charakterystyki cyklu treningowego potreningówki w dużym stopniu zwiększa wydolność organizmu, pozwala również na prowadzenie ćwiczeń siłowych bezpiecznie i efektywnie, bez narażania się na przeciążenie.

 

Artykuł powstał we współpracy ze SwiatSupli.pl
0 0 votes
Daj ocenę