Gont bitumiczny – czy pokrycie dachowe z gontu bitumicznego to dobry pomysł?

Gont bitumiczny – czy pokrycie dachowe z gontu bitumicznego to dobry pomysł?

5 maja, 2022 1 przez Prezydent Portalu

Gonty asfaltowe są popularne wśród właścicieli domów, ponieważ są łatwe w obróbce i stosunkowo niedrogie. Jednak, podobnie jak w przypadku wszystkich rodzajów pokryć dachowych, ich montaż wymaga umiejętności i doświadczenia. Ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo zamontować dach z gontów bitumicznych, aby uniknąć problemów w późniejszym okresie eksploatacji dachu.

Co to są dachy kryte gontem bitumicznym?

Dachy kryte gontem bitumicznym są wykonane z materiałów kompozytowych (zwykle z włókna szklanego lub celulozy) pokrytych asfaltem i powleczonych granulatem mineralnym, który chroni powierzchnię przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak deszcz i śnieg, a także przed promieniowaniem słonecznym UV. Granulki mineralne nadają również kolor każdemu gontowi bitumicznGont bitumiczny – czy pokrycie dachowe z gontu bitumicznego to dobry pomysł?

Gont bitumiczny – rodzaje

Gonty asfaltowe występują w dwóch głównych rodzajach: organiczne i z włókna szklanego. Obydwa rodzaje są produkowane z produktów ropopochodnych, ale różnią się sposobem wytwarzania.

Organiczne gonty bitumiczne są nasączane asfaltem w celu zapewnienia wodoszczelności, a następnie pokrywane granulatem ceramicznym, który chroni je przed promieniowaniem ultrafioletowym i nadaje im kolor. Są one również znane jako gonty „kompozytowe” lub „organiczne gonty filcowe”.

Gonty asfaltowe z włóknem szklanym zamiast materiałów organicznych mają spodnią warstwę z maty wzmacniającej z włókna szklanego. Mata jest nasączona asfaltem, który zawiera wypełniacze mineralne i sprawia, że gont jest wodoodporny. Odsłonięta powierzchnia gontu jest pokryta granulatem ceramicznym, który chroni ją przed czynnikami atmosferycznymi.

Czy warto inwestować w dachówkę z gontu bitumicznego? Gont bitumiczny – wady

Podłoże gontu bitumicznego jest wykonane z materiału organicznego, który z czasem ulega rozkładowi i może zostać uszkodzony przez wodę i promienie UV. Gonty asfaltowe są również podatne na ogień i silne wiatry. Dobrej jakości gont bitumiczny może wytrzymać niewielkie podmuchy wiatru, ale bardzo mocna wichura może całkowicie zdmuchnąć go z dachu.

Ich trwałość nie jest tak wysoka jak innych pokryć dachowych. Gonty bitumiczne mogą wytrzymać od 20 do 30 lat, ale jest to mniej więcej połowa okresu eksploatacji dachu metalowego.

Nie zachowują dobrze swojej wartości. Gonty asfaltowe praktycznie nie zwiększają wartości domu przy odsprzedaży.

Wymagają więcej czynności konserwacyjnych niż inne pokrycia dachowe. Gonty bitumiczne muszą być czyszczone i konserwowane przez cały okres eksploatacji przy użyciu środków chemicznych i preparatów zwalczających glony, podczas gdy dachy metalowe są naturalnie odporne na porastanie glonami i często nie wymagają żadnej konserwacji.

Gont bitumiczny – czy pokrycie dachowe z gontu bitumicznego to dobry pomysł?

Dach za niską cenę – jakie zalety ma gont bitumiczny?

Najważniejszą zaletą gontów bitumicznych jest ich zdolność do ograniczania strat ciepła z dachów domów. W porównaniu z dachami drewnianymi lub metalowymi, w przypadku gontów bitumicznych występuje mniejsze prawdopodobieństwo przenikania ciepła przez poszycie dachu. Oznacza to, że dzięki gontom bitumicznym domy są cieplejsze w zimie i chłodniejsze w lecie.

Przystępna cena gontu bitumicznego to jego wielka zaleta. Koszt dachu pokrytego gontem asfaltowym z pewnością będzie niewielki i jeśli nie mamy funduszy na pokrycie dachowe z blachodachówki to gont bitumiczny będzie dobrą opcją.

Łatwość montażu dachówki z tego materiału opowiada się na jego korzyść. Większość dachów jest zaprojektowana w sposób umożliwiający ich montaż przez licencjonowanych wykonawców, którzy dysponują sprzętem i doświadczeniem w układaniu gontów bitumicznych. Jeśli właściciele domów chcą zaoszczędzić na kosztach pracy, powinni być w stanie samodzielnie zamontować dach przy użyciu podstawowych narzędzi i materiałów.

O czym pamiętać przy montując gont bitumiczny na dachu naszego domu?

Podczas montażu dachu pokrytego gontem bitumicznym należy ściśle przestrzegać instrukcji producenta. Dotyczy to zwłaszcza takich kwestii, jak montaż gąsiorów i zastosowanie warstwy startowej gontów. Nieprawidłowy montaż może prowadzić do takich problemów, jak przecieki lub podnoszenie gontów przez wiatr w czasie burzy. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących procesu instalacji należy skontaktować się z producentem lub lokalnym wydziałem budownictwa, aby uzyskać więcej informacji.

Artykuł powstał przy współpracy z centrum pokryć bitumicznych https://columen.pl/

0 0 votes
Daj ocenę