Czy pożyczka prywatna od rodziny to zawsze dobry pomysł?

Czy pożyczka prywatna od rodziny to zawsze dobry pomysł?

10 października, 2018 7 przez Prezydent Portalu

Czy pożyczka prywatna od rodziny to zawsze dobry pomysł? Zapraszam do przeczytania artykułu w którym między innymi można znaleźć odpowiedź na takie pytania jak: Czy pożyczki prywatne od najbliższej rodziny są opłacalne? Czy pożyczki od osób prywatnych są niepewne.

Czy pożyczka prywatna od rodziny to zawsze dobry pomysł?

Na wstępie warto krótko wytłumaczyć, czym tak w ogóle jest pożyczka? Mianowicie pożyczka jest zewnętrznym źródłem finansowania, które może być swobodnie wykorzystywane na realizację różnych celów. Pożyczkę można między innymi przeznaczyć na wymarzone wakacje, remont domu, kupno samochodu oraz na wiele innych rzeczy, ponieważ jak wiadomo, bywa tak, że potrzeb jest naprawdę bardzo wiele. Możliwości zaciągnięcia pożyczki również jest wiele, ponieważ można ją zaciągnąć między innymi w banku, w firmie pozabankowej, ale i od członków swojej rodziny. Warto jednak się zastanowić, nad tym, że jeżeli zdecydujemy się na zaciągnięcie pożyczki u najbliższej rodziny to, czy zawsze jest tylko naszą prywatną sprawą.

Pożyczki prywatne od najbliższej rodziny.
Jak wiadomo, życie bywa różne, bywa tak, że nasze życie jest wręcz sielankowe i nawet nie bierzemy pod uwagę tego, że może coś nas nieoczekiwanie spotkać. Bywa również tak, że napotkamy na swojej drodze pewne wydatki finansowe, na które bardzo często brakuje nam gotówki. Czasami musimy nagle, dokładnie mówiąc na już coś opłacić i na tak nagłe wydatki również brakuje nam gotówki. W tak trudnych i nieoczekiwanych sytuacjach mamy możliwość skorzystania z pożyczki od najbliższej rodziny. Taki rodzaj pożyczki daje możliwość uniknięcia konieczności opłacania podatku. Jednak należy pamiętać, że także pożyczkę można zaciągnąć tylko raz w ciągu 5 lat w kwocie do 9637 złotych. Dla wielu osób, które znajdują się w ciężkiej sytuacji finansowej, wydaje się, że właśnie pożyczenie pieniędzy od rodziny jest najprostszym rozwiązaniem, a także najbezpieczniejszym rozwiązaniem między innymi dlatego, że właśnie nie trzeba opłacać podatku. Ponadto jesteśmy przekonani, że na rodzinę zawsze można liczyć, że zawsze okażą nam pomoc, wsparcie, a także dobre serce.
Ważną informacją jest to, że standardowo takie pożyczki podlegają opodatkowaniu w wysokości 2%. Jak już wyżej zostało wspomniane, to jeżeli wysokość pożyczki nie przekracza 9637 zł od jednej osoby, jest ona zwolniona z opodatkowania. Należy również wiedzieć, że w takim przypadku o pożyczkę można się zgłosić jedynie do najbliższej rodziny, ponieważ tak mówią przepisy, a mianowicie możemy pożyczyć od: współmałżonków, rodzeństwa, zstępnych, wstępnych, pasierba, pasierbicy, zięcia, synowej, teściów, ojczyma lub macochy. Dodatkową informacją, a zarazem niezwykle ważną jest również to, że okres takiej pożyczki może wynosić maksymalnie pięć lat.

Pożyczki od osób prywatnych są niepewne.
Warto również wiedzieć o tym, że nie zawsze właśnie pożyczanie pieniędzy od najbliższej rodziny jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ bardzo często jest tak, że przez takie pożyczanie nasze rodziny czują się niekomfortowo, ponieważ poprzez takie pożyczki nasi najbliżsi muszą często rezygnować ze swoich planów, a także zamiarów. Przykładem tego może być na przykład to, że jeżeli pożyczymy pieniądze, od naszych najbliższych, to przez nas, nie będą mogli wyjechać, na wymarzone wakacje za granicę lub nie będą mogli wyremontować swojego mieszkania. Ważną informacją jest również to, że jeżeli jednak zdecydujemy się na pożyczkę od swojej najbliższej rodziny i jeżeli zdecydujemy się pożyczyć nieco więcej, należy pamiętać, że koniecznie trzeba zgłosić ten fakt w swoim urzędzie skarbowym. W takim przypadku nie należy brać pieniędzy bezpośrednio do ręki, ważne jest to, aby posiadać własne konto bankowe, ponieważ w takim przypadku bardzo ważny jest dowód wpłaty.

