ABC koszenia trawnika

ABC koszenia trawnika

29 października, 2018 0 przez Prezydent Portalu

Jednym z licznych zabiegów wykonywanych w naszym ogródku jest z pewnością koszenie trawnika. Nie od dziś wiadomo, że pozostawienie trawnika bez pielęgnacji sprawi, że będzie wymagał on później nakładów wzmożonej pracy. Tylko odpowiednio zadbany trawnik odwdzięczy nam się gęstym, zielonym ogrodowym dywanem. Jakie zatem wykonać zabiegi aby nasz trawnik osiągnął stan idealny? O tym w artykule poniżej.

ABC koszenia trawnika

Pierwszą ważną zasadą przy pielęgnacji trawnika jest unikanie rzadkiego i bardzo niskiego koszenia. Trawnik najlepiej kosić często i nie za nisko. Nie przystępujemy do koszenia trawnika w pełnym słońcu, tylko najlepiej rano lub z wieczora jednak pod warunkiem, że trawa jest sucha. Pamiętajmy o częstym sprawdzaniu ostrości noża naszej kosiarki. Musi on być dobrze naostrzony, gdyż w przeciwnym razie zamiast ciąć źdźbła trawy będzie je rozrywał.

Kiedy zacząć pierwsze koszenie a kiedy dokonać ostatniego?

Pamiętajmy, żeby nie spieszyć się z koszeniem dopiero co założonego trawnika. Młody trawnik kosimy, kiedy źdźbła osiągną wysokość ok 10 cm wysokości, wtedy należy go ściąć na wysokość o połowę mniejszą czyli na ok 5-5,5 cm. Przy kolejnych koszeniach możemy trawnik ściąć niżej, jednak musimy pilnować aby nie skosić poniżej 3 cm, w przeciwnym wypadku mogą zostać odsłonięte szyjki korzeniowe i trawnik zacznie nam żółknąć. Średnio kosimy do wysokości 3,5-6,5 cm w zależności od rodzaju trawnika. Wiosną koszenie nie może być rzadsze niż raz w tygodniu, latem – dwa razy. Najważniejszą zasadą, którą zawsze musimy mieć na uwadze jest fakt iż trawnik przycinamy maksymalnie o połowę wysokości.

W kolejnych latach pierwsze koszenia powinniśmy wykonać na początku lub w połowie kwietnia , jednak wszystko uzależnione jest od warunków panujących na zewnątrz.

Ważną informacją dla tych, którzy nie posiadają kosiarki z koszem aby po każdym zabiegu koszenia dokładnie wygrabić trawnik i zebrać skoszoną trawę, gdyż pozostawiona trawa może sprzyjać powstawaniu chorób trawnika.

Ostatnie koszenie trawnika powinno być wykonane w połowie października, chyba że są warunki pogodowe sprzyjające jego rośnięciu to zabieg można powtórzyć. Trawę najlepiej przyciąć na wysokość ok 4 cm. Jeśli pozostawimy ją za długą zimą może się załamywać i gnić. Z kolei gdybyśmy zaryzykowali i skosili ją za nisko przy większych mrozach mogłaby być narażona na przemarznięcie korzeni. Gdy już skosimy cały trawnik pamiętajmy o jego dokładnym uprzątnięciu aby resztki nie były idealnym środowiskiem rozwoju patogenów.

Jak często kosić trawnik?

Ważnym aspektem na pewno jest to, że nie możemy dopuścić aby wysokość trawy przekraczała 8 cm, a w szczególności nie możemy dopuścić aby trawa zaczęła kwitnąć. Im wyższa trawa tym gorzej będzie tolerować niskie koszenie. Na początek jednorazowo maksymalnie kosimy o połowę.

Na częstość koszenia trawnika mają wpływ warunki atmosferyczne lecz nie tylko. Oto kilka czynników, które mają równie istotne znaczenie:

  • nawożenie – przy sprzyjających warunkach pogodowych, im więcej nawożenia tym szybszy wzrost trawy. Szczególnie kiedy w składzie nawozu jest bardzo dużo azotu, który sprzyja szybkiemu jej wzrostowi
  • temperatura i pora roku – największy wzrost trawy przypada na wiosnę i późnym latem, gdy jest wilgotno i ciepło. W upalne lata trawa będzie rosła wolniej ze względu na ogólnie panującą suszę
  • ilość dostarczanej wody – regularnie podlewany trawnik będzie rósł znacznie szybciej niż trawnik rzadziej zraszany
  • gatunek traw – sprzedawane mieszanki nasion traw mają różny skład procentowy poszczególnych gatunków traw. Trawa sportowa będzie rosła szybciej, natomiast trawa gazonowa z przeznaczeniem na miejsca rzadziej uczęszczane będzie miała tendencje do wolniejszego wzrostu

Systematyczne ścinanie i nawożenie naszego trawnika sprawi, że będziemy mogli długo cieszyć się jego pięknym wyglądem. Pamiętajmy o regularnym koszeniu i dokładnym zgrabieniu po zakończeniu prac.

ABC koszenia trawnika

 

Redakcja portalu KoszenieTrawy
Artykuł został przygotowany przez firmę koszenietrawy.pl/en jedynej giełdy, gdzie spotykają się osoby zainteresowane wykonaniem usługi skoszenia trawy i osoby, które te usługi wykonują
0 0 votes
Daj ocenę