Dlaczego dzieci nie chcą się uczyć?

Dlaczego dzieci nie chcą się uczyć?

27 marca, 2018 3 przez Prezydent Portalu

Wiele rodziców jak i nauczycieli często ma problem dotyczący nauki ich dzieci lub uczniów. Nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że są to czasami bardzo proste powody, które można w łatwy sposób usunąć.

Podpowiemy Państwo dlaczego dzieci nie chcą się uczyć.

 

Damy Państwu kilka rad odnośnie tego dlaczego wasze pociechy nie są zainteresowane nauką.

1. Brak motywacji – motywacja dla dziecka jest bardzo ważna. Jeżeli dziecko nie widzi potrzeby w nauce, to o wiele trudniej będzie mu ona przychodziła. Najlepszą motywacją jest pochwała lub poczucie, że dziecko robi coś ważnego. Najlepiej jest dziecku pokazać do czego dana wiedza mu się przyda oraz jak można z niej korzystać. Najlepszą nauką jest poznanie, więc proponujemy jak najwięcej obserwacji, doświadczeń, samodzielnego wyszukania, niż siedzenia nad książka i czytania o czymś co ich nie interesuje, bądź nie mogą tego zobaczyć.

 

2. Niezrozumiały temat – jeżeli dziecko czegoś nie zrozumie to nie nauczy się tego. Należy pamiętać, że wiedzę na temat danego tematu należy przedstawiać w sposób jasny i zrozumiały dla wszystkich. Jak wiadomo każdy uczeń jest inny – jeden szybko zrozumie temat, a drugiemu przyjdzie to o wiele gorzej. Należy dany temat popierać różnymi przykładami lub po prostu zapytać pod koniec czy wszyscy wszystko rozumieją. Na pewno znajdzie się taka osoba, której będzie trzeba coś wytłumaczyć. Nie bójmy się poświęcić więcej czasu na wytłumaczenie. Efekt końcowy będzie o wiele lepszy.

 

3. Dziecko nie zna nauczyciela – nauczyciele dla uczniów są bardzo ważni. To dzięki nim uczniowie zdobywają wiedzę i chcą dowiedzieć się czegoś nowego. Jeżeli dziecko nie zna nauczyciela to czasami boi się lub wstydzi o coś zapytać. Należy na początku przeprowadzić lekcję wstępną z uczniami, poznać się bliżej, zadawać pytania i odpowiadać na nie. Jak wiadomo nauczyciel powinien być nastawiony do uczniów w sposób przyjazny, wtedy uczeń będzie miał zaufanie do niego – a co się w tym wiąże – będzie bardziej aktywny podczas zajęć i nie będzie bał się zadawać pytań.

 

4. Odpowiednie nastawienie rodziców – rodzice muszą wspierać swoje dziecko, nieważne czy jest zdolne, mniej zdolne lub troszkę trudniejsze. Dziecko zawsze musi mieć wsparcie u najbliższych, wtedy czuje się odważniej i może stawiać czoło wyzwaniom. Rodzice powinni zawsze wysłuchać, pomóc i wytłumaczyć dziecku to czego nie rozumie. Nie można również naciskać na dziecko, wtedy zamknie się w sobie i efekt będzie odwrotny od zamierzonego.

 

5. Spędzajcie z dzieckiem wiele czasu – gdy jest ktoś w pobliżu dziecka czuje się ono pewniej oraz bezpieczniej. Czasami dzieciom o wiele lepiej jest się uczyć lub robić zadanie, gdyże ktoś przy nich jest. Zawsze mogą o coś zapytać lub po prostu mieć pewność, że robią coś dobrze. To bardzo motywuje dzieci, świadomość że ktoś zawsze ich wesprze oraz pomoże. Pochwali lub powie czy coś jest źle.

 

Należy pamiętać, że dziecku należy się odpoczynek. Zawsze po przyjściu ze szkoły najpierw powinien odpocząć, a następnie wziąć się za dorabianie lekcji oraz naukę – nigdy na odwrót.

 

Gdy dziecko jest wypoczęte o wiele łatwiej zapamiętuje nowe rzeczy i jest w stanie o wiele szybciej coś zrozumieć.

 

Nie bójmy się dziecku czegoś pokazać lub wytłumaczyć „na chłopski rozum”.

 

Czasami niewiele trzeba, aby dziecko polubiło naukę i czerpało z niej wiele przyjemności!

 

0 0 votes
Daj ocenę