Życie bywa różne, jednego dnia jesteśmy wręcz przekonani, że jesteśmy w stanie oddać pieniądze, a innego dnia życie zupełnie nam się poprzeplata i to na naszą niekorzyść i po prostu nie będziemy w stanie wywiązać się z naszych zobowiązań, ponieważ po prostu nie będziemy mieli z czego oddać. W takim przypadku rodzina, przyjaciele czy sąsiedzi wcale nie muszą się okazać wyrozumiałością, czy zrozumieniem, ponieważ z dobrym zamiarem i dobrym sercem pożyczyli nam tych pieniędzy, a my nie jesteśmy w stanie ich oddać mimo tego, że ich zapewnialiśmy, że na pewno oddamy te pieniądze. Takie sytuacje bardzo często powodują wiele nieprzyjemnych nieporozumień. Bywa również tak, że nawet niewielka pożyczona kwota może doprowadzić do kłótni w rodzinie. Warto również wiedzieć o tym, że bywają takie sytuacje, że jeżeli po pewnym czasie uda nam się oddać już dług to osoba, od której pożyczyliśmy, mimo wszystko domaga się od nas odsetek. W takiej sytuacji warto wiedzieć, że według polskiego prawa każda pożyczka powyżej 500 zł wymaga spisania umowy. Należy również wiedzieć o tym, że podczas spisywania takiej umowy należy uwzględnić bardzo ważne dane i do nich między innymi należą: dane, kwota pożyczki i ewentualne odsetki. Nawet jeżeli pożyczamy pieniądze w rodzinie to osoba pożyczająca pieniądze, która nie może doczekać się spłaty długu, ma trzy wyjścia: ugodę z pożyczkobiorcą, sprzedaż długu, wystąpienie na drogę sądową.

Pożyczki prywatne rodzą duże ryzyko nieporozumień.
Należy również pamiętać, że właśnie pożyczanie pieniędzy w rodzinie bardzo często może się to przerodzić w nieporozumienia, a także nieprzyjemności. W takiej sytuacji niesamowitą rolę tak naprawdę odgrywają emocje, nad którymi nie jesteśmy po prostu w stanie zapanować. Może nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pożyczanie pieniędzy od rodziny tak naprawdę bywa po prostu bardzo trudne. Bardzo często bywa tak, że wykorzystujemy dobrą wolę, a zarazem dobre serce naszej rodziny i nie jest to jednorazowa pożyczka, ale jak już pożyczymy raz, to robimy już to notorycznie. Dlatego też warto lepiej takich sytuacji uniknąć i nie należy notorycznie pożyczać pieniędzy, ponieważ wtedy relacje rodzinne mogą się bardzo popsuć, a jak wiadomo, nie warto tracić relacji rodzinnych za parę tysięcy złotych.

Dlatego też, jeżeli nie musimy to lepiej uniknąć pożyczek u rodziny. Jak wiadomo, samo polskie przysłowie mówi, że z rodziną wychodzi się najlepiej na zdjęciu. Dlatego też, zanim się zdecydujemy nad pożyczką, warto się bardzo dokładnie zastanowić, czy może nie lepszym rozwiązaniem będzie zaciągnąć pożyczkę w banku lub instytucji pozabankowej. W takiej sytuacji, jeżeli nie będziemy mogli spłacić pożyczki, to możemy być pewni, że nie dojdzie do żadnych nieporozumień i nikt nie przyjdzie do nas od razu z pretensją i żalem. Oczywiście należy wiedzieć, o tym, że jeżeli nie spłacimy pożyczki w wyznaczonym terminie, to trzeba ponieść konsekwencje.

Pożyczki prywatne nie uwzględniają promocji.
Należy również wiedzieć o tym, że jeżeli zdecydujemy się na wzięcie pożyczki w banku czy instytucji pozabankowej to mamy tam możliwość skorzystania z fachowej dorady, a zarazem porady. Doradcy zawsze przedstawią nam ofertę idealnie dopasowaną do naszych potrzeb. Nie każdy również wie o tym, że pojawiają się również atrakcyjne oferty promocyjne oraz wygodne raty zachęcające do zaciągnięcia pożyczki. W przypadku pożyczania pieniędzy od bliskich osób to niestety, ale nie mamy takiej możliwości. Dlatego też, zanim podejmiemy decyzję, w przypadku pożyczki od krewnego, mimo wszystko w pierwszej kolejności, warto zapoznać się z wachlarzem ofert pożyczkowych, oferowanych przez instytucje finansowe.

Artykuł powstał dzięki portalowi chwilówka bez bik

0 0 votes
Daj ocenę