Analiza finansowa – o co chodzi?

Analiza finansowa – o co chodzi?

21 czerwca, 2020 0 przez Prezydent Portalu

Każde przedsiębiorstwo musi zmierzyć się z problemem analizy finansowej. To niezbędne narzędzie, które ocenia efektywność firmy i pozwala wychwycić czynniki, które działają na szkodę firmy.

Czym jest analiza finansowa?

Najprościej to rozkład danego czynnika na części pierwsze. Poprzez obserwację poszczególnych obszarów finansowych firmy można stworzyć swoistą receptę na decyzje podejmowane w przyszłości, które mają na celu poprawę funkcjonowania firmy.

Dla kogo?

Analiza finansowa to nieocenione źródło informacji dla przedsiębiorcy. To właśnie najczęściej sami właściciele firm zlecają przeprowadzenie analizy. Pozwala im to zgłębić wiedzę w zakresie wydatkowania funduszy oraz efektywności takiego działania. Dzięki temu można podejmować bardziej przemyślane decyzje strategiczne, które mają znaczący wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Obserwuje się rentowność, płynność, zadłużenie firmy. To niezwykle istotne informacje, które pozwalają podejmować odpowiednie decyzje strategiczne, a to z kolei pozwala zoptymalizować pracę firmy.

To również cenne źródło informacji dla ewentualnych inwestorów. Dzięki analizie są w stanie ocenić efektywność gospodarki finansowej przedsiębiorstwa i podobnie jak w poprzednim przypadku pozwala na podejmowanie odpowiednich decyzji co do przyszłych inwestycji.

Analiza finansowa to również informacja dla instytucji kredytujących. Dostarcza wiedzę na temat wypłacalności. Dzięki temu mogą podjąć decyzję o udzieleniu pożyczki danej firmie.

Podstawowe rodzaje analizy

Zazwyczaj stosuje się podział na analizę wstępną, bieżącą, następczą.

1. Analiza wstępna
Przeprowadzana zanim przedsiębiorca, inwestor podejmie jakiekolwiek działania. To podstawa do snucia jakichkolwiek planów.

2. Analiza bieżąca
Ocena czynności biznesowych. Pozwala wdrożyć lub zaprzestać odpowiednie działanie.

3. Analiza następcza
Ocena rezultatów działań z przyszłości. Wpływa na podejmowanie przyszłych decyzji.

Analiza finansowa to niezwykle istotny element każdego przedsiębiorstwa. Pozwala efektywniej zarządzać firmą i pomaga podejmować odpowiednie decyzje strategiczne.

Artykuł powstał we współpracy z https://eanaliza.pl/analiza-finansowa

0 0 votes
Daj ocenę