Czym jest tablet i do czego może nam służyć?

Czym jest tablet i do czego może nam służyć?

20 listopada, 2015 0 przez wpcore

Najważniejsze informacje o tabletach i o tym, dlaczego warto je kupić, znajdziecie właśnie w tym artykule. Na rynku mobilnych komputerów trwa zacięta walka, o ile przez lata tablet był z tyłu, to teraz idzie łeb w łeb ze swoją konkurencją. Ten sprzęt staje się coraz lepszy i daje coraz więcej możliwości. Zapoznajcie się z wiedzą, dlaczego warto kupić tablet.

Czasem nachodzi nas chęć na kupno czegoś, co może być dla nas zarówno użyteczne, jak i po prostu będziemy z tego czerpali radość. Nieraz taka decyzja może być poparta jakimiś potrzebami, a czasem może to być jedynie nasza zachcianka. Wtedy jednak nadchodzi problem, co kupić, aby można było to zarówno dobrze i sprawnie używać, jak i aby to zapewniało nam przez długi czas dobrą zabawę. Odpowiednim wyborem będzie być może tablet, który jest wielofunkcyjny i spełnia potrzeby wielu osób.

Czym jest tablet?

Można by powiedzieć, że tego pytania nie było potrzeby zadawać. Chyba każdy choć raz miał do czynienia z tabletem i jeśli nie mógł go używać, to chociażby poobserwował z boku, jak takie urządzenie wygląda. W skrócie można powiedzieć, że jest to rodzaj przenośnego komputera, który jednak wyróżnia się od innych tego typu urządzeń pewnymi cechami. Jeśli chodzi o przenośne komputery, to do wyboru mamy jeszcze laptopy i notebooki. W pewnym zakresie laptopy są jeszcze lepsze od tabletów, pod względem technicznych, jednak funkcjonalność tabletów z roku na rok się zwiększa, ich parametry techniczne są udoskonalane, a korzystanie z nich staje się coraz bardziej przyjemne.

Najważniejszą różnicą, która od razu rzuca się w oczy i pozwala rozróżnić tablet od laptopa, jest dotykowy ekran i wielkość. Można by powiedzieć, że byłabym to także klawiatura, jednak już od jakiegoś czasu możemy spotkać się z pewnymi hybrydami laptopów z tabletami, dzięki czemu uzyskaliśmy świetne urządzenia, które łączą w sobie świetny ekran dotykowy, wraz z klawiaturą, która niejednokrotnie jest bardzo użyteczna.

Gdy nadchodzi potrzeba kupienia czegoś mobilnego, co będzie służyło nam jako dobry mobilny komputer, to przychodzi pora na zastanawianie się, co kupić. Pierwsza myśl będzie zazwyczaj zapewne o laptopach, jednak czy jest to prawidłowa odpowiedź? Tablety doganiają laptopy pod względem technicznych, a ich funkcjonalność jest o wiele większa. Tablety może kiedyś i były drogie, za czym niestety nie szła jakość, jednak teraz diametralnie się to zmieniło. Już za w miarę dobrą cenę, można kupić sprzęt, który będzie nam służył dobre kilka lat. Z roku na rok, tablety są tańsze, jednak ich funkcjonalność się zwiększa. Możemy się spotkać ze sprzętem zarówno kosztującym kilkaset złotych, który będzie spełniał przez jakiś czas nasze podstawowe potrzeby, jak i z takim, za który musimy dać co najmniej kilka tysięcy, jednak wtedy już może on służyć, jako profesjonalne wyposażenie i profesjonalny sprzęt w naszej codziennej pracy. Wszystko zależy od naszych potrzeb.

Tablety stają się coraz lepsze, więc może warto samemu się przekonać o tym, co możemy uzyskać, dzięki temu, że zdecydujemy się na taki zakup. Jeśli nie jesteśmy przekonani do tego typu urządzeń, to zawsze można kupić coś taniego i zobaczyć, jak wygląda użytkowanie tabletu, a potem, jeśli nam się to spodoba, to zakupimy już coś, co będzie spełniało nasze potrzeby.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na kupno, to powinniśmy pomyśleć nad niektórymi aspektami, które pomogą nam w wyborze idealnego sprzętu dla nas. Nie kierujmy się jednak marką i tym, z jakiej firmy mamy inne urządzenia, ponieważ może być tak, że choć przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkowaniu jednego przedmiotu, to jednak z trudem idzie mu wyprodukowanie dobrej jakości innego urządzenia. Dlatego należy zwracać uwagę na każdy element, a marką nawet się nie interesować. Warto pamiętać, że im więcej wydamy, tym więcej następnie będziemy mieli funkcji i możliwości, dzięki czemu nasza praca stanie się wygodniejsza i lepsza. Jednak również tutaj trzeba uważać, ponieważ chodzi tu o różnice między tabletami za kilkaset złotych a tymi za kilka tysięcy. Pamiętajmy, że za markę też płacimy i często nie są to małe pieniądze.

