Będzie niższy zus dla przedsiębiorców

Będzie niższy zus dla przedsiębiorców

19 września, 2018 0 przez Prezydent Portalu

Będzie niższy zus dla przedsiębiorców – Nowelizacja ustawy, która przewiduje zmniejszenie składek ZUS dla przedsiębiorców. Czy faktycznie na tym skorzystają ?

Będzie niższy zus dla przedsiębiorców

Rząd niedawno przyjął projekt ustawy przewidujący obniżenie składek ZUS dla przedsiębiorców, którzy osiągają stosunkowo niewielkie obroty. Jest to ukłon w stronę wszystkich małych firm, które do tej pory musiały miesięcznie płacić na ZUS składki w wysokości 1230 zł niezależnie od tego czy miały dochód czy nie.

Po zmianach osoba, która będzie miała średnie miesięczne obroty w wysokości płacy minimalnej zapłaci do ZUS około 660 zł a więc dużo mniej. Nie będzie jednak tak, że ktoś będzie mógł w ogóle nic nie płacić. Najniższe możliwe składki będą wynosiły tyle ile obecnie ZUS preferencyjny a więc około 520 zł. Warto podkreślić, że takie rozwiązanie będzie można stosować najdłużej przez 36 miesięcy na przestrzeni 5 lat. Wprowadzenie tej ustawy budziło wiele kontrowersji, sprzeciwiały się związki zawodowe. Główne zarzuty, jakie stawiano to fakt, że pod uwagę będzie brany przychód a nie dochód. Chodzi o to, że są firmy, które mają wysokie obroty i jednocześnie niską marżę. Zastosowane rozwiązanie wydaje się jednocześnie jedynym sprawiedliwym. Gdyby pozwolić na płacenie od dochodu to budżet państwa byłby bardzo stratny bu już teraz jest mnóstwo firm, które dobrze zarabiają, ale na różne sposoby ukrywają dochody, tworzą sztuczne koszty żeby tylko nie płacić podatku dochodowego. Nowe zasady będą obowiązywały od 1 stycznia 2019 roku. To ile konkretny przedsiębiorca zapłaci składek będzie zależało od kilku czynników.

Trzeba będzie policzyć średni miesięczny obrót z całego poprzedniego roku. Ten będzie mnożony przez specjalny wskaźnik, który wynosi około 0, 5. Średnie miesięczne obroty nie będą mogły być wyższe niż 2, 5 krotność płacy minimalnej. A więc średnie miesięczne obroty pomnożone przez współczynnik dadzą podstawę do wyliczania składek społecznych. Do tego dodać trzeba będzie składkę zdrowotną, która będzie płacona w normalnej wysokości i tu nie ma żadnych preferencji. Szacuje się, że z tych rozwiązań skorzysta około 200 000 przedsiębiorców, ale może być ich więcej bo rząd liczy, że przy tak niskich składkach część osób wyjdzie z szarej strefy.

Artykuł powstał dzięki portalowi Kasa na święta

0 0 votes
Daj ocenę