Dlaczego dzieci nie chcą się uczyć?

Wiele rodziców jak i nauczycieli często ma problem dotyczący nauki ich dzieci lub uczniów. Nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że są to czasami bardzo proste powody, które można w łatwy sposób usunąć.

Podpowiemy Państwo dlaczego dzieci nie chcą się uczyć.

 

Damy Państwu kilka rad odnośnie tego dlaczego wasze pociechy nie są zainteresowane nauką.

1. Brak motywacji – motywacja dla dziecka jest bardzo ważna. Jeżeli dziecko nie widzi potrzeby w nauce, to o wiele trudniej będzie mu ona przychodziła. Najlepszą motywacją jest pochwała lub poczucie, że dziecko robi coś ważnego. Najlepiej jest dziecku pokazać do czego dana wiedza mu się przyda oraz jak można z niej korzystać. Najlepszą nauką jest poznanie, więc proponujemy jak najwięcej obserwacji, doświadczeń, samodzielnego wyszukania, niż siedzenia nad książka i czytania o czymś co ich nie interesuje, bądź nie mogą tego zobaczyć.

 

2. Niezrozumiały temat – jeżeli dziecko czegoś nie zrozumie to nie nauczy się tego. Należy pamiętać, że wiedzę na temat danego tematu należy przedstawiać w sposób jasny i zrozumiały dla wszystkich. Jak wiadomo każdy uczeń jest inny – jeden szybko zrozumie temat, a drugiemu przyjdzie to o wiele gorzej. Należy dany temat popierać różnymi przykładami lub po prostu zapytać pod koniec czy wszyscy wszystko rozumieją. Na pewno znajdzie się taka osoba, której będzie trzeba coś wytłumaczyć. Nie bójmy się poświęcić więcej czasu na wytłumaczenie. Efekt końcowy będzie o wiele lepszy.

 

3. Dziecko nie zna nauczyciela – nauczyciele dla uczniów są bardzo ważni. To dzięki nim uczniowie zdobywają wiedzę i chcą dowiedzieć się czegoś nowego. Jeżeli dziecko nie zna nauczyciela to czasami boi się lub wstydzi o coś zapytać. Należy na początku przeprowadzić lekcję wstępną z uczniami, poznać się bliżej, zadawać pytania i odpowiadać na nie. Jak wiadomo nauczyciel powinien być nastawiony do uczniów w sposób przyjazny, wtedy uczeń będzie miał zaufanie do niego – a co się w tym wiąże – będzie bardziej aktywny podczas zajęć i nie będzie bał się zadawać pytań.

 

4. Odpowiednie nastawienie rodziców – rodzice muszą wspierać swoje dziecko, nieważne czy jest zdolne, mniej zdolne lub troszkę trudniejsze. Dziecko zawsze musi mieć wsparcie u najbliższych, wtedy czuje się odważniej i może stawiać czoło wyzwaniom. Rodzice powinni zawsze wysłuchać, pomóc i wytłumaczyć dziecku to czego nie rozumie. Nie można również naciskać na dziecko, wtedy zamknie się w sobie i efekt będzie odwrotny od zamierzonego.

 

5. Spędzajcie z dzieckiem wiele czasu – gdy jest ktoś w pobliżu dziecka czuje się ono pewniej oraz bezpieczniej. Czasami dzieciom o wiele lepiej jest się uczyć lub robić zadanie, gdyże ktoś przy nich jest. Zawsze mogą o coś zapytać lub po prostu mieć pewność, że robią coś dobrze. To bardzo motywuje dzieci, świadomość że ktoś zawsze ich wesprze oraz pomoże. Pochwali lub powie czy coś jest źle.

 

Należy pamiętać, że dziecku należy się odpoczynek. Zawsze po przyjściu ze szkoły najpierw powinien odpocząć, a następnie wziąć się za dorabianie lekcji oraz naukę – nigdy na odwrót.

 

Gdy dziecko jest wypoczęte o wiele łatwiej zapamiętuje nowe rzeczy i jest w stanie o wiele szybciej coś zrozumieć.

 

Nie bójmy się dziecku czegoś pokazać lub wytłumaczyć „na chłopski rozum”.

 

Czasami niewiele trzeba, aby dziecko polubiło naukę i czerpało z niej wiele przyjemności!

 

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MarikaAgatanieuczona Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
nieuczona
Gość
nieuczona

Szczerze to ja pamiętam, że szkoła to była dla mnie udręka. I tu nie chodzi o to, że trzeba było się uczyć, ale sposób w jaki robili to niektórzy nauczyciele. No ludzie! jakby byli tam za karę. Powiedzmy historia-jeśli ktoś ją prowadzi siedząc i opowiadając tak flegmatycznie, nie pokazując żadnych filmów, dokumentów, obrazków to jak historia ma być spoko? No i oczywiście sam plan na każdy rok. Może teraz jak jest 8 klas to będzie lepiej. Chodzi mi o to, że ja np o historii Polski wiem tyle co nic, dlaczego? Bo o Polsce zaczęłam się uczyć w 6 klasie… Czytaj więcej »

Agata
Gość
Agata

Z moimi dziećmi generalnie nie miałam problemow, jeśli chodzi i naukę. Same odrabiały lekcje i raczej dobrze się uczyły. Chociaż młodszy syn w podstawówce i gimnazjum uczył się trochę z przymusu, a sens nauki odkrył dopiero w liceum, gdzie sam wybrał sobie profil i uczy się głownie tego, co go najbardziej interesuje.

Marika
Gość
Marika

W dzisiejszych czasach jest zbyt dużo gadżetów, tzw. rozpraszaczy typu smartfony, play station, które skutecznie odciągają dziecko od nauki i w żaden sposób nie służą skupieniu. Dzieci wolą grać w gry, gdyż jest to dla nich ciekawsze i bardziej atrakcyjne od nauki w szkole. Trzeba odpowiedniej mobilizacji, aby zmienić takie nastawienie.