W tablecie bardzo ważne jest to, jaki będziemy mieli ekran. O ile w innych urządzeniach nie zawsze gra to jedną z głównych ról, to pamiętajmy, że na tablecie operujemy właśnie głównie i często przede wszystkim na ekranie, więc powinien być ona jak najlepszej jakości. Wiadomo, że jeśli często będziemy używali tabletu, to ekran może ulec szybkiej usterce i może nosić ślady użytkowania, dlatego też, jeśli ktoś ma taką potrzebę, należy zwrócić uwagę, czy może ekran w tablecie jest dodatkowo chroniony, a jeśli nie, to warto poprosić o taką opcję. Dzięki temu unikniemy wielu zarysowań i obrazy wyświetlane na ekranie, będą robiły lepsze wrażenie, niż gdyby były poprzecinane różnymi rysami itd.

Bardzo ważne jest także to, jaka jest wielkość ekranu. W zależności od naszych potrzeb możemy zdecydować się na bardzo małe ekrany, które są tylko nieco większe od ekranów części smartphonów i mają około 7 cali, lecz możemy także wybrać coś większego, co rozmiarami zbliża się to laptopów i notebooków i może mieć około 12 cali. Wszystko tak naprawdę jednak zależy od nas i od tego, co będziemy na tablecie robić. Jeśli ma on nam służyć wyłącznie do surfowania po Internecie, grania w gry, szybkich notatek, przeglądania poczty i ogólnie mówiąc, do rozrywki, to lepiej jest się zdecydować na któryś z mniejszych modeli, ponieważ nie ma potrzeby zakupu niczego większego. Jednak jeśli na tablecie zazwyczaj będziemy pracować, obrabiać zdjęcia, filmy, pisać teksty, czy też będzie nam służył przy prezentacjach itd. to chyba najlepszym wyborem, będzie coś nieco większego, co pozwoli na dostrzeżenie większej ilości elementów i będziemy mogli spokojnie skupić się na każdym szczególe.

Jeśli tabletu używamy w pracy, to może zdarzyć się tak, że czasem będziemy pracować na dworze, w kawiarni, leżąc w hamaku, czy nawet na plaży. W takim wypadku przyda nam się dobry ekran, który będzie zapewniał możliwość swobodnego korzystania z tabletu, nawet jeśli promienie słoneczne cały czas będą na niego padały. Przyda się także tutaj opcja możliwości ściemniania i rozjaśniania ekranu. Chodzi tutaj przede wszystkim o nasz komfort i o to, żebyśmy mogli korzystać z pogody i nie byli ograniczeni, do korzystania z tabletu wyłącznie w budynkach.

Nie zapominajmy także i kilku parametrach technicznych. To znaczy, skupimy się tu głównie na procesorze, pamięci RAM i możliwości tabletu, co do zapisywania na nim różnych elementów. Wiadomo, że im więcej RAM tym lepiej, ponieważ tablet będzie efektywniejszy i będzie szybciej działał, jednak już 2GB powinno nam wystarczyć. Jeśli chodzi o pamięć tabletu, to wszystko zależy od tego, do czego będzie nam on służył, jednak poniżej 32GB lepiej jest się na nic nie decydować. Jeśli chodzi o procesory, to na rynku mamy naprawdę ogrom możliwości, przez co najlepiej jest wybrać coś, co nam będzie najbardziej pasowało i nie kierować się subiektywnymi uwagami. Najlepiej jest porozmawiać ze specjalistą, który nam najlepiej doradzi.

Żyjemy w dobie Internetu, więc i o nim nie powinniśmy zapominać. Bez Internetu często tablet będzie nam niepotrzebny. Ma on nam przecież służyć do pracy, rozrywki i do szybkiej komunikacji i oczywiście da się na nim wygodnie pracować bez dostępu do sieci, jednak znacznie utrudniamy sobie wtedy kontakt z innymi i sprawność przesyłania danych. Dlatego też obowiązkowo w każdym tablecie, za którym w ogóle będziemy się rozglądali, powinna być możliwość korzystania z WiFi. Jednak niektórym może to nie starczać, ponieważ wymagają stałego dostępu do Internetu. Również na to jest jakieś rozwiązanie. Wystarczy, że w trakcie poszukiwań, zwrócimy uwagę, czy tablet przez nas poszukiwany, ma wbudowany modem 3G. Jeśli tak jest, to następnie będzie nam jedynie potrzebna karta SIM od naszego operatora lub każdego innego, kto będzie naszym dostawcom Internetu. Oczywiście należy zadbać o jakość tego Internetu i nie wybierać byle czego.

