Bezpłatne badania dla kobiet w wieku od 25 do 59 lat, odbędą się 15 i 29 listopada.

Bezpłatne badania dla kobiet w wieku od 25 do 59 lat, odbędą się 15 i 29 listopada.

14 listopada, 2018 0 przez Prezydent Portalu

Kiedy odbędą się bezpłatne badania dla kobiet? Czego dotyczą badania? W jakim wieku mogą się zgłaszać kobiety na badanie? Serdecznie zapraszam do przeczytania artykułu.

Bezpłatne badania dla kobiet

Bezpłatne badania dla kobiet w wieku od 25 do 59 lat.
W dniach 15 listopada i 29 listopada (czwartki) o godzinie 19:00 zaproszone są kobiety do Gminnego Ośrodka Kultury w Mełgwi, odbędzie się tam spotkanie informacyjno-edukacyjne w ramach projektu „Profilaktyka Raka Szyjki Macicy w SPZOZ Nr 1 Bełżyce’’.
Projekt zaczął być realizowany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Nr 1 w Bełżycach, dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa lubelskiego na lata 2014 – 2020, Program ten obejmuje następujące działania: 10.3 Programy polityki zdrowotnej pt.: „Profilaktyka raka szyjki macicy w SPZOZ NR 1 Bełżyce”.
Głównym założeniem projektu jest to, aby udało się przeciwdziałać bierność zawodową, która jest spowodowana stanem zdrowia poprzez profilaktykę i diagnostykę wśród 500 uczestniczek projektu, które znajdują się w wieku aktywności zawodowej, i znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Projekt ten trwa od 01 do 07.2018 do 31.12.2019.
Także serdecznie zapraszane są do udziału w projekcie kobiety w wieku od 25 do 59 lat, które jeszcze nie miały wykonywanej cytologii w takich odstępach czasowych jak:
– w okresie ostatnich 3 lat;
– w okresie ostatnich 12 miesięcy w przypadku kobiet obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV- typem wysokiego ryzyka).
Warto wziąć udział w takim spotkaniu, ponieważ wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest to badanie i warto je wykonać, dlatego też organizatorzy wszystkim uczestniczkom zapewnią całkowicie bezpłatne:
– materiały edukacyjno-informacyjne, dzięki którym pogłębią swoją wiedzę,
– konsultacje ze specjalistami, podczas których będą mogły o wszystko zapytać,
– transport w obie strony na bezpłatne badanie cytologiczne, z którym naprawdę warto skorzystać.
Projekt skierowany jest do kobiet, nie tylko mieszkają, ale również pracują na terenach, które są objęte wsparciem tj: powiat lubelski, świdnicki, łęczyński, lubartowski.
Terminy projektu przedstawiają się następująco:
– 15 listopada 2018 r., godz. 19:00
– 29 listopada 2018 r., godz. 19:00
Gminny Ośrodek Kultury w Mełgwi.
Warto poinformować o tej akcji swoje mamy, siostry, przyjaciółki, koleżanki i znajome.
Także, jeżeli ktoś jeszcze nie zdążył wziąć udziału w projekcie 15 listopada, może to jeszcze zrobić 29 listopada. Wystarczą jedynie dobre chęci, zaangażowanie i chęć przebadania się.
Wiele kobiet bagatelizuje ten temat, bardzo często udaje, że nie ma takiego tematu, zapewne bardzo często jest to strach przed tym, aby nie dowiedziały się, czy mają raka szyjki macicy. Jednak to jest błąd.
Kobiety zdecydowanie powinny wziąć udział w tym programie między innymi dlatego, że dowiedzą się, że rak szyjki macicy, który jest rozpoznany w początkowym stadium, tzw. stadium przedinwazyjnym, to jest szansa na to, że zostanie on całkowicie uleczony, to umieralność z powodu RSM jest wciąż wysoka.
Zostaną również pokazane i opisane, jakie są objawy raka szyjki macicy. Kobiety powinny mieć tę świadomość, że jeżeli czują, że coś złego dzieje się z ich organizmem, niezwłocznie powinny się zgłosić do lekarza, ponieważ między innymi do takich objawów należą: krwawienie, może ono występować jako krwawienie międzymiesiączkowe, po stosunku czy badaniu ginekologicznym, krwawienie po menopauzie. Kolejnym objawem jest również pojawienie się krwistych upławów o nieprzyjemnym zapachu. Niestety czasami dochodzi do tego, że jest już rak szyjki macicy zaawansowany, wtedy pojawia się guz, który rozrasta i przez niego mogą pojawić się bóle w dole brzucha oraz okolicy lędźwiowo–krzyżowej. Kolejnym objawem jest to, że mogą pojawić się również obrzęki nóg i trudności przy oddawaniu moczu.

Dzięki rozmowom ze specjalistami kobiety będą miały tę świadomość co się może przyczynić do powstania raka szyjki macicy, a mianowicie: zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, który jest przenoszony drogą płciową. Rak szyjki macicy może powstać u kobiet, które zbyt wcześnie rozpoczęły życie seksualnego. Rak szyjki macicy występuje również u tych kobiet, są po licznych porodach, a także u tych, które stosują doustną antykoncepcję hormonalną, a także u tych kobiet, które palą papierosy. Kobiety będą miały również wiedzę, że należy się prawidłowo odżywiać w różnego rodzaju witaminy, a także należy dbać o higienę osobistą, ponieważ te czynniki również wpływają na zachorowanie na raka szyjki macicy.
Będzie również pokazane, jak odbywa się leczenie, że tak naprawdę wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby, a także od ogólnego stanu pacjentki oraz jej wieku.

Także jak widać, będzie można zdobyć wiedzę na temat choroby, jaką jest rak szyjki macicy. Ponadto będzie to idealna możliwość, a także szansa na to, aby wykonać to badanie. Także kobiety nie powinny się nawet nad tym zastanawiać, tylko wygospodarować wolny czas na 29 listopada o godzinie 19:00 i wziąć udział w spotkaniu informacyjno-edukacyjnym w ramach projektu „Profilaktyka Raka Szyjki Macicy w SPZOZ Nr 1 Bełżyce, które jest zorganizowane dzięki Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Mełgwi.

Artykuł powstał dzięki portalowi ale Mama

0 0 votes
Daj ocenę