Co jest takiego w tych tabletach?

Jeśli komuś bardzo zależy na kupnie, lecz jeszcze nie podjął do końca decyzji lub jeśli ktoś nadal nie wiem, czy tablet jest na pewno dla niego i preferuje inne urządzenia, to powinien czytać dalej i zobaczyć, co dobrego oferuje mu tablet.

Wśród zalet tabletu, zazwyczaj za każdym razem na samym początku, wymienia się jego mobilność. Przy dodaniu, że jest on bardzo funkcjonalny, pod względem mobilności bije on na głowę całą swoją konkurencję. Jego użytkowanie w różnych miejscach jest bezproblemowe i o ile nie wszędzie możemy pozwolić sobie na wyciągnięcie laptopa, aby na nim popracować, to praktycznie wszędzie dobrze będzie nam służył tablet. Niezależnie od tego, gdzie będziemy się znajdowali i ile będziemy mieli miejsca, z wyciągnięciem tabletu nie powinno być problemu. Czy to w komunikacji miejskiej, czy to na uczelni na zajęciach, czy to nawet w pracy, gdy szybko potrzebujemy coś sprawdzić, czy zapisać, jest to po prostu bardzo łatwe, szybkie i wygodne. Nie musimy także męczyć się z obsługą klawiatury, ponieważ wystarczy, że wystukamy coś na ekranie. Tablety są małymi komputerami, które najlepiej sprawdzają się w czasie pracy w podróży. Ich małe rozmiary, bardzo mała waga i wygoda w trzymaniu, zapewniają pełny komfort pracy na nich, a dzięki temu, że możemy podłączyć do nich klawiaturę dedykowaną do tabletów, nasza praca może być jeszcze łatwiejsza.

Tablet pomoże nam także bardzo, w czasie dłuższej podróży z dzieckiem. Wiadomo, że dzieci bardzo szybko się nudzą, potrzebują dużo uwagi i jakiegoś zajęcia dla siebie. Niestety podczas jazdy ciężko jest im to wszystko zapewnić. Da się jednak nieco sobie pomóc, właśnie za pomocą tabletu. Wystarczy, że specjalny uchwyt zamontujemy na siedzeniu przed dzieckiem, a następnie umieścimy w nim tablet i już po problemie. Wystarczy puścić dziecku jakąś bajkę, czy też grę i będzie ono zajęte przez całą drogę, a my będziemy mogli skupić się całkowicie na drodze, dzięki czemu będziemy bezpieczniejsi. Wiadomo, że nie powinno się wykorzystywać urządzeń typu telefony i tablety, żeby odwracać uwagę dzieci od siebie i nie poświęcać im uwagi, jednak w takich sytuacjach bez wyjścia, jest to jak najbardziej dozwolone.

Niektórzy bardzo cenią sobie tablety za to, że świetnie sprawdzają się one w pracy, na studiach i w szkole. Przykładowo udając się na uczelnie, nie trzeba nosić ze sobą całej torby z książkami itd. ponieważ do tego wszystkiego świetnie może nam posłużyć bardzo lekki tablet. Wystarczy, że pobierzemy odpowiednie podręczniki i książki i mamy do nich dostęp przez cały czas. A jeśli wykład będzie dla nas nieco nudny, to zawsze można się rozerwać przy jakiejś fajnej gierce.

Nie należy także zapominać o tak wielkiej przewadze tabletów, jakie daje im bardzo wytrzymała bateria. W porównaniu do innych urządzeń tablet na jednym ładowaniu, jeśli jest bardzo dobry, wytrzyma nam nawet kilka dni. Przyda się to bardzo, jeśli będziemy musieli go używać w czasie długiej podróży, czy też w szkole, gdzie będziemy mieli problemy z ładowaniem.

Czas na decyzję

Zalety i wady można jeszcze wymieniać bardzo długo, wszystko będzie zależało jednak i tak, od osobistych spostrzeżeń różnych osób. Trzeba po prostu na końcu rozważyć wszystkie za i przeciw i zdecydować się, czy na pewno tablet tanio jest dla nas.
Jednak pamiętajmy o tym, jak świetnie może nam on zastępować inne urządzenia. Warto więc poświęcić te, czasem kilkaset złotych a czasem kilka tysięcy i po prostu zakupić dla siebie coś dobrego na całe lata, co umili nam i uprzyjemni pracę.

0 0 votes
Daj ocenę